(Vydáno 8.11.2012) Blíží se nám jedenáctý listopad, tedy svátek svatého Martina. Ten má každoročně podle pranostiky přivést první sníh. Ovšem kromě sněhu přiváží také všemi očekávané svatomartinské víno. Jelikož na počasí se s dodržováním tradic spolehnout nemůžeme, raději obrátíme naši pozornost k svatomartinskému vínu.
Obsah článku
Co je vlastně svatomartinské víno a proč se pije zrovna 11. listopadu?
Svatomartinské víno je velmi mladé víno, které je vlastně vínem, které otevírá každý ročník. Na rozdíl od burčáku, jehož sezóna už skončila a o kterém tu máme také článek (Burčák u nás a ve světě), se jedná o plnohodnotné víno, které za těch několik týdnů, co zrálo, dostalo svůj osobitý charakter. Svatomartinské víno je tradičně svěží, s chutí po ovoci, což je asi jeden z důvodů, proč se těší takové oblibě.Důvod, proč právě 11. listopad je dnem svatomartinského vína, není pouze symbolický, ale sahá i poněkud do historie. Začátkem listopadu už má totiž většina vinařů i dalších zemědělců sklizenou úrodu. Když se k tomu přidá fakt, že některým vinařům už víno několik týdnů kvasilo a je tedy alespoň trochu vyzrálé, není důvod neotevřít nový ročník. Jedenáctý listopad tak není jen dnem velkého hodování, ale také dnem vítání nového ročníku. Vinaři tvrdí, že právě na svatomartinském víně se pozná, jaký bude ročník. První láhve se svatomartinským vínem se oficiálně otevřou přesně 11. 11. v 11 hodin dopoledne.
Označení svatomartinské víno
Ptáte-li se, jak je to s označením “svatomartinské víno” a jestli se jím může honosit každé víno, odpovíme snadno. Nemůže. Aby totiž mohlo být víno označeno jako svatomartinské, musí být jednak hrozny odrůdy Müller Thurgau, Muškát moravský, Modrý Portugal, Veltlínské červené rané nebo Svatovavřinecké. Dále musí být vyrobené z hroznů vypěstovaných v České republice a na závěr musí také obstát před odbornou komisí, která zhodnotí jejich kvalitu a posoudí, zda to či ono víno může nést označení svatomartinské.
Letošní úroda svatomartinského vína bude rekordní
Jelikož obliba svatomartinského vína stoupá, roste také jeho výroba. Zájem ze strany vinařů i konzumentů je zkrátka velký. Konzumentům svatomartinské jednoduše chutná, pro vinaře je označení Svatomartinské víno prestižní známkou kvality. I proto tedy letos poputuje do vinoték a dalších obchodů téměř 2,2 mil. lahví svatomartinského vína. O prestižní označení se letos ucházelo celkem 431 značek, z toho 380 jich uspělo. Nejenže má být letošní úroda vína mimořádně kvalitní, ale také vinaři posílali vína ke schválení zodpovědně. To jsou dva hlavní důvody, proč bylo tak malé procento vzorků vyřazeno.
Trendu pití svatomartinského vína si všimli také restauratéři. V mnoha podnicích tak najdete klasické svatomartinské menu, tedy svatomartinskou husu. O pořádné posvícení je tedy postaráno i v restauracích.
Svatomartinské rychle vypijte
Jistě se ptáte proč. Důvod je prostý. Musí si totiž udržet svou svěžest. Jinak není pití svatomartinského vína ono. Nemějte však strach, že by víno alespoň chvíli nevydrželo. Vinaři se shodují, že máte čas zhruba do Velikonoc. To ovšem ale pravděpodobně nevydržíte.
A na závěr: Řešíte-li otázku, co k svatomartinskému vínu zakousnout, podívejte se na náš článek, kde radíme, co se hodí zakousnout k vínu.