_

Brandy – víc než jen obyčejná vinná pálenka

Zeptáte-li se přátel, zda ví, co je vlastně brandy, nedočkáte se mnoha uspokojivých odpovědí. Kdekdo o ní slyšel, ale málokdo ví, jak se vůbec vyrábí a jaký je její vztah například ke koňaku. Co však bude vědět většina, je fakt, že jde o „trochu lepší pití“.

Zeptáte-li se přátel, zda ví, co je vlastně brandy, nedočkáte se mnoha uspokojivých odpovědí. Kdekdo o ní slyšel, ale málokdo ví, jak se vůbec vyrábí a jaký je její vztah například ke koňaku.

_

Nemůžeme si samozřejmě dovolit vynechat článek o tak významném destilátu, jakým je brandy. Vedle třeba whisky totiž patří mezi alkoholické nápoje, které si může člověk opravdu vychutnat. V následujících řádcích si tedy poodhalíme to, jak se brandy vyrábí, čím se liší brandy od koňaku a jak se taková brandy vlastně pije.

Od vinné pálenky k brandy

Již v dávných dobách se víno destilovalo na vinnou pálenku, tzv. vínovici. Důvody jsou pravděpodobně dva. První z nich je vyšší trvanlivost pálenky, což ocenili především obchodníci na svých dlouhých cestách a mořeplavci obecně. Druhým důvodem pak byly pravděpodobně daně. Ty se totiž dříve stanovovaly podle objemu nápoje a ten byl u destilované pálenky zákonitě menší než u vína. Vinná pálenka se pak měla opět naředit vodou. Konzumenti však brzy zjistili, že vinná pálenka uložená v sudech uzraje a chutná mnohem lépe. A tak skoro náhodou vznikla brandy. To se psalo 12. století. Etymologii slova brandy bychom našli v holandském výrazu brandewijn, které by se dalo přeložit jako ohnivé víno.

Výroba brandy

_

Jak tedy naznačují předchozí řádky, brandy se vyrábí z hroznů vinné révy. Z nich se vyrobí víno, které se destiluje a následně se nechá zrát v sudech (výjimkou jsou některé ovocné brandy, které se nenechávají zrát). Většina druhů brandy zraje v dubových sudech po sherry a některé z nich dokonce postupně hned v několika sudech, čímž je dosaženo pestřejší chuti. Doba zrání podstatnou měrou ovlivňuje kvalitu hotové brandy. Ty nejkvalitnější zrají i několik desítek let. Je však třeba podotknout, že brandy už po stočení do láhve nezraje (stejně jako třeba whisky, která rovněž zraje pouze v sudu). Destilovaná a uzrálá brandy má pak zpravidla kolem 40% alkoholu.

Vztah brandy a koňaku

Začneme možná trochu matoucím souvětím. Každý koňak je brandy, ale ne každá brandy a koňak. Ptáte se, co z toho tedy vyvodit? Jednoduše řečeno, koňak je zkrátka jedním z druhů brandy, konkrétně se jedná o brandy z oblasti kolem města Cognac (podobně jako pravé šampaňské musí pocházet z okolí města Champagne), která splňuje kromě této geografické podmínky ještě další poměrně přísné podmínky. Rovněž by se dalo říci, že koňak je vlastně nejznámějším druhem brandy. Zároveň ale také jedním z nejkvalitnějších, čemuž samozřejmě odpovídají ceny koňaků. Koňaku se však jistě budeme věnovat v některém z budoucích článků podrobně. Tím tedy následující konstatování ukončíme.

Jak si nejlépe vychutnat brandy (a tedy i koňak)?

_

Stojíte-li před touto otázkou, rozhodně vás potěší následující odstavec. Pro vychutnání dobré brandy je totiž důležité vědět, jak ji vlastně podávat. Zpravidla se brandy podává do sklenice ve tvaru tulipánu nebo do takzvané koňakovky o teplotě zhruba 19°C. Baňatý tvar sklenky a způsob držení, umožňují nejlepší uvolňování aromatu nápoje. Někteří doporučují sklenku před nalitím brandy nahřát, což má však za následek většinou moc rychlé uvolnění aromatických látek. Daleko lepší je již naplněnou sklenku nahřívat teplem dlaně, k čemuž vlastně sklenka svým tvarem svádí.

Nejdůležitější je však brandy pořádně ochutnat. Pije se tedy po malých doušcích, které se nechávají pomalu rozplynout v celých ústech. Kopnete-li do sebe značkovou brandy, budete z ní mít kulové. Nemáte-li však hluboko do kapsy a bude-li Vám brandy skutečně chutnat, je opravdu o co stát.

Alkoholium.cz