Sklenka koktejlu Tom Collins
© Daniel Estremadoyro

Dlouhá historie koktejlu Tom Collins vlastně začala vtipem

I přestože je tu s námi koktejl Tom Collins již od roku 1875, u nás není příliš známý. Následující článek tak přinese nejen recept na jeho přípravu, ale také něco z jeho historie.

I přestože je tu s námi koktejl Tom Collins již od roku 1875, u nás není příliš známý. Následující článek tak přinese nejen recept na jeho přípravu, ale také něco z jeho historie. Přejít na recept

Koktejl Tom Collins
Autor: Reese Lloyd [CC BY-NC-SA 2.0]
Koktejl Tom Collins je sice velmi starým a rozšířeným míchaným nápojem, přesto ho u nás mnoho lidí vůbec nezná. A je to velká škoda, neboť kombinace kvalitního ginu, citrónové šťávy a sodovky, je velmi osvěžující a stojí za to ji poznat.

Název podle oblíbeného newyorského vtipu roku 1874

Řekneme-li si Tom Collins, nejspíš nás napadne, že jde o jméno osoby, která tento koktejl vymyslela, či byl na její počest umíchán. Druhé se trochu blíží pravdě, ovšem ne zcela. Hned se podíváme na to proč. V roce 1874 totiž New Yorkem koloval vtip či spíše hoax, jehož hlavní postavou byl jakýsi Tom Collins. Oč přibližně šlo? Vtip se často vyprávěl v barech a spočíval v tom, že vtipálek se zeptal nic netušícího kamaráda či kolegy, zda zná Toma Collinse. Když odpověděl, že nikoliv a že o něm nikdy neslyšel, navázal na to vtipálek tím, že je to divné a že by ho měl nejspíš poznat, neboť tento Tom Collins o něm v jednom nedalekém baru lidem vypráví opravdu nepěkné věci. Ač je pointa vtipu vcelku jednoduchá, v roce 1874 se tento vtip šířil podobně jako dnešní virální videa internetem.

Koktejl Tom Collins jakožto nechtěná objednávka

První recept na drink Thomas Collins se objevil již v roce 1876 v knize barmanské legendy Jerryho Thomase The Bartender‘s Guide (v překladu Průvodce barmana). O tom, kdo poprvé tento drink umíchal, historie mlčí. Prý to však byl velmi vynalézavý barman, který využil vtipu o Tomu Collinsovi. Když se totiž napálená osoba ptala na Toma Collinse právě v jeho baru, namíchal mu tento barman koktejl stejného jména.

Tipy na ingredience tohoto koktejlu

Koktejl nemá moc ingrediencí, tou hlavní je však kvalitní gin.

Recept na koktejl Tom Collins

Sklenka koktejlu Tom Collins
© Daniel Estremadoyro

Na přípravu koktejlu Tom Collins budete potřebovat jen několik základních ingrediencí a správnou sklenku, která se podle tohoto koktejlu dokonce jmenuje. Ohledně hlavní přísady, ginu, se to má asi takto. Zpočátku, i když to recept Jerryho Thomase nespecifikoval, se používal ostřejší holandský gin typu Genever. Dnes se naopak spíše používá suchý London dry gin. Na přípravu koktejlu Tom Collins tedy budete potřebovat:

  • 4,5 cl ginu
  • 3 cl čerstvé citronové šťávy
  • 1,5 cl cukrového sirupu
  • 6 cl sodovky

Míchání koktejlu je pak následující. Ve vysoké sklenici nejlépe typu Collins Glass smíchejte led s ginem, citronovou šťávou a sirupem z cukru. Dolijte sodovkou, ozdobte plátkem citronu a třešničkou a můžete podávat.

Nakonec nezůstalo jen u Toma

Koktejl Tom Collins však není sám. Za tu spoustu let mu přibylo hned několik jemu podobných bratrů. Zde je výčet těch nejrozšířenějších.

John Collins

V případě koktejlu John Collins je gin nahrazen bourbonem, popřípadě žitnou whisky.

Michael Collins

Základem tohoto koktejlu je zas irská whiskey. Ostatní ingredience zůstávají stejné.

Juan Collins

Kdo tuší, že pro hlavní ingredienci koktejlu Juan Collins se musíme přesunout do Mexika, tuší správně. Základem Juana je totiž pravá mexická tequila z listů agáve.

Ivan Collins

Z Mexika se přesuneme do mrazivé tajgy, kde nejlépe zahřeje pořádná vodka. Ta je tak i nedílnou součástí koktejlu Ivan Collins.

Ron Collins

Kdo umí trochu španělsky, patrně ví, čemu se ve španělsky mluvících zemích říká ron. Pro všechny ostatní doplníme, že jde o rum. Ten je součástí i posledního sbratřeného koktejlu Toma Collinse.

Alkoholium.cz