Čas od času proběhne médii informace, že policie odvezla na záchytnou stanici člověka, který nadýchal rekordní hladinu alkoholu. V reportážích či článcích se objevují čísla klidně kolem 7 promile alkoholu v dechu. Přitom kdekdo ví, že smrtelná bývá hranice už kolem 4 promile alkoholu v krvi. Ptáte se tedy, jak mohli tito rekordmani přežít?
Hladina alkoholu v krvi vs. hladina alkoholu v dechu
V médiích se tato skutečnost uvádí jenom zřídka. Zvlášť v těch méně seriózních. Jako diváka je vás totiž třeba šokovat. A o co tedy vlastně jde? Všimněte si rozdílu, mezi uváděnou smrtelnou hranicí hladiny alkoholu v krvi a naměřenou hladinou u rekordního opilce. Pokud budete pozorní, všimnete si, že se většinou se mluví o hladině alkoholu v dechu, tedy kolik lidově řečeno tento rekordman nafoukal. A toto číslo se dá považovat spíše za informační, nikoliv přesné. Vypijete-li totiž 4 panáky slivovice a hned na to vám dá někdo dýchnout, bude měření značně zkreslené. A to je důvod, proč tito rekordmani mohli přežít. Skutečná hladina alkoholu v krvi byla totiž o poznání nižší, i když pravděpodobně stejně dosti vysoká.
Až tedy zase uvidíte reportáž o podobném rekordmanovi, nepodivujte se. Spíše čekejte, zda někdo v reportáži uvede zveřejněná čísla na pravou míru. Nejspíš se tak ale nestane a půlka národa bude opět konsternována.