Domácí bar v obýváku

Jak na domácí bar v obýváku – vybavení, hotová řešení, stavba svépomocí

Domácí bar v obýváku Správný milovník kvalitních alkoholických nápojů potřebuje mít doma své zázemí. Dneska je běžné, že kuchyňskou linku dělí od jídelny či rovnou obývacího pokoje barový pult. K němu lze snadno postavit vhodné židle a kuchyň dle možností opatřit „alkoholickými komponenty“. Ale tradiční a trochu noblesní pojetí počítá i s barovým zázemím v obýváku. Nebo nonšalantněji řečeno – v salónku. Právě sem se přece po večeři uchýlíte sami či s přáteli, abyste diskutovali o smyslu života, vesmíru a vůbec. V takové chvíli nelze odbíhat do kuchyně. Vše potřebné k tomu, aby se nepřetrhla nit velkolepých myšlenek, musí být po ruce. V dnešním článku se tedy podíváme na to, jak si zařídit domácí bar v obýváku.

Kam s ním?

Jak může vypadat bar v obýváku? Kolik zabere prostoru? Jaké ho tvoří součásti? A kam ho umístit? To jsou samozřejmě zásadní otázky, na které byste měli hledat odpověď v první řadě. Pokud stavíte či rekonstruujete, jste v poněkud lepší pozici. Obývák můžete rovnou koncipovat tak, aby do něj bar perfektně zapadl.

Velmi stylovým a luxusním řešením je například nika (výklenek) ve stěně přímo pro účely baru. Místo lze hledat i v nevyužitém koutě nebo jinde, kde bude bar dostatečně nablízku, ale zároveň trochu stranou, aby nepřekážel všednímu dění. Platí, že bar by měl mít trochu vlastního prostoru a klidu. Neměl by být součástí dětského koutku nebo ve volných chvílích sloužit jako stolek pod TV. Naopak je žádoucí určitý optický odstup od ostatních prvků a vybavení. Na základě těchto faktů a dispozičních možností obýváku je pak třeba volit i velikost, proporce a rozsah vybavení baru.

Domácí bar

Jak má domácí bar v obýváku vypadat?

Možnosti jsou samozřejmě různé a jistě bude třeba zapojit fantazii. Málokdo má neomezený prostor a finance. Komplexní domácí bar tradičně zahrnuje spodní skříňovou část – podobnou jako kuchyňská linka. Zde se nachází zásoba alkoholu, může zde být i klasická či elektrická vinotéka nebo miniaturní lednice. Nutná je minimálně jedna skříňka, do které se vejde zásoba lahví.

Nad skříněmi se nachází pracovní pult pro přípravu nápojů s patřičným vybavením. Náročnější fajnšmekři mohou do linky zabudovat i barový oplachovač sklenic a umyvadlo. Méně nároční vystačí se základnějším vybavením. K tomu se ještě dostaneme.

Nad linkou se pak nachází další úložné plochy. Mohou mít podobu poliček anebo v tradičnějším pojetí půjde o prosklené vitrínky a skříňky. Pro tyto prostory můžete vytvořit elegantní, jemné osvětlení například s pomocí LED pásků. Zvolte teplou bílou barvu, která působí velmi intimně a vybuduje tu správnou atmosféru. Velmi studená bílá (namodralá) by spíše vzbuzovala dojem nočního klubu než útulného domácího baru.

Do skříněk či na regály umístěte především sklenice. Jaké? K tomu se ještě vrátíme. Patří sem taky dekorace anebo velmi výstavní lahve, které by bylo škoda ukrývat.

Alternativy: kompletní domácí minibar či barový vozík

Výše uvedené řešení počítá v poněkud větším prostorem. Vybudovat si můžete takový domácí bar na alkohol svépomocí anebo si ho nechat navrhnout a zrealizovat na míru. Obojí je časově či finančně náročné.

Existují taky prostorově a obvykle i finančně úspornější alternativy. Například si můžete pořídit již hotový, kompletní domácí minibar. Jde většinou o kompaktní skříňky perfektně přizpůsobené tomuto účelu. Rozměrově jsou možnosti různorodé. Od opravdu miniaturních barových skříněk ne o moc větších než noční stolek až po bary o rozloze větší komody. V těchto barech je prostor pro lahve, sklenice i další vybavení a horní pracovní plocha.

Existují i pojízdné varianty. Čili jakési kompletní barové vozíky. I to může být zajímavé řešení. Poněkud méně časté jsou i nástěnné bary, které mají podobu přesně koncipované soustavy polic. Jako pracovní plochu lze využít nějaký stávající stůl.

Tipy na hotové domácí bary z českých eshopů

ObrázekInfo
Rozkládací barová skříň z indického palisandru
Rozkládací barová skříň masiv, je vyrobena z kvalitního masivního palisandrového dřeva. Rozměry: 80x105x55 cm. Můžete si volit z několika barev dřeva. Krásný domácí bar z kvalitního dřeva.
Ukázat v obchodě
Barový Pult Belfast
Barový pult vyrobený z akácie a černého kovu v rozměrech: šířka/výška/hloubka: 140/120/50 cm. Dostatek prostoru na sklenice i lahve od vína. Cena do 16 000 Kč.
Ukázat v obchodě
Bar Z Mangového Dřeva Fiasko
Vinný bar ve tvaru vinného sudu s prostorem na lahve i sklenice na víno. Vyrobeno z mangového dřeva. Rozměry: délka/šířka/výška: 58/58/91 cm. Cena do 9 000 Kč.
Ukázat v obchodě
Barová skříň Trunk Bar Colonial
Exkluzivní barová skříň skrytá za cestovní kurf. Chytré prostory na kvalitní alkohol i sklenice. Bez pracovního prostoru. Rozměry:
154 cm × 61 cm × 61 cm (v × š × h). Kufr je vyroben z jasanové dýhy a kombinace kovu. Cena do 50 000 Kč.
Ukázat v obchodě
BAR, přírodní barvy
Domácí bar v netradičním designu. Malá pracovní plocha i úložný prostor na několik lahví kvalitních destilátů. Rozměry: šířka/výška/hloubka: 80/100/35 cm. Vyrobeno z mangového dřeva a železa. Cena do 6 100 Kč.
Ukázat v obchodě
BAR, černá, barvy akácie
Domácí bar značky Ambia Home. Rozměry: šířka/výška/hloubka: 80/153/45 cm. Vyrobeno z indického dřeva. Úložný prostor, místo na sklenice i pracovní plocha. Cena do 13 500 Kč.
Ukázat v obchodě

Co by měl obsahovat domácí bar?

Čím si vybavit domácí bar? Samozřejmě že obsah je v případě baru ještě důležitější než samotná forma. K čemu je dokonalý domácí bar z mahagonu designovaný četou francouzských architektů, pokud vám majitel nalije whisky do zavařovačky a koktejl umíchá v pet lahvi? Pojďme se tedy podívat na to, co by ve vašem domácím baru nemělo chybět.

Sklo

Každý alkohol patří do správné sklenice. To je základ. Na našem webu se volbou patřičného skla pro konkrétní druhy pití zabýváme pravidelně a často velmi obšírně. Proto tuto pasáž vezmeme spíše obecně a ve zkratce. Samozřejmě v první řadě platí, že byste měli mít patřičné sklenice na každý alkohol, který máte ve sbírce. Existuje však nějaký základní set, od kterého se lze odrazit a který by neměl chybět?

Určitě byste měli mít sklenice na víno – na červené i bílé. Trend směřuje k velmi objemným sklenicím, zejména na červená vína.

Dále sklenice na sekty. Misky, špičky či flétny. Miska či špička se dají použít i na likéry a některé koktejly, ale je lepší mít samostatné elegantní koktejlky na Martini, Cosmopolitan a další drinky.

Vřele doporučujeme pořídit si i sklenice na whisky. Mezi ty nejdokonalejší patří sklenice značky Glencairn. Sklenice typu tulipán a balón se taky obecně hodí na whisky, ale třeba i koňaky či brandy. Na sherry se hodí sklenice podobného tvaru, ale s vyšší stopkou.

Chybět by vám rozhodně neměli ani sklenice highball a lowball. Hodí se na různé drinky nebo i whisky s ledem. Značky jako Bohemia Crystal a Crystalex nabízejí nádherné broušené a zdobené modely, které budou dokonalou ozdobou vašeho baru. V českém domácím baru by určitě neměly chybět ani klasické panáky. Slivovice a jiné tradiční domácí pálenky si je žádají.

Sadu sklenic si můžete sestavit sami, ale stejně tak lze pořídit hotové barmanské sady. Možná neušetříte peníze, ale určitě uspoříte čas. Navíc budete mít jistotu designové sladěnosti.

Barmanské potřeby

Tak jako kuchař potřebuje nůž, prkýnko a vařečku, potřebuje své výrobní nástroje i barman. Co si pořídit do domácího baru?

Určitě odměrku řečenou jigger pro dávkování ingrediencí do míchaných drinků. Tyto odměrky jsou obvykle nerezové. Dále se neobejdete bez shakeru. Jde o nejvíce ikonickou a atraktivní pomůcku barmana. K čemu slouží, snad není nutné rozvádět. Pro domácí bar doporučujeme třídílný nerezový cobbler shaker. Pro pokročilé použití i boston shaker.

Pro přípravu některých drinků budete potřebovat rozměrnou míchací barmanskou sklenici a lžíci (délka 30 až 60 cm). Tímto způsobem namícháte některé drinky jako třeba Manhattan. Místo sklenice lze použít i kovový tin.

Dále by ve vašem vybavení nemělo chybět barmanské sítko (strainer), drtítko ingrediencí známé jako muddler, oceníte i škrabku na citrusovou kůru (peeler), malé struhadlo či nalévátka (pourer). Jistě nezapomenete i na takové základní věci jako otvírák a vývrtka, brčka, nože, trychtýř, napichovátka atd. A našlo by se toho pochopitelně víc.

Opět je možné si vše nakoupit dle pečlivě sestaveného seznamu. Sáhnout však můžete i po různých hotových sadách. Ty ani nemusejí být příliš drahé a někdy jsou k dostání i s vlastním podstavcem/stojanem. Cena dostupnějších sad se pohybuje mezi 500 až 1000 Kč.

Alkohol

A na závěr k tomu nejlepšímu a nejdůležitějšímu. Bar si přece nezakládáme na parádu, ale abychom mohli kultivovaně vychutnávat skvělé alkoholické nápoje. Složení baru je v tomto smyslu samozřejmě především otázkou osobního vkusu a preferencí. Přesto vám dáme pár tipů, co si pořídit do začátku, abyste uspokojili nároky většiny případných hostů.

Srdcem baru by měl být ušlechtilý kvalitní alkohol. Dobré lahve se vyplatí vystavit i na odiv. Patří sem kvalitní whisky – především skotské, irské nebo i americké (potažmo dobrý bourbon).

Dojem luxusu pochopitelně nejlépe vzbudí koňak. Případně se rozhodně vyplatí mít alespoň nějakou dobrou brandy.

Velké oblibě se těší rumy (samozřejmě karibské, ne tuzemák). Hodí se mít nějaký velmi dobrý, starší na samotné pití. K tomu i trochu „obyčejnější“ na koktejly. Na drinky poslouží taky bílý rum.

Jistě se nikdo neurazí, pokud budete mít v baru i dobrou slivovici nebo jiný ovocný destilát. Třeba hruškovici. Skvělé pálenky vyrábí například značka Žufánek.

A co ještě? Neztratí se lehčí aperitivy v podobě Martini, Campari či Aperolu. Fortifikovaná a speciální vína, jako je portské či sherry.

Kvalitní sladší likéry (Amaretto, Kahlúa, griotka,…) se pak hodí jednak do drinků anebo pro mlsné jazýčky.

Zvláště pokud máte vinotéku, zajisté se zásobíte i kvalitními víny. A pro významnou příležitost je dobré mít doma i láhev sektu.

Alkoholium.cz