Cointreau

Cointreau – slavný pomerančový likér + recept na koktejl Cointreau Fizz

Každý znalec alkoholických nápojů, zejména pak míchaných drinků, už zajisté musel přinejmenším slyšet o nápoji známém jako Cointreau. Jde totiž o poměrně slavný likér, který má za sebou bohatou historii a existence mnoha drinků a koktejlů je bez něj nemyslitelná. V dnešním článku se na tuto ovocnou francouzskou lahůdku podíváme. Možná – pokud jste ještě neměli tu čest – vás přesvědčíme, že stojí za to ho ochutnat nebo zařadit do stálého vybavení domácího (nebo jiného) baru.

Cointreau

Historické okénko

Web-Cointreau-Photo-Extra Cointreau_Savoir_FaireSeznámení s legendárními nápoji tradičně doplňujeme historickým exkurzem a ani v případě Cointreau tomu nebude jinak. Tentokrát však začneme trochu odjinud. Naučíme se, jak název tohoto nápoje správně vyslovit, abychom si ve slušné a kultivované společnosti neutrhli faux pas (čili fó pá).

Francouzská výslovnost je oříšek a ani výslovnost Cointreau není zrovna dvakrát intuitivní. Není to kontró ani kontré, jak by se třeba mohlo zdát – správná verze zní kuantró. Pokud jste to dávno věděli, tenhle odstavec urychleně zapomeňte.

A kde se likér Cointreau vzal? Jeho rodištěm je francouzské město Angers, ve kterém v roce 1849 založil svou palírnu muž jménem Édouard-Jean Cointreau a jeho bratr Adolphe. Už tehdy začali s výrobou svěžích likérů, jejichž obliba se rychle šířila – zejména ve vyšších kruzích. Za zmínku stojí například jejich višňový likér guignolet. Na klasické Cointreau v dnešním slova smyslu si Francie a svět museli počkat ještě do roku 1875. Tehdy se prodala první láhev tohoto pomerančového zázraku.

V současnosti se likér Cointreau již nevyrábí v Angers, nýbrž v nepříliš vzdáleném městě Saint Barthélemy d’Anjou. Značka má zastoupení ve více než 150 zemích světa a každoročně se prodá něco kolem 13 milionů lahví.

Výroba Cointreau

Cointreau se sice běžně označuje jako likér, ale nenechte se mýlit. Jde o poctivý destilát, který má 40 % alkoholu. Stěžejní přísadou je však kůra vybraných pomerančů, sladkých i hořkých. Pomeranče pocházejí z hájů v Maroku, Španělsku, ale i v Brazílii či africké Ghaně.

Ručně se vybírají ty nejlepší kousky, následně se rovněž poctivě ručně loupou a kůry se suší pod francouzským sluncem po několik dní (na výrobu jedné litrové lahve tohoto likéru jsou použity cca čtyři pomeranče). Taky destilace probíhá velmi tradičním způsobem v měděných nádržích. Původní postup destilace prý našel inspiraci nikoli ve světě alkoholu, ale ve výrobě parfémů.

Chuť a vůně: hořko-sladká

Web-Cointreau-Photo-Bottle_ 19Receptura je samozřejmě složitější a výsledný mix dodává likéru Cointreau jedinečnou hořko-sladkou a kořeněnou chuť i vůni. Pronikají do ní nejen tóny citrusových plodů, ale taky podtóny kardamomu, pomerančových květů a ucítit můžete třeba i trochu pepře nebo muškátového oříšku.

Aroma i chuť jsou nesmírně promyšlené a vyvážené. Receptura se v základu nezměnila po více než stovku let. Vyšší sladkost je způsobena taky tím, že se tento likér tradičně doslazuje.

Správná příležitost pro Cointreau

Kdy se likér Cointreau pije? Jde o skvělou volbu pro účely digestivu, případně i silnější, sladší aperitiv. Skvěle se hodí v kombinaci s čokoládou, zejména kvalitní, hořkou čokoládou nebo k čokoládovým dortům.

Zdaleka největší váhu má však tento nápoj coby ingredience do drinků a koktejlů. Jeho výrazná a specifická chuť ho pro tyto účely doslova předurčuje a láhev Cointreau nesmí chybět v žádném pořádném baru na světě.

Mezi nejznámější drinky, při jejichž míchání se Cointreau používá, patří Margarita a Cosmopolitan nebo například Cointreau Fizz či White Lady a Sidecar. Při smíchání s vodou vykouzlí Cointreau atraktivní „ouzo efekt“. Vznikne zvláštní oblačná mikroemulze. Velmi pěkná kratochvíle a zpestření na party.

Cointreau se skvěle hodí taky na vaření. Vepřo-knedlo-zelo s ním sice asi neobohatíte, uplatní se spíše ve Francouzské kuchyni. Používá se do čokoládových či tvarohových dezertů, ovocných zmrzlinových lahůdek, ale i ve slané kuchyni. Například při různých úpravách drůbežího masa.

PS: V redakci jsem vyzkoušeli, že likér je také zajímavou přísadou dobrého čaje.

Pravý Cointreau je pouze jeden. Nicméně tento likér patří mezi nejvíce „kopírované“ alkoholické nápoje a likéry. Známých je přes tisíc napodobenin. Originálu se však nevyrovnají. Cena láhve pravého Cointreau přitom není nijak závratně vysoká. Sedmičku lze běžně pořídit kolem 400 Kč, tak proč se uchylovat ke kopiím všelijaké kvality.

Inspirace: recept na Margaritu

Míchaný nápoj Margarita patří k vůbec nejznámějším na světě. Výroba je přitom jednoduchá a můžete s ní vylepšit každou přátelskou sešlost nebo oslavu. Jak na to? Základem Margarity je kvalitní tequila. Při domácí přípravě se často připravuje ve větším množství a pak rozlévá do skleniček na stopce s širokým hrdlem (trojúhelníkový tvar). Okraj se ještě zdobí navlhčením limetkou a ponořením do soli (jen na pár milimetrů). Jaký je tedy správný poměr ingrediencí pro výrobu dobré margarity?

  • Na 7 dílů tequily potřebujete 4 díly likéru Cointreau a 3 díly limetkové šťávy, kostky ledu a plátek limetky na ozdobu.

Všechny ingredience pořádně protřepejte v šejkru a následně přeceďte do ozdobených skleniček. Jde o lahůdku, kterou si zamiluje snad každý.

Inspirace II: recept na Cointreau Fizz

Cointreau fizzDalším velmi jednoduchým drinkem je tzv. Cointreau Fizz (výslovnost: kuantró fiz). Díky přidané limetce je drink velmi osvěžující především v letních měsících. Lehký je nejen drink, ale také jeho složení, což jsme si v redakci lehce ověřili. Budete potřebovat:

  • 4 cl Cointreau
  • šťávu z 1/2 limetky
  • 10 cl sody

Podávejte ve sklenici s ledem a užijte si léto!

Kde koupit likér Cointreau a jaká je jeho cena?
Web-Cointreau-Photo-4 Cointreau-Photo-Bottle_Packshot_Angle

Cointreau 0,7l 40%
od 480 Kč / Alkohol.cz

Alkoholium.cz