Jägermaister
CC Mrk John

Jägermaister – bylinný likér ve znamení jelena

Jägermaister je populární bylinný likér původem z Německa. Proč má tento nápoj ve znaku jelena, z jakých bylin se vyrábí a jaká je jeho historie? To vše se dozvíte v následujících řádcích.

Jägermaister je populární bylinný likér původem z Německa. Proč má tento nápoj ve znaku jelena, z jakých bylin se vyrábí a jaká je jeho historie? To vše se dozvíte v následujících řádcích.

Logo Jägermaisteru
CC Sean Davis

Patříte-li i vy mezi fanoušky tohoto oblíbeného temně hnědého bylinného likérů, následující informace vás jistě obohatí. Zajímavostí týkajících se likéru Jägermaister se totiž najde celá řada. Dost bylo však úvodních řečí, pojďme se podívat, co se skrývá pod víčkem neobvyklé láhve, ve které se Jägermaister prodává.

Nápoj mistrů lovců

Svatý Hubert
_

Pokud bychom si název tohoto likéru přeložili, nejspíše bychom se přiklonili k překladu „mistr lovec“. Jägermaister přitom nedostal svůj název náhodou. Jeho vynálezce Curt Mast, syn obchodníka s vinným octem, byl totiž vášnivým lovcem. Dlouhé experimentování s různými druhy bylin a koření se upínalo k vznešenému cíly. Curt Mast chtěl dát lovcům přírodní nápoj, kterým by zahojovali a zároveň zakončovali své hony. V roce 1934 se mu to podařilo. Symbolem Jägermaisteru se pak nemohlo stát jiné zvíře než jelen se zářící parohy, který podle legendy přivedl divokého lovce ke křesťanství. Tímto lovce pak nebyl nikdo jiný než svatý Hubert, patron všech lovců. Jelen s křesťanským křížem mezi parožím je přitom základem loga dodnes.

Tajnosti kolem směsi bylin a koření

Panák likéru Jägermaister
CC Fabrizio Sciami

Aby roky Mastova experimentování nepřišly vniveč a nepřiživila se na nich konkurence, je tajemství směsi koření, ze které se Jägermaister vyrábí, pečlivě střeženo. Podobně je tomu například i v případě tuzemské Becherovky či řecké Metaxy. Ze směsi 56 bylin a koření však hlavní přísady známe a nejspíše by je v chuti poznal i nejeden pozorný jazýček. Jde o zázvor, skořici, anýz, lékořici, šafrán, jalovec, mák, ženšen, kardamon a pomerančovou kůru. Směsi ingrediencí jsou nejprve po několik týdnu macerovány, aby mohly být následně promíchány a uloženy do dubových sudů k zhruba jednoročnímu zrání, při kterém se chuti krásně promísí a zakulatí. Výrobce má takovýchto sudů celkem 445 a všechny jsou prý vyrobeny z dubů vzrostlých v německé Falci.

Nezaměnitelná láhev Jägermaistera

Jägermaister
CC Mrk John

Jak jsme zmínili v úvodu, láhev Jägermaisteru není jen tak obyčejná. Nikoho jistě nepřekvapí, že ani její tvar není náhodný. Nezaměnitelná láhev je výsledkem pokusů, za kterými byla hromada rozbitého skla. Cílem pokusů bylo najít láhev, která nejlépe odolá pádu na dubovou podlahu. Nynější tvar tedy, jak jistě tušíte, vyšel z těchto pokusů vítězně.

Jak se pije Jägermaister?

Panák Jägermaisteru
CC James Cridland

Nejčastěji se tento likér pije samotný. Výrobce přitom doporučuje podávat ho ledově namražený do stejně namraženého panáku. Časté jsou však i kombinace s tonikem, pomerančovou či limetkovou šťávou či zázvorovým pivem. Velmi oblíbené jsou v současnosti pak i takzvané jägerbomby, tedy Jägermaister smíchaný s energy drinkem. Původně se však takto označoval Jägermaister, který se lil do sklenice piva. Jak si tento nápoj vychutnáte, však necháme na vás.

Kde koupit Jagermeistera?
Jagermeister

Jagermeister 0,7l 35%
od 339 Kč

A co vy? Máte rádi Jägermaistera? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.

Alkoholium.cz