Nejlepší brandy – vyzkoušejte těchto 5 prémiových lahví

Nejlepší brandy Dneska si posvítíme na velmi lahodnou a ušlechtilou lihovinu. Totiž na vinnou pálenku známou jako brandy. Věnovat se přitom nebudeme nějakým vínovicím druhé kategorie. Připravili jsme pro vás naopak žebříček, do kterého jsme vybrali šest lahví nejlepší brandy. Tedy nejlepších a zároveň více či méně dostupných pro běžné smrtelníky. Jasně, nepůjde vesměs o lahve za dvě stovky. Ale taky kvůli nim nemusíte vybrat důchodové spoření a strávit několik let vymetáním aukcí alkoholu. Zkrátka jsou to pochoutky, které si můžete koupit nebo si o ně třeba říct jako o dárek k nějaké zajímavé příležitosti.

Kapka slov o brandy

Brandy je vinná pálenka. Nejde o nějakou chráněnou známku, ale spíše o obecný pojem, pod který některé exkluzivní chráněné známky spadají. Brandy je například i koňak. Do této kategorie se nicméně vejde i celá řada dalších světoznámých nápojů. Například italská Grappa, Armagnac, řecká Metaxa a mnohé další.

Původ slova brandy je v nizozemském slově brandewijn, což znamená něco jako ohnivé či pálené víno. Zejména ve světě je pak pojem brandy používán v širším smyslu jako označení prakticky jakékoli pálenky, nejen vinné. Mohla by sem tedy patřit třeba i moravská slivovice nebo francouzský calvados. My se přidržíme užší definice. I ta totiž skýtá víc než široké možnosti.

Nejlepší lahve brandy podle naší redakce

1. Brandy Ararat 20y 40%

Nejlepší arménská brandy

Kolik znáte na první dobrou arménských výtvorů? Tipneme si, že jejich vyjmenovávání vám moc času nezabere. Ale Ararat si zapamatujte. Jde o legendární arménské dědictví v podobě vynikající brandy. Název dostala podle biblické hory, na níž měl přistát Noe se svou Archou. Tato hora dnes už neleží v Arménii, nýbrž v Turecku. Arménský lid to však velmi rmoutí a strašně rádi se na ní alespoň zpovzdáli dívají. Mají ji dokonce jako státní symbol. Ale to už je jiný příběh. Vraťme se k alkoholu.

Co si budeme namlouvat – u nás pojem Ararat ve smyslu brandy až tak známý není. Aspoň ne srovnatelně s pojmy, jako je Koňak či Metaxa. Ale to neznamená, že není o co stát. Historie značky sahá do roku 1887 a má za sebou bohatou pouť. Mimo jiné dodávala brandy ruskému caru Mikulášovi II. Oblíbil si ji prý i W. Churchill nebo Frank Sinatra. Arméni sami toto pití označují za „koňak“ podobně jako jiné vinné pálenky. Tato má však mezi nimi výsadní postavení.

Na špičce toho, co u nás můžete (v rámci značky Ararat) běžně sehnat, jistě patří láhev Ararat Nairi 20y. Tato dvacetiletá superprémiová brandy bude laskominou i pro velmi náročné znalce. Dostanete ji v krásně klenuté lahvi. Logo nese – celkem očekávaně – obrázek hory Ararat. Nápoj má barvu zářivého jantaru. Ušlechtilost z ní přímo čiší. Vždyť tato brandy ostatně 20 let zrála v dubových sudech. Vězte, že na chuti i vůni to taky poznáte. Koření, med, jemné ořechy a ještě spousta dalších tónů se spojují v komplexní symfonii určenou pro chuťové i čichové buňky. Tohle si vážně nenechte ujít.

2. Metaxa Private Reserve 0,7l 40%

Nejlepší řecká brandy

Vedle originálního koňaku patří Metaxa mezi zřejmě nejznámější zástupce brandy u nás i na světě. Asi není třeba dodávat, že jde o řecký výtvor. Zasloužil se o něj Jistý Spyros Metaxas, který s výrobou nápoje (jenž skromně pojmenoval podle své maličkosti) začal v roce 1888. Metaxa však není úplně obyčejná brandy. Výrobní proces je poměrně unikátní. Základ nápoje se destiluje z tří druhů sluncem sušených hroznů. Následuje minimálně tříleté zrání v sudech z dubu. Poté však přichází ještě míchání s patentovanou směsí bylin a špičkovými muškátovými víny z ostrova Samos. Završením je ještě další, půlroční, odpočinek v sudech.

Metaxa je nápoj pověstný svou jemností. Není příliš silná, obsah alkoholu je nejčastěji kolem 38 %. Ve světě je mimořádně populární a hodí se i do míchaných drinků. Samozřejmě to neplatí pro ty nejlepší lahve, které si zaslouží vychutnávat samostatně. A jak prémiovou kvalitu poznáte? Snadno. Podle známých hvězdiček. Ty mohou být tři, což je základ. Znamená to tři roky zrání. Nejvíce hvězd je 12. Znamená to, že starší Metaxu Řekové nemají? Nikoli. Jsou i lahve přesahující hvězdičková hodnocení.

Příkladem budiž lahve Private Reserve. Jde o fenomenální nápoje zrající až 30 let v dubových sudech. Sytě jantarovou barvu lze jen těžko popsat slovy. Totéž platí i pro chuť a vůni. Dub a květiny, med a citrusové plody. Vše v geniální harmonii, která se vám rozehraje na jazyku. S ochutnáním tohoto skvostu neváhejte.

3. Sarajishvili XO 0,7l 40%

Nejlepší gruzínská brandy

Ochutnali jsme kousek Arménie a nemůžeme vynechat ani sousední Gruzii. Proč? Tato země patří mezi největší světové milovníky a výrobce vinných pálenek – tedy brandy. Existují tu dvě hlavní „varianty“. Ta lidová se nazývá chacha (čača). Je to často výborná vínovice, která je zde navíc opravdu všudypřítomná – a neskutečně levná. Další variantě se v Gruzii (ve shodě s Arménií) říká prostě „koňak“. Jde o nápoje poněkud dražší a ušlechtilejší – zkrátka pořádné brandy.

Zajímavé je, že gruzínská brandy pronikla i do českého povědomí, a to pod zvláštním názvem „gruziňak“ či „gruziňák“. V Gruzii se po tomto nápoji neptejte, protože nepochodíte. Jde o čistě českou invenci, Gruzínci koneckonců ani nenazývají svou zemi Gruzie (nýbrž Sakartvelo). Nemohou tedy znát ani gruziňák.

Gruzínská brandy je ovšem často skutečně skvělá. Může se srovnávat se světovou produkcí. Jednu z nejlepších značek pak představuje Sarajishvili založená již v roce 1884. Z produkce této značky jsme si vybrali lahev Sarajishvili XO. Jde o famózní dílo tvořené nejvybranějšími brandy o stáří až 30 let. Samotná láhev má úchvatný, moderní design – skrz ní prosvítá barva, se kterou se může rovnat snad jen západ slunce sledovaný skrz jantarovou perlu. V ničem nezaostává ani sametově jemná chuť. Dřevitá, s tóny čokolády a vanilky. Rozhodně musíte ochutnat.

4. Torres Brandy 20y 0,7l 40%

Nejlepší španělská brandy

Je libo španělskou brandy? Správná odpověď zní: jasně že ano! Když si dobře vyberete, může jít o skutečnou lahůdku. A sázkou na kvalitu je například věhlasná značka Torres. Tato vinařská společnost je největší v celém Španělsku a má proklatě dobré jméno i po světě. Ve Španělsku vlastní množství vinic ve vyhlášených regionech, jako je Penedes, ale třeba i Toro, Jumilla a dalších. Produkci vín se věnuje i mimo domovinu. Například v Kalifornii nebo Chile. Vína vyváží do skoro 150 zemí.

Ale nejen vínem živ je člověk a ve společnosti Torres to dobře vědí. Proto mají na skladě i spousty vynikajících brandy. Mezi skutečné klenoty patří lahev Torres 20y Hors d’Age. Tato dvacetiletá nádhera vznikla z hroznů odrůdy Parellada vypěstovaných přímo v Penedes. Prošla dvojitou destilací a zrála v sudech z amerického dubu.

Velmi pozoruhodná je už samotná lahev velmi odvážného designu. Skrz její ježatou strukturu prosvítá úžasně temně jantarová barva. Ta přímo neodolatelně vábí k ochutnání. Chuť vás pak překvapí svou hebkostí. Rozezní se v ní nejrůznější tóny ovocných plodů. Unikátní záležitost i pro skutečné znalce.

5. Metaxa 12* 0,7l 40%

Metaxu jsme vám již představili zevrubně. V našem žebříčku jsme s ní však ještě neskoncovali. Naopak nás zaujalo více lahví. Dvanáctiletá Metaxa patří rozhodně mezi ně. Jde o naprosto klasickou záležitost. Velkou výhodou pak je, že láhve tohoto skvělého nápoje můžete pořídit i za docela přijatelné ceny. Už kolem 8 stovek korun. To se za tak báječný výtvor lidského ducha přece vyplatí.

Alkoholium.cz