Téma, nad kterým by se měl občas zamyslet každý, kdo si občas dopřeje sklenku alkoholického nápoje. Hranice mezi občasným popíjením a alkoholismem umí být totiž velice tenká.
Jistě to znáte. S přáteli či kolegy si občas vyjdete do baru či hospody, kde vypijete víc alkoholu, než by možná bylo zdrávo. Stávají se z vás tedy alkoholici? Propadli jste onemocnění jménem alkoholismus?
Naše, myšleno česká, společnost je velmi tolerantní vůči alkoholu. Pití piva je u nás společenským standardem, ba co možná více, společenskou nutností, jiných alkoholických nápojů nevyjímaje. A právě proto byste měli dbát na to, abyste démonu jménem alkohol nepropadli. Možná se vám to zdá paradoxní, že se právě na webu, který se věnuje alkoholickým nápojům, objevuje takovýto článek. Možná je to ale naopak nejlepší místo, kde by se článek měl objevit.
Obsah článku
Jak se tedy vyhnout alkoholismu?
Kdekdo občas rád popíjí s přáteli. Kdekdo také rád spláchne oběd dobře vychlazeným pivem. Kdekdo se také občas opije více, než by bylo zdrávo. Kde je ovšem ta hranice, která říká, co už je alkoholismus a co ještě ne? Pokusíme se vám nastínit symptomy, které indikují, že byste se svým pitím měli něco dělat.
1. Pitím neřešte svoji tíživou životní situaci
Jeden z častých důvodů, proč mnoho lidí alkoholismu propadne. Život se jim bortí a alkohol jim poskytuje alespoň chvilkové uvolnění od problémů. Řadíte-li se mezi tuto skupinu pijanů, patříte také mezi ty nejohroženější, neboť ráno přichází vystřízlivění, které k vám problémy oklikou vrací. Postupně můžete také zjistit, že takovým pitím vaše problémy ještě prohlubujete.
Řešení: Nepijte, když máte špatnou náladu. Radši si jděte pročistit hlavu procházkou a pak se věnujte řešení svých problémů. Pijte pouze pokud jste optimisticky naladění a současný stav si chcete ještě více užít. V opačném případě se dostáváte do začarovaného kruhu plného opilosti a zdánlivého vyřešení problémů a do následného drsného vystřízlivění, které vás bude znovu nutit pít.
2. Pijete sami a své pití skrýváte
Pokud se za pití alkoholu stydíte, máte pravděpodobně problém. Pití alkoholu je totiž jakousi společenskou událostí. Začnete-li tedy pít sami a potají, vězte, že není něco v pořádku. Skrývané popíjení je jedním z velmi častých symptomů alkoholismu.
Řešení: Pijte pouze ve společnosti a tolik, aby vám to nebylo společensky nepříjemné. Jinak riskujete, že budete pít nekontrolovaně, dle svého duševního rozpoložení. A to je cesta do pekel.
3. Kvůli pití zanedbáváte váš profesní i rodinný život
Stává-li se vám opakovaně, že nemůžete ráno do práce, protože vás kocovina zkrátka nepustí, je opět něco špatně. Pokud také trávíte více času nad půllitrem či panákem něčeho ostřejšího než s rodinou, jste v pěkném maléru. Alkohol totiž z vašeho života ukusuje příliš velké sousto a je třeba mu v tom zabránit. Jinak můžete skončit nezaměstnaní, bez rodiny i bez přátel a v extrémním případě klidně na ulici.
Řešení: Kromě konzumace alkoholu byste měli mít také další koníčky. Sportujte, cestujte, anebo se věnujte rodině. Berte zodpovědně vaši práci. Čas, který strávíte v baru či hospodě, by neměl být na úkor vaší rodiny či práce.
Suma sumárum
Alkoholismus je vážné psychické onemocnění a propadnete-li mu, rozhodně v takovém případě vyhledejte odbornou pomoc. Smutným faktem však zůstává, že zbavit se závislosti na pití je velmi těžké a do budoucna znamená přísnou abstinenci. Pijte tedy s rozumem! Neděláte to jen pro sebe, ale i pro své nejbližší.
Pokud toužíte poznat problematiku alkoholismu dopodrobna, můžete si přečíst například článek na serveru Wikipedia, kde naleznete také seznam dalších zdrojů informací.