Mělo by víno při skladování stát nebo ležet? Jaká je vhodná teplota skladování? Dá se archivovat jakékoliv víno? Pokud při odpovídání na tyto otázky tápete, bude třeba osvěžit si základy skladování a archivace vína.
Ne každý má bohužel možnost skladovat víno ve vinném sklípku. Ti, kteří tuto možnost mají, již vhodné místo našli. Pro všechny ostatní budou určeny následující řádky. V závěru článku se samozřejmě nezapomeneme věnovat archivaci, což jistě ocení i zmiňovaní majitelé sklípků.
Obsah článku
Připravte vínu podmínky jako ve sklípku
Nejprve si ujasněme, co máme na mysli skladováním vína. Jde o uskladnění vína po dobu v řádu dnů až měsíců, přičemž naším cílem je především vychutnat si víno, kterému neublížil zub času. Či spíše kontakt se vzduchem, jak si řekneme níže.
Chlad, tma a optimální vlhkost – zn. stabilně
Ideálním prostorem pro uchování vína je samozřejmě vinný sklípek. Teplota do cca 11°C v něm je, tma rovněž a vlhkost kolem 65% jakbysmet. To vše navíc bez velkých výkyvů. Jak jsme si uvedli výše, bohužel ne každému se takového sklípku dostává.
Proto je třeba zařídit se po svém. Pro krátkodobější skladování se dá vystačit i s podmínkami alespoň blížícím se těm ve vinném sklípku. Je ovšem třeba vyhnout se místům, kam dopadá hodně světla nebo hůř slunečních paprsků. Vybírat je rovněž nutné místa chladnější a se stabilní teplotou. Místa, ve kterých bývá sice chladno, ale semtam překotně horko, je vhodné vyměnit za místa se stabilní teplotou a klidně několika °C navíc. Místo pro uskladnění vína by rovněž nemělo být příliš vlhké ani suché.
Láhev s vínem musí ležet
Pokud jste dosud uchovávali láhve v poloze vertikální, následující řádky by vás od toho měly odradit. Při skladování vína totiž musí být korek stále ponořen, čehož byste v případě polohy nastojato docílili jedině v případě, že byste láhev obrátili vzhůru nohama. Přesto doporučujeme láhev při skladování pokládat. Korek je tak ponořen, a je tak zabráněno jeho vysychání. Stále vlhký korek zajistí, že bude maximálně zabráněno přístupu kyslíku, který by byl příčinou oxidace vína, a tedy jeho znehodnocení.
Trendem současnosti jsou domácí vinotéky
Milovníci vína si dnes stále častěji pořizují tzv. domácí vinotéky, které byly dříve spíše doménou restaurací. Jejich výhoda je jasná. Poskytují konstantně optimální podmínky pro skladování vína. Nevýhodou pak mohou být pořizovací náklady, které jistě nejde pominout, a také náklady na provoz. Pokud však víno zkonzumujete nedlouho po jeho zakoupení, nejspíše vystačíte i se skladováním v klasické ledničce.
Jak archivovat víno?
V případě archivace vína máme na mysli jeho uložení na roky až desítky let, přičemž cílem archivace není jen uchování jeho chutě, ale daleko více její uzrání. Správně archivované víno takříkajíc dospěje, jeho chuť i vůně je plnější, harmoničtější a zakulacenější. V případě archivace postupujeme podobně jako při skladování, jen o poznání úzkostlivěji. V opačném případě nedojde k zhodnocení vína, ale naopak se víno nenávratně znehodnotí.
Která vína jsou vhodná k archivaci?
Je celkem jasné, že ne každé víno je na archivaci vhodné. Některé odrůdy jsou zkrátka nejlepší mladé. Částečně tedy záleží na odrůdě vína. Jako vhodné k archivaci se jeví odrůdy jako Rulandské Modré, Svatovavřinecké, Cabernet Savignon nebo Zweigeltrebe z červených vín. Z bílých vín pak Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Chardonay nebo třeba Rulandské šedé.
K dlouhodobější archivaci je samozřejmě vhodné vybírat spíše z přívlastkových vín. Vždy však záleží na konkrétním vínu. Nejste-li si jisti, dobrý prodejce vína by vám měl umět poradit.