Obsah článku
Za nejlepší absinth je dodnes považován ten francouzský, který je taky nazýván pravý. Další variantu představuje „český“ absint, který je ale vyráběn odlišnou, zjednodušenou metodou.
Proč si slavní umělci tak oblíbili právě tento nápoj? Působení absintu byly tradičně připisovány různé změněné stavy vědomí, dalece překračující běžnou opilost. Mluvilo se zejména o halucinogenních účincích. Příčinou měl být obsažený thujon, látka pocházející právě z pelyňku. Dnes už je tento mýtus vyvrácen, ačkoli někteří výrobci na něj dále rádi odkazují kvůli vyšší prodejnosti. Typickou narážkou je absintová „Zelená víla“.
Protože absinth dnes vyrábí mnoho značek a jedná se o velmi populární nápoj, rozhodli jsme vytvořit pro vás tento žebříček kvalitních absintů, který vám může pomoci vybrat si tu správnou lahev. Na konci hodnocení vás čeká i krátké povídání – dozvíte se více o výrobě, historii a mýtech okolo tohoto nápoje a také vám poradíme, jak si jej nejlépe vychutnat.
Nejlepší absinthy na trhu
Absinthe St. Antoine Žufánek 0,5l 70%
V těle tohoto lahodného a velmi silného nápoje od značky Žufánek se snoubí celá pestrá škála bylinných ingrediencí. Základem je samozřejmě pelyněk, který tvoří jádro absintu a po kterém je taky nazýván (z řeckého absinthion neboli pelyněk) – Žufánek využívá pelyněk pravý a taky pontický, ale i anýz, fenykl, meduňku, koriandr, rmenec nebo yzop. Ty všechny a ještě další bylinky jsou do nápoje „otisknuty“ průtahovou destilací.
Absinthe St. Antoine Žufánek je nejen tradiční, ale i čistě přírodní nápoj. Jeho nádherná barva vzniká přirozeně bez použití barviv nebo jiných chemikálií – a totéž platí i pro jedinečnou chuť. Chcete-li zažít inspiraci, jakou pociťovali umělečtí géniové předminulého století, tato láhev je jasná volba.
Absinth Verte 0,5l 70%
Absinth Verte je výstavní kousek v krásné lahvi, která se jistě bude vyjímat v každé domácí sbírce. To nejlepší se ale pochopitelně skrývá za sklem a pod víkem. A je to naprosto přírodní absint vyrobený tradiční macerací 15 bylin. Podobně jako u láhve Žufánek tvoří i zde základ pravý a pontický pelyněk. Velmi výraznou chuť dodává ale taky anýz a lékořice. V tomto nápoji je obsah thujonu do 35 mg/kg a nejlépe si jej vychutnáte s ledovou vodou v poměru zhruba 1:5.
Suicide Super Strong 0,5l 79,9%
Tento magicky zelený nápoj je vyroben velmi poctivě a přírodně. Bez barviv či dochucovadel. Veškerá chuť tedy pochází pouze z bylin, z nichž byl vyroben. Jedná se o směs, která rozhodně nezapomíná na tradici, a tak spoléhá především na pelyněk, ale taky anýz, yzop či fenykl. Zajímavý nádech dodává nápoji i příměs mátového balzámu. Chuť nápoje je velmi intenzivní a výrazněji nahořklá. Nápoj podávejte zředěný vodou podle chuti a nezapomínejte, že s tak silným pitím si není radno zahrávat. Proto si láhev šetřete co nejdéle.
Totálně vytroubený absint Žufánek 0,5l 70% L.E.
Zásoby tohoto jedinečného nápoje jsou omezené, a proto byste si měli pospíšit, pokud jej chcete ochutnat. Další příležitost už nebude. A na co se můžete těšit? Samozřejmě na špičkový, lahodný absint se zvlášť vysokým podílem pontarlierského pelyňku. Velmi intenzivní a velmi ojedinělá záležitost, i když za poněkud vyšší cenu.
Absinth Bairnsfather 1 l 55%
Tento chutný a pěkně vypadající absint tvoří především výrazný podíl pelyňku a anýzu. Chuť je tedy pikantní a tradiční. Tento absint si nejlépe vychutnáte s ledově vychlazenou vodou. Její přidání sníží obsah alkoholu a vytvoří nádherný „louche efekt“ – tedy mléčné zbarvení nápoje.
Absinth Mansinthe 0,7l 66,6%
První lahev mohl tento kontroverzní zpěvák ochutnat v roce 2007 po poměrně dlouhém vývoji. Výsledek se ale nadmíru podařil a potěší především zastánce trochu netradiční chuti. Projevuje se v ní totiž více koriandr, a naopak klasičtější anýz zaostává. Nápoj si i v tomto případě nejlépe vychutnáte s ledově vychlazenou vodou.
Absinth La Grenouille 0,5 l 65%
Je ale tato láhev něčím skutečně jedinečná a natolik zajímavá, aby stála za pořízení i přes vysokou cenu? Ano. Je to především unikátní kombinace netradičních a „tajemných“ bylinek v těle nápoje. O přesnějším složení však výrobce zdatně mlží. Jisté je, že nebudete ochuceni o nezbytný pelyněk – a že absint má pikantnější, kořenitou chuť a mírně nasládlé aroma. Nejlépe si jej vychutnáte naředěný vychlazenou vodou v poměru 1:4.
O absintu
V úvodu našeho žebříčku jste se už mohli s nápojem zvaným absint (nebo absinth či absinthe) trochu seznámit. Pokud vás tento poněkud extrémní destilát zaujal, možná budete chtít vědět i něco víc. Proto tu pro vás máme ještě pár zajímavých informací.
Soumrak a úsvit nad absintem
Jak už víte, absint byl v 19. století na vrcholu slávy – vynesly jej tam tehdejší „celebrity“. S přelomem století se ale přiblížil jeho pád. Mohly za to především domnělé účinky thujonu. Mnoho lékařů a odborníků tehdejší doby proti nápoji vystupovalo – např. jistý francouzský doktor Magnan mu přičítal nejhorší působení ze všech alkoholických nápojů. Legendární malíř Vincent Van Gogh se dokonce podle některých povídaček připravil o ucho právě v důsledku požití absintu.
Kampaň proti absintu vyvrcholila v roce 1915, kdy byl zakázán ve své domovské zemi, Francii. V té době jej už více či méně dlouho nesměli konzumovat obyvatelé mnoha jiných světových a evropských zemí. Nám se kupodivu tento plošný zákaz do jisté míry vyhnul, což bylo možná příčinou, proč se z nás při následné absintové renesanci stala v tomto směru tak trochu velmoc.
A kdy se absint vrátil na scénu? Jeho obrodu přinesla teprve uvolněná 90. léta minulého století. Jedinou podmínkou však zůstalo určité omezení obsahu thujonu. O nový rozmach nápoje se do značné míry postarala značka Hill’s, kterou už znáte z našeho žebříčku. Absint tohoto výrobce si totiž oblíbili ve Velké Británii – odtud už to měl nápoj jenom krůček do celého světa.
Francie umožnila výrobu absintu na svém území v roce 1999. Pravý absinthe se zde může vyrábět, může se i vyvážet – ale na domácí půdě nesmí být prodáván pod vlastním názvem. Ve Francii si tedy koupíte pouze „Spiritueux à base de plantes d’absinthe“ – volně přeloženo: pelyňkový destilát.
Jak je to s vedlejšími účinky?
Absintu a především thujonu byly často přisuzovány účinky, které ve skutečnosti (v daném množství) neměl. Jde nejen o zmíněné halucinace, ale například i svalové křeče a další problémy. Ty ale ve skutečnosti způsobovala některá barviva používaná v levných nápojích (např. modrá skalice). Navzdory mýtům bylo taky prokázáno, že absinty z předminulého století neměly až tak výrazně vyšší obsah thujonu než ty dnešní.
Český vs. pravý absint
Takzvaný český absint je nepříliš lichotivá kategorie nápojů, při jejichž výrobě je používán jiný technologický postup než tradiční macerování bylin v alkoholu a následná destilace. Obvykle jde o loužení v horké vodě a používání umělých barviv. Jsou ale i poctivé české firmy, které absint vyrábějí klasickým způsobem. Najdete je například v našem žebříčku.
Jak správně pít absinth?
Způsobů existuje více.
Ten klasický a ryzí spočívá v mísení s vychlazenou vodou v různém poměru, obvykle 4 nebo 5 ku jedné (ve prospěch vody samozřejmě). Tím dochází i ke kýženému „louche efektu“ – tedy mléčnému zakalení nápoje, které je způsobeno právě použitými bylinkami.
Setkat se taky můžete se stylem ředění, kdy je voda nalévána do sklenice s nápojem před lžičku s cukrem. U nás vznikla efektní alternativa, kdy se lžička s cukrem ponoří do sklenice a zapálí. Karamel pak kape do sklenice a následně je zamíchán a podáván. I poté je možné nápoj zředit vodou, pokud jej nechcete konzumovat v plné síle.