Dobré víno je ušlechtilý a lahodný nápoj a o lidech, kteří rozumí vínu, si okolí obvykle myslí, že mají vkus a úroveň. Co když si ale chcete dopřát víno zředěné vodou – tedy takzvaný „vinný střik“? Budou nad vámi znalci obracet oči v sloup, nebo je to zcela přijatelná kombinace? A je vinný střik otázkou momentální chuti, nebo má i svá pravidla? Na tyto otázky se v dnešním článku pokusíme najít odpovědi.
Obsah článku
Historické okénko
Než se dostaneme k dnešku, stojí za to ohlédnout se do historie. Tam leckdy nalezneme poučení. Ať už příkladné, nebo odrazující. Faktem je, že míchání vína s vodou má skoro stejně dlouhou tradici jako samotná výroba tohoto alkoholického nápoje.
Dneska víme, že zcela běžně víno s vodou mísili staří Řekové. Setkáváme se s tím v cele řadě historických literárních děl, Homérovu Iliadu a Odyseu nevyjímaje. Při hostinách (např. symposion, což v překladu znamená „společná pitka“) bylo víno umístěno ve velkých nádobách zvaných kratos, kde už bylo s vodou smíseno a rozlévalo se odsud do pohárů. Kromě toho neváhali Řekové přimíchat do vína i jiné ingredience. Často to byl například med nebo různé druhy koření.
Řekové měli vynikající víno vyhlášené v celém středomoří. Prý se vyznačovalo krásným květinovým aroma. Později jejich lásku k vínu převzali Římané a s tím i zvyk ředit nápoj vodou.
Ve středověku byla situace poněkud odlišná. Prostý lid byl zvyklý pít nekvalitní, tzv. „pančovaná“ vína – tedy vína mísená s vodou, jejichž obsah alkoholu byl kolem 8 %. Naproti tomu vyšší vrstvy si užívaly silnější vína lepšího původu a neředěná.
V současnosti patří vinný střik mezi oblíbené nápoje. Jak se na tento zvyk dívají odborníci?
Ne každé víno si zaslouží zředit
Mezi sommeliery se ředění vína vodou celkem pochopitelně příliš nenosí, ale pokud si běžný konzument rovnou nezředí Chateau Latour Spritem, nemusí se hned stát terčem opovržení. Rozhodně je ale vhodné vynechat z této zábavy kvalitní, starší a ročníková vína. Pro míchání s vodou zvolte obyčejnější stolní nebo sudové víno. Dobré víno si dopřejte samotné, až budete mít chuť.
Bílé, červené nebo růžové?
Pro vinný střik se často používají jakákoli vína. Přesto jsou vína, která jsou k tomuto účelu jednoznačně vhodnější než jiná. Především jsou to bílá, případně růžová vína. Zásadní roli hraje vyšší obsah kyselinky. Právě takové nápoje jsou ideální pro osvěžení vodou.
Takže shrnuto a podtrženo. Pokud se chcete občerstvit vinným střikem, velkou chybu neuděláte, zvolíte-li např. suché stolní víno s kyselinkou a výraznějším aromatem, které ředěním nezanikne (např. Sauvignon). Nevhodná jsou naopak vína sladší, s malým obsahem kyselin.
Voda, či soda?
Už víte, jaké víno pro vinný střik použít. Důležité je ale taky, čím ho zředit. Používají se minerální vody, obyčejná voda nebo soda – tedy sycená voda s obsahem CO2.
Pokud nechcete dočista zabít chuť vína, zcela nevhodné jsou jakékoli slazené nebo ochucované vody a vhodné nemusejí být ani výraznější minerální vody, které mohou mít svéráznou chuť a při smísení s vínem změnit jeho charakter. Zvolte tedy raději obyčejnou vodu nebo sodovou vodu bez přísad a příchutí. Sodová voda je vhodnější v letních dnech, protože nápoj bude díky ní svěžejší.
Jaký poměr je správný pro vinný střik?
Zde nepanuje žádné striktní pravidlo, ale obvykle se doporučuje ředit víno s vodou v poměru 1:2, nejvýš 1:4. A teď pozor! Pokud si objednáte vinný střik v restauraci, rozhodně byste měli dostat samotné víno a vodu ve sklenici nebo džbánku zvlášť. Pokud vám víno někdo smíchá v zákoutí – a ani se vás nezeptá na požadovaný poměr, nenechte si to líbit. Máte právo se ozvat.
Kdy se vinný střik hodí?
Závěrem pro vás máme ještě pár tipů, kdy si vinný střik dopřát.
- V parném létě, kdy potřebujete osvěžení a samotné víno by bylo příliš silné.
- V případě, že chcete popíjet na oslavě, ale víte, že vydržíte méně než ostatní.
- Snažíte se omezovat kvůli štíhlé linii, ale na víno občas dostanete neodolatelnou chuť.
- Koupili jste si víno a zjistili jste, že není tak dobré, jak se tvářilo.