Kdykoli zvedáte k ústům půllitr pěnivého, nahořkle voňavého piva, sklenku jiskřivého šumivého vína, štamprličku ovocné pálenky, sklenku dobré sladové whisky nebo jiného destilátu, potěšíte kromě sebe také finanční úřad.
V ceně vašeho tekutého potěšení jsou totiž skryté nepřímé daně. Sváteční konzumenti s pár skleničkami měsíčně to na svých peněženkách příliš nepoznají. Pokud ale posezení s přáteli nebo vychutnávání domácí siesty se skleničkou v ruce patří pravidelně do vašeho životního stylu, pak vás částka, kterou za své potěšení ročně zaplatíte, může hodně překvapit.
Dalším nečekaným paradoxem je degresivnost zdanění. Čím levnější alkohol, tím je daň procentuálně vyšší. Ať platí chudí. Na chudý lid musí být přísnost. Je to podivné. Když si domů odnesete láhev nejlevnějšího bramborového lihu s krycím názvem Tuzemák, potěšíte finanční úřad mnohem víc, než když si zakoupíte láhev prvotřídní whisky. Proč tomu tak je?
Obsah článku
Vliv spotřební daně a DPH na cenu alkoholu
Mohou za to spotřební daň a všemi milovaná DPH. Spotřební daň u tvrdého alkoholu je 2,85 Kč za centilitr čistého alkoholu. U piva záleží na velikosti výroby. Dobrou zprávou je, že víno je od spotřební daně osvobozené. Čeští vinaři měli dost síly, aby si tento požadavek prosadili. Poděkujme jim za to a pozvedněme skleničku na jejich počest. Ale za šumivá vína již opět spotřební daň zaplatíme. Bublinky nás tedy přijdou draho.
DPH se počítá tak, že cena láhve destilátu, šumivého vína, nebo půllitru piva se vynásobí koeficientem 21% sazby což je 0,1736. A zde je jádro pudla. Čím vyšší je prodejní cena, tím vyšší je DPH. Ale celkové procento daně u dražšího alkoholu klesá. Nevěříte? Tak si prohlédněte následující tabulky.
Tvrdý alkohol
Podívejme se na výši daní u půllitrové láhve 40% tvrdého alkoholu, která obsahuje 20 cl čistého alkoholu.
[table “” not found /]Láhev levného alkoholu v ceně 100,- Kč je zdaněna 74 %. Takže si představte, že bez spotřební daně by vás stála 43 Kč. Po zrušení i DPH jen pouhých 26 Kč.
Láhev dražšího alkoholu v ceně 300,-Kč je zdaněna 36 %. Bez spotřební daně by vás stála 243 Kč a když odečteme i DPH mohli byste za ni zaplatit jen 191 Kč.
Při měsíční spotřebě 1-4 láhve zaplatíte ročně na daních
[table “” not found /]Pokud tedy vaše měsíční spotřeba činí 4 půllitrové láhve 40% destilátu, tak ročně na daních zaplatíte 5 235 Kč. A to už ministra financí určitě hodně potěší. Jak se ovšem po takovém průvanu cítí vaše peněženka a jak se po zjištění této částky cítíte vy sami, je jiná otázka. Spotřební daně se týkají i pohonných hmot a tabákových výrobků. Kdykoli tedy sešlápnete plynový pedál svého plechového miláčka k podlaze tak opět potěšíte kromě sebe i ministerstvo financí. Další informace o zdanění vašich radostí najdete zde.
Trocha historie konzumenta alkoholu nezabije
Spotřební daně se u nás zavedly 1. 1. 1993 zákonem č. 587/1992 Sb., který byl mnohokrát novelizován. Nový zákon č. 353/2003 Sb. sladil českou a evropskou legislativu. Tento zákon platí dodnes a i ten je často novelizován. Zajímavé je, že většinou směrem nahoru.
Trocha futurologie aneb pohled do budoucna
Co kdyby příští novelizace spotřební daň na alkohol zrušila a DPH výrazně snížila. Jste pro? Řekněte nám, co si o tom myslíte. A časem to můžeme společně říci i těm, kdo o zdanění alkoholu rozhodují.
Autor: Petr Švec – Libertariánský institut