Rum – slovo, které má snad po celém světě opravdu břitký zvuk. Každý si ihned představí alkoholický nápoj, který má svou kolébku v tropickém Karibiku. A kdekomu se začnou sbíhat sliny. Svět rumů je nejen lákavý, ale i košatý jako prastarý dub. Někde v jeho větvích se skrývají prémiové karibské rumy zrající dlouhé dekády v dubových sudech a stejně tak možná i české tuzemáky z brambor, přestože ve skutečnosti s rumem nemají nic společného.
Způsobů, jak rumy vzájemně rozlišovat, oddělit, kategorizovat a klasifikovat je obrovské množství. V dnešním článku se pokusíme vnést aspoň trochu světla do symbolické koruny rumového stromu. Podíváme se v něm aspoň na základní druhy rumů a na možné způsoby a hlediska, jak rumy odlišovat.
Obsah článku
Rumy dle původu
Lůnem rumů je Karibik, potažmo oblast střední Ameriky a severu Jižní Ameriky. O tom asi nikdo nepochybuje. Ale rumy se vyrábějí všude po světě. Vyhlášené jsou například rumy filipínské. Z karibských rumů patří k nejoblíbenějším a nejvíce ceněným rumy z Kuby, Barbadosu, Dominikánské republiky či Jamajky, ale rumy se hojně vyrábějí i například v Portoriku, na Trinidadu, Haiti, v pevninské Guyaně, Kostarice nebo Panamě, ve Venezuele či Kolumbii.
Mimo tuto oblast jsou velkými výrobci rumů i země jako Indie či Austrálie a USA, populární jsou rumy z Mauriciu, Bermud nebo Fidži. A tak bychom mohli pokračovat dlouho. Někdy lze původ rumu odhadnout již z názvu. Například rumy z Jamajky, Barbadosu, Guyany či Trinidadu se obvykle nazývají prostě rum. U rumů ze zemí jako Guatemala, Panama, Dominikánská republika, Kuba, Venezuela či třeba Nikaragua se setkáte s názvem ron. Jako rhum pak rum nazývají zejména bývalé francouzské kolonie – Martinik, Guadalupe, Reunion atd.
Zobrazit nabídku všech rumůRum podle způsobu výroby
Velmi rozmanité možnosti kategorizace nabízí dělení, posuzování a označování rumů podle metody výroby. Na toto téma by se jistě dala napsat tlustá bichle, takže se spokojíme spíše s „ochutnávkou“ nejznámějších možností.
Blended vs. single cask/barrel rum
Pojmy single malt či blended jsou typické pro whisky, ale neméně i pro rumy. Zcela zjednodušeně řečeno jsou „blended“ rumy vícesložkové rumy – tedy rumy, které jsou míchané. Blended rum mohou tvořit rumy různého stáří i charakteru (těžké s lehkými,…), aby se docílilo určitého specifického charakteru. Blending se provádí v různých fázích procesu výroby/zrání a samotný blend může být ještě stařený. O míchání se stará maestro ronero či master blender.
Blended rum by měl mít vlastní svébytný charakter, měl by být vyvážený a harmonicky. Rozhodně nejde o halabala mix, jako když pejsek s kočičkou vařili dort.
Pot still, column still,…
Rumy lze odlišovat i podle metody destilace. Mezi nejběžnější patří metoda pot still, kdy se využívá měděné destilační zařízení se spodním kotlíkem. Další významnou metodou je column still čili destilace ve sloupcovém zařízení z nerezu. Jde o metodu běžnější u komerčních, hromadných výrobců.
Mladý vs. stařený rum (reserva, XO, solera,…)
Kvalitní rum musí zrát a tomuto procesu se v odborné hantýrce říká „staření“. Dobré rumy zrají typicky v sudech z dubu (obvykle z amerického dubu) a často jde o sudy již „použité“, ve kterých zrál předtím jiný kvalitní alkohol, například brandy, bourbon, cherry, portské, ale třeba i koňak apod.
Během zrání dostává rum specifický charakter, kultivuje se jeho barva (typicky tmavne), ale i chuť, vůně a celkový výraz. Poctivě stařené rumy jsou ušlechtilejší než ty, které jdou přímo do lahví nebo leží někde v tancích. Čím déle rum zraje, tím bývá dražší, hodnotnější. Špičkové, prémiové rumy zrají i desítky let.
Pro uvedení stáří se často používají různá označení. Příkladem může být XO, což značí Extra Old, ale toto označení nemá přesnou definici. Může jít o rumy desetileté i třeba 30leté.
Často se používá pojem Reserva, který by měl naznačovat jistou vyšší kvalitu. Jde o jakousi zásobu nejlepších rumů určitého ročníku, které se ponechají pro další zrání. Někdy jde však spíše o reklamní nálepku.
Specifické jsou rumy označené jako Solera, což je řízená sofistikovaná metoda zrání a postupného míchání starších a mladších rumů.
Zobrazit nabídku všech rumůRum dle barvy
Jak si vybrat rum podle barvy? Jde o jedno z nejznámějších a taky nejlépe „viditelných“ dělení. Jaké jsou hlavní možnosti?
Bílý rum
Speciální typ rumu, který obvykle nezraje (případně jen leží v nerezových kádích). Má lehčí výraz, je méně ušlechtilý a hodí se spíše do koktejlů jako Cuba Libre či Mojito.
Světlý (zlatý) rum
Oblíbená kategorie rumů světlejší, nazlátlé až jantarové barvy. Jde o zralejší rumy. Chuť mívá vanilkové či ovocné, mandlové či jiné příjemné odstíny. Tyto rumy jsou populární pro poměr ceny a kvality. Časté jsou rumy, kde barva není dána zráním, ale dobarvením např. karamelem.
Tmavý rum
Rumy velmi zralé (dlouho zrající) nebo silně dobarvené či zrající ve vypálených sudech. Jde o vágní pojem. Rum, který poctivě zrál např. 15 a více let již bude mít intenzivnější barvu i chuť.
Černý rum
Silně aromatické, vydatně melasovité rumy, které se používají hlavně jako přísada (na vaření, pečení, do koktejlů apod.).
Zobrazit nabídku všech rumůRum podle sladkosti a síly
Jak se vyznat v rumech podle chuti, přísad, sladkosti a alkoholické vydatnosti? I zde se vyplatí znát aspoň nejzákladnější pojmy.
Spiced rumy (elixir)
Jde o rumy, do nichž se přidávají i další ingredience (krom karamelu). Často jde o koření, případně mohu být tyto rumy doslazované (např. medem) a s nižším podílem alkoholu. Časté je označení elixir anebo punch au rhum (rumový likér), které se týká sladších a méně alkoholických (do cca 38 %) rumů.
Tyto rumy jsou u nás velmi oblíbené, mezi nejznámější značky patří třeba Captain Morgan, Bumbu rum, Kraken či Legendario.
Overproof rumy
Opakem likérů a sladších, lehčích rumů jsou overproof rumy, které v sobě naopak skrývají nadstandardní alkoholickou sílu. Minimálně nad 50 %, ale běžně kolem 70 % i více.
S overproof rumy do jisté míry souvisí pojem navy rum čili námořnický rum. Kategorie není přesně definovaná, ale mělo by jít o silně alkoholický (ideálně od 54 %) rum s říznou, suchou (nesladkou) chutí. Za zmínku stojí značky jako Pussers, Austrian Empire nebo třeba Navy Island.
Zvláštní druhy rumů
Rumy mají i řadu odboček a specifických linií. Za zmínku stojí třeba rhum agricole, jde o rumy z třtinové šťávy vyráběné v bývalých francouzských koloniích (zejména Martinik, Haiti, ale třeba i Mauricius atd.). Z čerstvé třtinové šťávy se vyrábí i nápoj zvaný „brazilský rum“ – vlastním názvem cachaca. Jde o národní, lidový brazilský nápoj patřící také do koktejlu Caipirinha. Mnozí se přou, zda stále patří do kategorie rumů.