Společenská hra Člověče, napij se! patří dnes už ke klasickým kouskům. Název jasně odkazuje na tradiční deskovku Člověče, nezlob se! – a není to náhoda. Základní princip je totiž v podstatě stejný. Zásadně odlišná je ale cílová skupina hráčů.
Obsah článku
Podobnosti a rozdíly
V obou verzích najdete domečky, z nichž musí hráč přemístit všechny čtyři figurky do cíle na druhém konci vytyčené trasy. V obou hrách je taky možné vzájemné vyhazování při střetu hráčů na stejném políčku. Tím ale podobnost víceméně končí. Člověče, napij se! jde přece jen o kus dál a hlavně se netají trochu odlišnou motivací k hraní.
Tato verze staré známé hry se objevila na pultech už poměrně dávno, někdy okolo roku 1995, a od začátku byla určena především odrostlejším hráčům. Jejím účelem je zpříjemnit a okořenit společenské události spojené s konzumací alkoholických nápojů.
Ano, tento prvek lze sice obejít, aniž by došlo k přímému porušení pravidel – zásadní zábavní faktor by se však vytratil. Hra navíc už svým pojetím zřejmě nebude moc blízká dětem, ani pro ně příliš vhodná. Je nicméně obohacena o několik vylepšení, které ji dělají zajímavější, komplikovanější a ještě hůře předvídatelnou, než je „standardní“ verze.
Co je nového?
Zásadní přidanou hodnotou jsou speciální karty s úkoly a tresty, které se vám mohou dostat do ruky při šlápnutí na políčko označené písmenem „K“. Ale jsou tu i další komplikace. Na své cestě se můžete často vydat zkratkou, pro kterou bude nakonec platit okřídlené úsloví: „Je to dál, ale za to horší cesta!“. Skončit můžete třeba v bažině, na záchytce, v hlubokém lese nebo jiné šlamastyce, která vás zásadně zdrží.
Grafické provedení hry silně koresponduje s jejím zaměřením. Cesty jsou klikaté a vyrážíte z hospody. Je zde i speciální figurka ve tvaru lahve, která umožňuje ještě divočejší vyhazování mezi spoluhráči. Na desce i kartách a obalu jsou pak vyobrazeny postavy, které se očividně potýkají se značnou společenskou únavou. Někdy přímo drží v ruce osvěžující nápoj.
Původní verze má několik pokračování
Člověče, napij se! nemá dnes jen jednu podobu. V průběhu času vzniklo několik pokračování nebo, chcete-li, variant. Konkrétně jde o Člověče, napij se! 2, 3, a dokonce VIP. Základní pravidla a principy se obvykle příliš neliší od jedničky, velmi odlišné je ale grafické zpracování, zkratky a zádrhele na cestě a samozřejmě karty s úkoly.
Nejblíže jsou si první dva díly. Druhý se liší v zásadě pouze delší trasou a všichni hráči pro změnu vyrážejí ze stejného místa a míří do stejného cíle (v první hře byly čtyři hospody a čtyři domovy). Obě verze jsou zasazeny do „rustikálního“ prostředí venkova. Na hrací ploše se tudíž potýkáte s lesy, bažinami, kravíny a podobně laděnými lahůdkami.
Ve třetím díle se už přesuneme do velkoměsta. Herní plocha působí hned na první pohled poněkud divoce a přeplácaně, což je zřejmě i záměr, který má evokovat zmatek a ruch městského prostředí. Zásadní změny pravidel se ale ani tentokrát nedočkáme (nebo se jich nemusíme obávat?).
Trochu jiný koncept zvolila verze VIP. Opět jde ale spíše o kosmetické úpravy než zásadní změny principů. Hra se odehrává v přeplněném lokále, trasa je přímočará a herní „karty“ jsou umístěny přímo na políčcích. Tato verze je opatřena i textovými vtipy na hrací ploše.
Shrnutí recenze hry Člověče, napij se!
Člověče, napij se! není komplikovaná hra a vzhledem k jejímu určení by jakákoli složitější pravidla byla jistě i kontraproduktivní. Nevýhodou prvního dílu je jednodušší trasa, ale především nízký počet hráčů (max. 4), což je pro tento typ hry opravdu málo. V dalších dílech už je tento vážný problém napraven a maximální počet hráčů stoupne na 8.
Pořídit si můžete i balení, která obsahují více dílů pohromadě (1+2 nebo 3+VIP), takže nemusíte tak složitě vybírat. Oproti jiným dnešním společenským deskovkám je navíc cena této hry vysloveně lidová. Účelu, pro který byla vytvořena, může i v dnešní době jistě dobře posloužit. Nepočítejte však s obzvláštní duchaplností nebo se zábavou stimulující intelektuální schopnosti. V takovém případě byste určitě byli zklamáni.
Výhody:
- Dostupná cena
- Více dílů v jednom balení
- Až pro 8 hráčů
- Jednoduchá pravidla
- Zajímavá zábava pro večírky a party
Nevýhody:
- Abstinenti budou zděšeni
- Nic pro děti
- První díl je pouze pro 4 hráče