Pojďme se společně podívat na to jak správně čepovat pivo, jaká jsou základní pravidla a druhy točení piva, jaké známe hladinky či nejčastější chyby, kterých se můžete dopustit.
Pivo je český národní nápoj a v jeho konzumaci dlouhodobě lámeme světové rekordy. Držíme si přitom náskok i před takovými „pivními velmocemi“, jako je Irsko nebo Německo. České pivo je zlaté, řízné, s bohatou pěnou, chmelovou chutí a je oceňováno odborníky u nás i v cizině. Pivo je u nás natolik srostlé s lidovou kulturou, že jej běžně ani nepovažujeme za alkohol.
To mnohdy zaráží návštěvníky z jiných zemí, kteří se podivují, že si pivo rádi dopřáváme při všech příležitostech. Zdálo by se tedy přirozené, že každý český hospodský nebo výčepní bude pípu dokonale ovládat a bude přesně vědět, jak správně čepovat pivo. Realita je ale bohužel často odlišná.
Pivo musí být nejen dobře uvařeno, skladováno a vychlazeno, ale také musí správným způsobem vklouznout do sklenice. Jedině tak bude jeho chuť skutečně dokonalá. Někdy však ze způsobů českých hostinských vstávají nejen znalcům hrůzou vlasy na hlavě. Počítáte-li se sami mezi milovníky piva, měli byste rozhodně vědět, jak má správné čepování piva vypadat. Jen tak si budete moci na výčepního ve své oblíbené hospůdce došlápnout a zajistit, že vám z drahocenného moku neudělá patok.
Základní pravidla
Způsobů, jak správně natočit pivo, je hned několik, a ačkoli to může být překvapivé, často se přesný návod může lišit pivovar od pivovaru. Přesto existují pravidla, která lze v případě českého typu piva považovat za všeobecná a neměnná.
- Nástroje a náčiní – Základem je perfektně funkční a vypláchnuté výčepní zařízení. Běžné propláchnutí by měl hospodský provádět denně, větší sanitaci pak cca 2x měsíčně. Dále jsou nutné dokonale čisté sklenice a výčepní kohouty.
- Chlazení – Před naražením piva je třeba nechat sud odpočinout (temperování) a vždy udržovat správné vychlazení. Přechlazené nebo nedostatečně vychlazené pivo nelze správně natočit a nemůže ani správně chutnat.
- Sklenice – Sklenici je třeba před čepováním piva vychladit. Před použitím propláchnout studenou vodou a nechat okapat.
- Výška a náklon – Pivo se čepuje z minimální výšky (kohout je ve sklenici) a ve sklonu cca 45°.
Druhy čepování piva
A jak pivo správně dostat do sklenice? Podívejme se na některé základní způsoby, s nimiž se lze u českého piva setkat.
Na hladinku
Toto točení je typické a doporučované pro plzeňské pivo. Nejlépe se provádí s tradičním otočným kohoutkem. Základem je držet sklenici v úhlu 45°, přičemž se ústí výčepního kohoutu dotýká stěny sklenice. V první řadě lehce pootočíte kohout a vypustíte trochu pěny na dno.
Poté otevřete kohout úplně a necháte pivo stékat po stěně. Následně kohout prudce uzavřete. Pivo je natočeno velmi rychle a má vysokou a hustou pěnu. Pivo dochází velmi pozvolna až k rysce. Tento způsob točení je mnohými odborníky považován za nejlepší.
S čepicí
Tento styl vyžaduje obdobný průběh jako technika „na hladinku“, ale ke konci čepování pomocí zpětného chodu páky či kohoutu dočepujete větší množství husté pěny. Silnější vrstva pěny a vyšší obsah CO2 zajistí pomalejší zvětrávání a pivo je možné popíjet déle.
Šnyt
Čepování opět probíhá jako u předchozích stylů, ale výsledek tvoří cca třetina piva, třetina pěny a třetina prázdné sklenice. Šnyt se používá pro degustaci nebo místo malého piva „na odchodnou“.
Nadvakrát
Při tomto způsobu se načepuje nejdříve bohatá pěna a pod ni poté na další zátah pivo. Toto pivo tolik nenadýmá, ale technika „nadvakrát“ nejvíce svádí k různým nešvarům a často se nakonec pivo čepuje na-několikrát.
Čochtan
Pivo se čepuje na jeden zátah s maximálně otevřeným kohoutem a nemá žádnou pěnu. Pivo tak má nejsilnější říz, ale tento způsob je vhodný spíše pro skutečné fajnšmekry. Takto natočené pivo je třeba zkonzumovat rychle.
Nejčastější chyby při čepování piva
V českých hospodách můžete při práci s pivem vidět spoustu nešvarů a někdy i vyslovených zhůvěřilostí. Které patří mezi ty nejčastější a nejhorší?
- Pivo na několikrát a z výšky – hospodský sklenici líně položí na mřížku pod pípou a z výšky do ní spouští proud piva. Někdy se tento styl nazývá „líný hostinský“ nebo „moravský styl“. Takové pivo se čepuje na mnoho fází a velmi dlouho. Výsledkem je, že hosti čekají a pivo navíc nemá žádný říz.
- Přelévání piva mezi sklenicemi – Toto je často vidět při výše zmíněném stylu točení v kombinaci s roztáčením více piv najednou. Hostinský chce dobu točení zkrátit přeléváním piva mezi sklenicemi, aby dorovnal hladinku. Snad není třeba dodávat, jak otřesně něco takového působí.
- Špinavé, teplé nebo přechlazené sklenice
- Přechlazené nebo teplé pivo – Přechlazené pivo málo pění, teplé zase příliš – o chuti nemluvě.
- Míchání s pivem kvůli vytvoření pěny