Svatba

Jaký alkohol na svatbu? Výpočet alkoholu a cena

Svatba patří mezi nejvýznamnější životní mezníky. A taková událost se rozhodně musí maximálně pečlivě oslavit. Jistě nebude nikdo namítat, že na pořádné svatbě je nejlepší právě to, že zde není nouze o hojnost dobrého pití. Takový ideální stav však od vyžaduje důkladnou organizaci. Je třeba vybrat vhodné druhy pití – a taky zajistit dostatečné množství. Kolik je tak akorát? A jaký alkohol na svatbu pořídit? Právě těmito otázkami se budeme věnovat v dnešním článku.

Kdy se na svatbě pije?

Alkohol na svatbu

Svatba – tedy obřad a hostina – mohou mít různé průběhy a podoby. Bude obrovský rozdíl v organizaci civilní svatby na úřadě s menším rodinným posezením někde v hospůdce a velkou svatbou s bohatou hostinou.

Samotnému obřadu může ještě – v závislosti na krajových zvycích – předcházet například ranní setkání v domě novomanželů (či rodičů), opět samozřejmě s pohoštěním včetně pití. Velké svatby mohou mít naopak i následnou „after party“, která se může protáhnout i na více dní.

Pokud nejsou všichni svatebčané abstinenti, konzumace alkoholu je obvykle vydatná. Kolik pití musí pořadatelé/novomanželé zajistit? A co vše by měli sponzorovat z vlastní kapsy?

Jaký alkohol se hodí na svatbu?

Na svatbě by neměl chybět bohatší výběr alkoholických nápojů. K obědu a přípitku bude zapotřebí aperitiv/digestiv. Jako aperitiv se hodí sekt, ale i dobrá vína – např. i kořeněná, fortifikovaná (portské,…), sherry apod. Oblíbené jsou i vermuty jako Cinzano nebo Martini.

Digestiv už může být poněkud říznější. Skvělou volbou může být dobrá brandy nebo i koňak, taky whisky anebo bylinné pálenky a likéry, které jsou u nás tradičnější – třeba Becherovka, Fernet, Jägermeister nebo podobně.

Dále nesmí na svatbě chybět pivo a víno. Jde o základní alkoholické nápoje, u nichž lze očekávat, že se jich zkonzumuje velké množství. Není úplně ideální mít jen jeden druh od každého. Doporučujeme alespoň jedno bílé a jedno červené víno – a dva druhy piv (třeba desítku a dvanáctku). Pokud zvolíte víc možností, tím lépe, ale netřeba nic přehánět.

No a pak je tu nejzábavnější gró svatby. Srdcem svatební hostiny a společenským pojivem bude zajisté nějaký ten tvrdý alkohol. Takový, se kterým si budou lidé přiťukávat a připíjet – a opět lze očekávat hojnou konzumaci. Zde ovšem velmi záleží na typu svatby.

Pakliže se koná jen v restauraci s výběrem z nápojového lístku, bude situace jiná než u velké svatby se zajištěným vlastním pitím. K této otázce se ještě vrátíme. Obvykle však tento alkohol zastupují tradiční pálenky (slivovice, meruňkovice, hruškovice,…) anebo nápoje jako vodka, rum apod.

Přípitek na svatbu

Kdo to platí a odkud to je?

Nyní se dostáváme k tomu, kdo vlastně pitný režim zaplatí – a odkud se budou nápoje brát. Zde velmi záleží na místě pořádání svatby, velikosti svatby, ale i krajových zvyklostech.

Například zejména na Moravě je zvykem, že novomanželé zajistí velké množství vlastní slivovice (nebo jiné tradiční pálenky), která pak tvoří ono „picí jádro“, o němž jsme se zmiňovali výše. Případně mohou – zejména na jižní Moravě mít i vlastní víno.

TIP: Se slivovicí se pojí několik svatebních tradic. Mezi nejznámější patří ta, kdy je novomanželům (obvykle před zahájením oběda a hostiny či vstupem do hostitelského zařízení) přineseno plato se dvěma panáky. V jednom je slivovice a v jednom voda, novomanželé však neví, který je který. Podle pověry, ten kdo se zhostí panáka s vodou, bude „sušit ústa“ i po zbytek manželství. Ten druhý má naopak nárok si trochu víc dopřávat. Tak volte pečlivě!

Samotná restaurace či hotel nebo jiné zařízení, kde se svatba koná, dodává pivo a případné ostatní lihoviny. Zatímco pivo bývá standardně v „ceně svatby“ – pokud si budou hosté dopřávat nejrůznější dobroty z nápojového lístku, tak už na vlastní účet.

Variant nicméně existuje velké množství. Platí přitom, že byste se měli přidržet regionálních zvyklostí (například se poptat známých a přátel, jakou konkrétní formou placení a původ nápojů řešili) a jakýchsi obecných dobrých mravů. To znamená především to, že pro svatebčany by měl být vždy zajištěn bohatý přísun nápojů (alko i nealko) sponzorovaných právě pořadateli/novomanželi.

Svatba, na které by si museli hosté platit každý drink, včetně piva, vína a přípitků, by byla obrovským faux pas. Na druhou stranu určitě nikdo neočekává, že budete rozmlsaným hostům sponzorovat popíjení 20letých koňaků či whisky z nejrůznějších zákoutí barového lístku.

Co je to korkovné?

Na místě konání pak bývá často vyžadování tzv. „korkovné“. Jde o předem smluvený, obvykle paušální poplatek, který uhradí novomanželé za možnost přinést si vlastní pití. Konkrétní výše (nebo vůbec existence) takového poplatku se může opravdu značně lišit dle místa a zařízení. Záleží tedy jen na tom, zda a jak se jednotlivé strany dohodnou a na co budou ochotné přistoupit.

Výpočet alkoholu na svatbu aneb kolik toho pořídit?

Základní pravidlo zní, že pití by v žádném případě nemělo dojít. Na to byste ovšem nejspíš přišli i bez nás. Pojďme se tedy pokusit o trochu konkrétnější kalkulaci.

Správně vypočítat odpovídající množství nápojů nemusí být nijak snadné. Zvlášť máte-li napjatější rozpočet a nemůžete si dovolit rozmáchlé rezervy (které ovšem doporučujeme mít). Existují určité pomůcky a nápovědy. Pokud bychom brali čistě počet hostů a nijak je dále „nelustrovali“ na ženy, děti, pivaře, silné alkoholiky, abstinenty apod., pak se doporučuje mít pro deset hostů:

  • Cca 10 l piva na hodinu – tedy 2 piva/h pro každého
  • Cca 1,5 l tvrdého na hodinu – tedy necelé 4 panáky (0,04 l)/h pro každého
  • Cca 5 lahví vína/sektu na hodinu – tedy necelé 2 sklenky (2 dl)/h pro každého

Tento výchozí mustr však nemusíte dělit/násobit úplným počtem svatebčanů. Přesnější bude vzít si přece jen kompletní seznam hostů a začít tím, že vyškrtáte děti a lidi, o kterých stoprocentně víte, že abstinují. I dále můžete uvedený návrh přizpůsobovat okolnostem a řídit se tím, jak své hosty znáte.

Možná vám budou dvě piva na hodinu pro každého připadat až dost, možná vám to naopak přijde spíš málo. Možná raději přitlačíte na tvrdém a uberete na pivu, protože pivařů na svatbě bude málo. Možná naopak posílíte „vinotéku“, protože máte mezi přáteli zdatné vinaře. Zkrátka je dobré se nad těmito čísly zamyslet.

Organizace svatby je pro novomanžele vždy stresující a náročná, nejen po finanční stránce. Nejpozději úderem svatebního dne se však pokuste hodit starosti za hlavu a snažte se si svůj den maximálně užít. Svět se nezboří, ani kdyby nakrásně došlo víno či pivo… a hosté se jistě budou dobře bavit i tak.

Kde koupit vlastní alkohol na svatbu?

Nejjednodušší bude nechat si alkohol dovést až domu. Vybírat můžete z prověřených eshopů s širokou nabídkou. Mezi ty patří například:

  • Alkohol.cz – největší eshop s alkoholem v ČR. Nabízí lihoviny, vína, ale také speciální luxusní lahve alkoholu pro vyjímečné přípitky.
  • Warehouse1.cz – rumy, whisky, giny, vodka či ovocené destiláty koupíte v tomto eshopu.
  • Lihovarek.cz – specialista na pálenky všeho druhu od renomovaných lihovarů. Je libo rynglovici, meruňkovici, malinovici nebo třeba třešňovici? To vše seženete v tomto eshopu.
  • Domaci-Pivoteka.cz – 10 až 50 litrové sudy piva menších pivovarů si můžete nechat dovést až domu.
  • OsobniVinoteka.cz – pokud chcete na své svatbě podávat kvalitní víno – mrkněte do eshopu OsobniVinoteka.cz. Jejich nabídka je opravdu pestrá a nabízí vína z celého světa.
Alkoholium.cz