Gin, který je příbuzenskými svazky spojen se špičkovou skotskou whisky Glenfiddich nebo Balvenie. To je Hendricks gin – okouzlující nápoj, který zaskočí neortodoxní recepturou, ale uhrane svou lahodnou chutí. Zajímá vás, jak může dopadnout spojení salátové okurky, bulharské růže a celé hromady dalších ingrediencí a bylin? Pak neváhejte sáhnout po stylové, staromilské láhvi, která Hendricks gin ukrývá a dopřejte si doušek, jenž vás aspoň v myšlenkách přenese do drsné, ale krásné skotské přírody.
Obsah článku
Na co se těšit?
Proč zařadit do své sbírky právě tento kousek?
- Unikátní metoda výroby
Hendricks gin není ani náhodou průměrným britským ginem. A dokonce nesmí nést označení „London Dry“. Proč? Jeho výrobní postup i použité ingredience jsou totiž příliš unikátní.
V bohatém těle tohoto nápoje se snoubí hned dvě metody destilace. První metoda je označovaná jako „Bennett Still“. Byliny a další přísady jsou při ní macerovány a následně zahřívány. Do výsledného destilátu se otisknou velmi výrazně. Aroma a chuť jsou jadrné a intenzivní.
Druhá metoda je mladší a zcela ojedinělá. Jde o tzv. „Carter Head Still“. Ingredience jsou tentokrát pouze zavěšeny nad destilátem a jejich chuti a vůně se do kapaliny prolínají jen velmi jemně díky stoupajícím výparům. I výsledná chuť je mnohem lehčí.
Co dál? Když jsou oba postupy hotové, je třeba smíchat výsledné destiláty v tom správném (a tajném) poměru. A Hendricks gin je hotov… téměř.
- Chuť, kterou ještě neznáte
Když se řekne Hendricks gin, znalcům se vybaví salátová okurka. Zvláštní přísada, která se do nápoje přidává až na konci procesu. Další specialitou je pak bulharská růže. To jsou dva unikáty, které dělají tento nápoj jedinečným a odlišují jej od stovek „standardních“ ginů.
Hendricks gin postavil svou marketingovou kampaň právě na přítomnosti salátové okurky. Nápoj je s plátkem této zeleniny taky podáván. Ale nebojte se, nebudete ochuzeni o tradičnější ginové přísady (viz. gin s tonikem). Kromě jalovce skrývá nápoj taky chuť a vůni heřmánku, citronové kůry, anděliky, bezového květu, řebříčku, kmínu nebo třeba kosatce. Dohromady je zastoupených bylin 11.
- Z dílny mistrů „paličů“
Zdánlivě obyčejné skotské městečko Girvan má pouze něco přes 6 tisíc obyvatel. Nachází se zde ale věhlasná pálenice patřící firmě William Grant & Sons. Tato společnost má na svědomí mnoho vytříbených nápojů, mezi nimiž nechybí výše zmíněné exkluzivní skotské whisky Balvenie a Glenfiddich. Hendricks gin tedy vznikl pod taktovkou skutečných mistrů svého oboru.
Perfektní Hendricks gin s tonikem, jak na něj podle výrobce?
Chcete si připravit perfektní Hendricks gin s tonikem? Mrkněte na toto video přímo z továrny výrobce tohoto prémiového ginu.
Základní parametry
Hendricks gin je poměrně mladý nápoj. Teprve v roce 1999 jej vymyslela geniální „designérka“ alkoholických nápojů Lesley Gracie. Ačkoli je nápoj svým složením extravagantní, marketingem a vnější podobou sází více na tradici.
Lahvován je proto do dóz, které připomínají archaické lékárenské nádobky. A protože jde o poměrně silný, 41,4% nápoj, skutečně je vhodné užívat jej spíše jako lék než jako konzumní lihovinu pro každodenní spotřebu. To by si ostatně tak vytříbený a ručně vyráběný nápoj rozhodně nezasloužil.
Hendricks gin je produktem malosériové výroby. Díky tomu může výroba probíhat pod přísnou kontrolou a výsledek je vždy přesně takový, jaký má být. Tento nápoj si získal srdce fanoušků kvalitního pití po celém světě a velmi dobře jej hodnotí i našinci.
I přes přítomnost okurky, která gin zajímavě osvěžuje, můžete očekávat výrazně jalovcovou chuť doplněnou citronovými tóny. Pokud nespěcháte a každý doušek skutečně vychutnáte, odhalíte i další zajímavé nuance.
Hendricks gin se u nás prodává v sedmičkové i litrové lahvi a jeho cena začíná na cca 650 Kč v případě menší varianty. Objemnější verzi pořídíte od 800 Kč výš. A co na tento nápoj říkají recenze?
Klady:
- Vytříbená chuť
- Vhodný i pro samostatné pití
- Slušná cena
- Krásná lahev
- Jemný
- Zařazen naší redakcí mezi nejlepší giny na trhu
Zápory:
- Pro někoho mírně sladší