Dekantér neboli také karafa na víno je skleněná nádoba sloužící k dekantaci vína, tedy k jeho přelití z láhve do této nádoby. Znalci vína nedají na tento proces dopustit, neboť lze díky němu zajistit maximální možný prožitek z vychutnávaného vína. Jelikož by náš cíl měl být stejný, přiblížíme si společně samotné dekantéry, a především proces dekantování.
Obsah článku
Proč používat dekantér?
Základním důvodem pro dekantaci je jeho provzdušnění, při kterém se správně rozvinou chutě a vůně konzumovaného vína. Takové víno se takzvaně otevře a scelí. Necháte-li tedy víno po určitý čas před konzumací, jak se říká v sommeliérském žargonu, dýchat, budete za trpělivost odměněni kvalitnějším zážitkem. U starších a nefiltrovaných vín má dekantace další významným cíl, kterým je oddělení sedimentu. Posledním, pro někoho neméně významným, důvodem je také dosažení vyšší úrovně stolování. Samotná karafa na víno i rozlévání vína z ní prostě a jednoduše pěkně vypadají. Zvlášť některé dekantéry z křišťálového skla a atypických tvarů mohou být navíc opravdovými designovými skvosty.
Tipy na nejlepší dekantéry a karafy na víno
Elegantní tvar z průzračného bezolovnatého křišťálového skla. Prodloužená záruka na 3 roky, vhodné k mytí v myčce nádobí. Cena: cca 430 Kč
Skleněná karafa na víno z foukaného bezolovnatého křišťálového skla. Karafa je vhodná do myčky. Cena: cca 180 Kč
Skleněný dekantér z kolekce diVino o objemu 3,4 l udělá z obyčejného pití vína malý obřad. Možno umývat v myčce. Cena: cca 1700 Kč
Velká elegantní karafa na víno z bezolovnatého křišťálového skla. Karafa je vhodná do myčky. Cena: cca 200 Kč
Jaká vína se dekantují?
Mezi sommeliéry většinou nepanují spory o tom, zda se mají dekantovat červená vína. Odpověď bývá jasná, tedy že přelití vína do karafy za účelem oddělení sedliny je zvlášť u starších vín takřka nezbytnost a že i provzdušnění červeným vínům prospěje.
U bílých vín taková shoda nepanuje. Někteří dekantují i je, jiní jsou proti. Doporučujeme vyzkoušet obě na vašich chuťových a čichových receptorech a podle toho se následně rozhodnout. Větší shoda pak panuje stran dekantace bílých vín, jež zrála v barikovaných sudech. V jejich případě je dekantace spíše doporučována.
Většinový názor stran růžových vín je pak ten, že ani ta se zpravidla nedekantují podobně jako vína bílá.
U šumivých vín je to poměrně jasné. V jejich případě by dekantace nedávala žádný smysl, neboť bychom při tomto procesu přišli o chtěné bublinky.
Jak vybrat dekantér a jak víno dekantovat?
Podle druhu vína volíme vhodnou karafu, způsob přelévání vína i délku celého procesu.
Starší, červená vína, která jsou sama o sobě chuťově i aromaticky bohatá si vystačí s užším dekantérem, je vhodnější přelévat je po skle a proces dekantace zbytečně nenatahovat (postačí cca 15 minut). V opačném případě by nás mohla přílišná oxidace vína o nevšední chutě a vůně připravit. I v tomto směru se ovšem názory liší. Najdeme tak například hlasy tvrdící, že starší, robustní vína se mají dekantovat i několik hodin. Naopak lze najít názory, že existují skvěle vyzrálá, ale delikátní vína, která přelitím do karafy přijdou o své kouzlo. U starších vín, především vín archivních, má rovněž velký význam oddělení sedliny. Proto je dobré láhev s vínem před otevřením na několik dnů postavit. Sedlina se tak usadí na dně láhve a s trochou šikovnosti se nám ji pak při přelévání vína do karafy podaří oddělit. Při přelévání vína je dobré si na sedlinu posvítit. Doslova. Za láhev umístěte zdroj světla (například svíčku) a začněte víno opatrně přelévat do dekantéru. Jakmile spatříte, že se sedlina nebezpečně blíží k hrdlu láhve, nalévání ukončete. Zbytek vína v láhvi buď obětujte, anebo přeceďte přes dekantační sítko. I na použití dekantačního sítka se však názory liší, neboť i nepatrný styk s kovovým sítkem, prý, může pozměnit chuť vína.U mladších, bílých vín pak bývá hlavním důvodem dekantování jejich provzdušnění. Proto je zpravidla vhodné volit širší dekantéry s větší hladinou, na které dochází k oxidaci. Je-li cílem intenzivnější provzdušnění, není navíc třeba víno nalévat po skle a neuškodí ani delší proces dekantace. Odpůrci dekantace bílých vín však tvrdí, že tímto procesem vína ztrácejí na své svěžesti a ovocitosti, což jsou přesně ty vlastnosti, které od takovýchto vín očekáváme.
Před samotnou dekantací se rovněž doporučuje provést takzvané vyvínění dekantéru. To provede tak, že do vymyté karafy nalijete trochu vína, kterým následně zakroužíte tak, aby se rozlilo po stěnách karafy. Aby toto víno nepřišlo nazmar, můžete jej následně nalít do sklenky a ověřit na něm, zda je víno bez vad.
Žádný jasný závěr
Jak jsme již opakovaně řekli, názory sommeliérů na dekantaci různých druhů vín se podstatně liší, ačkoliv většina zdrojů zastává ten či onen kategorický závěr. Postup přitom nelze zobecnit ani na jednotlivé skupiny vín, jak jsme se však pro prvotní seznámení vás čtenářů s touto problematikou výše pokusili. Nezbude nám tak, než uzavřít článek s tím, že každé víno vyžaduje odlišnou péči. Vždy je však nutno brát alespoň v potaz, zda nám jde pouze o odstranění sedliny, anebo také o provzdušnění vína, je-li žádoucí. Tomu je pak nutno dekantaci přizpůsobit.