Panák kontušovky
_

Kontušovka – oblíbený nápoj polských šlechticů

Když uslyšíme název tohoto dnes už téměř zapomenutého nápoje, vybaví se nám legendární scéna ze Švejka. To je však většinou vše, co o ní víme. V následujícím článku se to pokusíme změnit.

Panák kontušovky
_

Nápoj u nás oblíbený hlavně za dob Rakouska-Uherska během 20. století téměř vymizel. Přitom za dob mocnářství byl tento levný, ale silný likér k dostání takřka v každé hospodě. V posledních letech je však kontušovka opět k dostání. Podívejme se proto, kde tento likér vznikl, jak se vyráběl a také jak si dnes vyrobit domácí kontušovku.

Co nevíme o její historii a kde kontušovka ke svému názvu přišla?

Šlechtic v rudých kontuších
_

O tom, kdy se začala kontušovka vyrábět, toho mnoho nevíme. Po internetu koluje legenda o Janku z Gilowa, který se chtěl vyhnout placení daní, a tak naložil anýz a další koření do vodky. Prý tak měl dát vzniknout kontušovce. Kontušovka se sice z těchto surovin vyrábí a nejspíše i z Polska původem pochází, nicméně jde o moderní legendu, která tím ztrácí na zajímavosti.

Surovinám a výrobě kontušovky se budeme věnovat níže, v Polsku však zatím zůstaneme. Protože právě Polsko a polština nám pomohou zjistit, jak přišla kontušovka ke svému názvu.  Sice jsme si hned v úvodu řekli, že kontušovka byla spíše levné pití, to však nemění nic na tom, že se jednalo o nápoj oblíbený mezi polskými aristokraty. Vrcholu obliby na šlechtických událostech dosáhla kontušovka během 17. století. No a právě podle dlouhých kabátů polských šlechticů označovaných jako Kontusze dostala svůj název Kontuszówka. Není nezajímavé, že Poláci si tyto kabáty dovezli, jakožto válečnou kořist, z bojů s Turky.

O výrobě kontušovky

Semínka anýzu
_

Výrobu kontušovky jsme již lehce nakousli v předchozím textu. Základem tedy byla vodka. Ta nemusela být zvlášť kvalitní, a ani nebývala, jinak by kontušovka nemohla být levným pitím, když se do ní totiž přidalo koření, i sebehorší chuť vodky tím byla zpravidla přebita. Ptáte se, o jakéže koření většinou šlo? Základem byl anýz, podobně jako je tomu třeba u řeckého ouza nebo turecké rakije. Dále se přidával badyán, kmín či koriand. Výroba pak byla celkem prostá. Do vodky se naložilo koření, které se v ní nechalo macerovat. Když se aromatické anýzové silice i další chutě a vůně dostatečně uvolnily, skoro hotová kontušovka se zpravidla dosladila trochou včelího medu a občas nechala ještě chvíli uzrát. Tím byla výroba kontušovky hotova a mohla být distribuována ke konzumentům.

Věděli jste, že…

… chuti anýzu nepropadli pouze polští aristokrati a obyvatelé Rakouska-Uherska, ale také myši? Pokud si tedy budete připravovat kontušovku doma, anýzová semínka dobře uschovejte.

 

Jak na domácí kontušovku?

Láhev a sklenka kontušovky
_

Výroba domácí kontušovky se nijak zvlášť neliší od její výroby v minulosti. Na jeden litr domácí kontušovky budete potřebovat následující:

  • 1 l vodky
  • 20 g semínek bedrníku anýzu
  • 10 g badyánu
  • 15 g koriandru
  • 200 ml včelího medu

Pokud máte výše uvedené, můžete se pustit do výroby. Do vodky naložte uvedené koření v předepsaném množství a nechte 2 dny macerovat. Poté můžete koření vyndat a přidat med. Uvedené množství berte jako orientační. Bude-li vám tedy hotová kontušovka připadat moc sladká, napříště uberte med. Stejně postupujte i s ostatními ingrediencemi. Na závěr je možné kontušovku nechat pár dní uležet, nic však nebrání její okamžité konzumaci.

Tímto článkem o kontušovce jsme odstartovali sérii článku, které se budou věnovat dnes již téměř zapomenutým alkoholickým nápojům.

Alkoholium.cz