Jaký je nejlepší koňak? Tohle je žebříček podle naší redakce

Koňak (z franc. cognac) patří mezi nejoceňovanější alkoholické nápoje na světě a je synonymem luxusu, exkluzivity a vytříbeného vkusu – a který je ten vůbec nejlepší koňak? V následujícím testu se podíváme na několik jedinečných lahví, které mohou nabídnout vysokou kvalitu. Cenově se přitom nepohybují v tak závratných výšinách, aby si je mohlo dovolit jenom pár vyvolených. Kvalitní koňak může být skvělým dárkem, ale i adeptem na zařazení do domácí sbírky, kde bude čekat na výjimečné příležitosti.

A co je to vlastně koňak? Jde o nejhodnotnější typ tzv. brandy, což je vinná pálenka s vysokým obsahem alkoholu – v případě koňaku je to typicky okolo 40 %. Abychom mohli nějaký nápoj oprávněně nazývat koňakem, musí splňovat řadu poměrně přísných podmínek. Ustanovila je organizace BNIC, což je v podstatě „úřad pro koňak“. Ale více o samotném nápoji, jeho historii, výrobě i konzumaci se dozvíte až v druhé části tohoto článku – teď je nejvyšší čas vrhnout se na samotný žebříček.

Nejlepší koňaky na trhu

Hennessy Fine De Cognac 0,7l 40% GB

Hennessy Fine De Cognac
Hennessy patří mezi vůbec nejznámější značky pravých koňaků. Není proto divu, že se v našem hodnocení koňaků objeví hned několikrát. První místo ale obsadila lahev Fine de Cognac. V opravdu nádherné lahvi najdete jantarově zbarvený mok, který vás na první pohled naprosto okouzlí. A co teprve až ochutnáte?

Po otevření láhve na vás dýchnou medové tóny s jemnými vlivy skořice. Chuť koňaku je velmi elegantní a jemná a postřehnete v ní především med, ale taky citrusové plody a nádech květin. Prosazují se zde taky zemitější, dřevité náznaky. Tento skvělý koňak je ideální k samostatnému pití, ale hříchem nebude, ani když jej smícháte např. s vodou či sodou, které nepřebijí chuť samotného nápoje. Koňak Hennessy Fine De Cognac je značně oblíben zejména mezi mladými konzumenty a velice svou vytříbeností a jemností oslovuje ženy.

Cena lahve není vzhledem ke kvalitě obsahu (i obalu) rozhodně nijak přehnaná. Pokud uvažujete nad dárkem například pro přítelkyni nebo partnerku, která se v dobrém pití vyzná, rozhodně nešlápnete vedle.

Cena: od 794 Kč

Courvoisier VS 0,7l 40%

koňak Courvoisier VS
Cenově dostupná a přitom skvělá láhev s označením VS (Very Special) – a tedy naplněná nápojem, který zrál nejméně dva roky. Zakladatelem této značky byl jistý Emmanuel Courvoisier a traduje se, že koňak tohoto výrobce si zamiloval samotný Napoleon Bonaparte, který si velkou zásobu lahví vzal s sebou i do exilu.

A na co se můžete těšit? Na vynikající nápoj, který vás uhrane květinovou a ovocnou vůní a taky ovocnou chutí, ve které se navíc projevují dřevité tóny, zejména dubové. Tímto skvělým koňakem jistě nepohrdne ani skutečný gurmán a stojí za to jej vyzkoušet. Možná se rovnou zařadí i do vašeho vlastního žebříčku koňaků na přední místo.

Cena: od 499 Kč

Rémy Martin VSOP 0,7l 40%

Koňak Rémy Martin VSOP
Značka Rémy Martin patří mezi koňaky k nejznámějším a nejvíce oceňovaným. Její tradice sahá hluboko do minulosti – do roku 1724. Už v roce 1738 se tento nápoj dočkal ocenění od francouzského krále Ludvíka XV. Láhev, která nás zajímá, je označena známkou VSOP, což znamená, že její obsah musel zrát nejméně 4 roky. Jde už skutečně o výběrový koňak prvotřídní kvality.

Barva nápoje je velmi intenzivní, zlatavě karamelová – to díky dostatečně dlouhému zrání. V buketu jistě odhalíte sušené nebo kandované ovoce, ale taky vanilku, růži nebo i mandle a některé druhy koření. Chuť je vytříbená a obzvláště jemná. Plnost je doplněna lehkou pikantností. Tento exkluzivní koňak bude zaručeně chutnat i nejnáročnějším znalcům a fajnšmekrům a patří k tomu nejlepšímu, co je k dostání.

Cena: od 829 Kč

Martell VS 0,7l 40%

koňak Martell VS 0,7l
A máme tu další velmi známou značku. Její historie sahá až do roku 1715, kdy ji založil Jean Martell, překupník pocházející z ostrova Jersey. Dnes patří Martell mezi tradiční a dobře hodnocené koňaky. V našem žebříčku jej zastoupí nápoj klasifikovaný VS, tedy alespoň dva roky zrající. Barva nápoje přechází od odstínů zapadající slunce až k jantaru či karamelu. Vůně je okouzlující. Projevuje se v ní především ovoce, ale i některé druhy květin. Paletu doplňuje vanilka a med.

Chuť koňaku je velmi harmonická. Označována je za jednodušší, ale kultivovanou, zralou a vyváženou. Nápoj je směsí vysoce kvalitních koňaků, jejichž stáří je 5 až 7 let. Láhev se hodí k samostatnému pití a dokáže nabídnout velmi kvalitní chuťový zážitek. Je ale ideální volbou také do míchaných nápojů.

Cena: od 539 Kč

Rémy Martin 1738 Accord Royal Special Cuvée 0,7l 40%

koňak Remy Martin 1738 Accord Royal
S další lahví koňaku značky Rémy Martin se nám už trochu navyšuje cena. Jde totiž o exkluzivní nápoj, který představuje určitý mezistupeň mezi lahvemi VSOP a XO tohoto výrobce. Zajímavý je i původ názvu. Když jsme u minulé lahve krátce představovali značku Rémy Martin, zmínili jsme letopočet 1738, kdy získala ocenění od krále Ludvíka XV. S tímto oceněním se ale pojila jedna v té době nebývalá pocta, resp. privilegium. To umožňovalo Martinovi využívat více vlastní půdy pro pěstování vinné révy. Právě podle této královské výjimky je láhev pojmenována.

Nápoj má krásně karamelovou barvu přecházející do temně rudé nebo zlatorudé. Vůně nabízí tóny čokolády, koření, ba dokonce i čerstvě upečeného chleba, fíků, karamelu a dřevitý nádech dubu. V chuti zkušený jazyk pozná hořkou čokoládu, vanilku i sušené ovoce. V závěru se opět dostaví dubové náznaky. Chuť je krásně kulatá, harmonická, ale taky intenzivní a vyzrálá. Tato lahev je prestižní záležitostí a udělá radost i skutečnému znalci.

Cena: od 1 150 Kč

Hennessy Vhils VS 0,7l 40% L.E.

koňak Hennessy Vhils VS
Na šestém místě našeho hodnocení koňaků se podíváme na další láhev značky Hennessy, se kterou jsme žebříček otevírali. Na první pohled vás jistě zaujme zajímavá, exkluzivně provedená lahev. Nápoj v ní má barvu zapadajícího slunce přecházející až do hnědavých odstínů. Jde o speciální, limitovanou edici, která rozhodně stojí za ochutnání.

Co se týče vůně a chuti – můžete se těšit na velmi intenzivní prožitek. Tento koňak je silně aromatický, ve vůni objevíte ořechy a taky dřevité a kořeněné tóny. V chuti se pak prosazuje především vanilka a bobulové ovoce. Tento nápoj si nejlépe vychutnáte čistý při pokojové teplotě nebo s ledem.

Cena: od 699 Kč

Saint Vivant Armagnac 0,7l 40%

Armagnac Saint Vivant
Nyní trochu odbočíme a podíváme se na láhev, která mezi ostatními vyčnívá nejen svým jedinečným „zhrouceným“ designem, ale taky obsahem. Jde totiž o tzv. armagnac, což je nejstarší typ francouzské vinné pálenky. Nejedná se tudíž o koňak jako takový, ale o nápoj velmi blízce příbuzný. Původ armagnacu je kladen do oblasti Gaskoňsko.

Saint Vivant Armagnac potěší krásnou jantarovou barvou a také chutí, ve které se mísí květinové a ovocné tóny. Chuť je vyvážená a intenzivní, stejně tak i opojná vůně. Jde o zajímavou alternativu, která navíc zaujme jedinečným balením.

Cena: od 578 Kč

Courvoisier Imperial XO 0,7l 40%

koňak Courvoisier XO
XO neboli „Extra Old“ je nejvyšší třída koňaků. Pokud chce nápoj usilovat o tuto prestižní známku, musí zrát nejméně 10 let. Exkluzivitě však odpovídá i cena, která v tomto případě dalece překračuje hranici tisíce korun. Pokud ale patříte mezi náročné konzumenty nebo hledáte skutečně nejvyšší kvalitu, jistě nebudete investice litovat. Těšit se navíc můžete nejen na lahodný nápoj, ale i krásně provedenou láhev, která je i sama o sobě výstavní.

V barvě tohoto špičkového pití se mísí odstíny rudé a zlaté. Aroma je velmi výrazné a projevují se v něm především ovocné tóny. Možná rozpoznáte hrušky, meruňky nebo citrusové plody. Jistě zaregistrujete i vanilku a čokoládu. Chuť je nádherně jemná a velmi dlouhá. Do popředí se derou především kořeněné tóny.

Cena: od 1 699 Kč

Hennessy XO 0,7l 40%

koňak Hennessy XO
Závěrem pro vás máme ještě jednu lahev koňaku Hennessy. Cena už se pohybuje poměrně vysoko a rozhodně nejde o pití pro každého. Jak je u Hennessy zvykem, láhev je krásná a propracovaná a obsahuje nápoj s označením XO – představuje tedy nejvyšší „ligu“ mezi koňaky.

Design láhve pochází z roku 1947. Barva je jantarová, přechází od zlatavých odstínů až k hnědým. Vůně odhalí dřevité tóny dubu, ale i ořechy, vanilku, směs koření, hroznové víno, nebo dokonce kůži. Chuť je pochopitelně maximálně vytříbená. Hladké a sametové odstíny másla a smetany doplňuje bohaté spektrum ovoce a koření. Jde o špičkový koňak pro velmi významné příležitosti.

Cena: od 3 629 Kč

Nejlepší koňaky

O koňaku

Jak už bylo řečeno, koňak je exkluzivní záležitostí. Aby mohl nápoj dostat tento název, musí splnit řadu kritérií. Tím základním je původ. Koňak musí pocházet z okolí města Cognac, která se dělí na podoblasti: Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordinaires.

Další podmínkou je použití konkrétních odrůd vinné révy. Konkrétně jde o Ugni Blanc, Folle Blanche a Colombard. Poslední bod se pak týká zrání. To musí probíhat v dubových sudech po dobu minimálně dvou let. Od délky zrání se pak odvíjí tradiční klasifikace tohoto nápoje.

Klasifikace koňaků

Chcete-li vědět, jak dlouho si konkrétní koňak odpočinul v dubovém sudu, stačí se podívat na zkratku, která je uvedena na láhvi.

  • VS – Jde o nápoj zrající nejméně 2 roky. Zkratka znamená: „Very Special“.
  • VSOP – V tomto případě probíhá zrání alespoň 4 roky. Nezkrácený název této třídy zní: „Very Superior Old Pale“. Setkat se můžete i s označením RESERVÉ.
  • XO – Nejvyšší třída koňaků. Nápoj zraje 10 a více let. Význam zkratky je: „Extra Old“.

Krátce o historii koňaku

Ačkoli je koňak typicky francouzským nápojem, za jeho vznik pravděpodobně vděčíme Holanďanům, kteří objevili princip brandy při převážení neředěné vinné pálenky v dubových sudech. Svou tradiční podobu ale dostal koňak teprve díky hroznům z oblasti Cognac.

Nejvýznamnější značky tohoto nápoje: Hennessy, Rémy Martin, Martell a Curvoisier, vznikaly v první polovině 18. století. V 70. letech 19. století pak postihla oblast Cognac katastrofa v podobě nákazy mšičkou révokazem, která se do Evropy dostala z Ameriky. Ačkoli byly škody značné, oblast se vzpamatovala a dnes si můžeme tento exkluzivní nápoj dále dopřávat. Chcete-li se dozvědět více o koňaku, přečtěte si článek Vše co jste kdy chtěli vědět o koňaku.

Výroba koňaku

Oblast Cognac dává kyselé hrozny, které by jako víno zřejmě dvakrát neobstály, ale pro výrobu koňaku se paradoxně dokonale hodí. Destilace má několik fází. Nejdříve se destiluje prokvašený mošt v kotlíkových, měděných destilačních zařízeních. Výsledná brandy má okolo 30 % alkoholu. Následuje další destilace, z níž vzejde 70% destilát.

Další fází je zrání, během které se postupně odpařuje alkohol (asi 3 % za rok). Běžně se však koňak na konečnou hodnotu 40 % alkoholu ředí vodou. Zráním získává nápoj chuť, vůni i barvu. Důležitou součástí výroby je i míchání – obvykle se používá směs různých ročníků.

Jak koňak pít?

Necháme si poradit přímo od Maurice Hennessyho z rodu, který patří mezi nejvýznamnější výrobce koňaku. Ten radí pít koňak při pokojové teplotě, ale maximálně do 22°C. Koňak má podle něj být osvěžující a on sám jej někdy pije i s ledem. Led musí jít ale do sklenice první. Ani míchané nápoje neodsuzuje. Lepší a starší nápoje ale doporučuje vychutnávat samostatně.

Tipy na nejlepší koňaky + jeden armaňak

Název
Hennessy Fine De Cognac Zjistit cenu
Courvoisier VS Zjistit cenu
Rémy Martin VSOP Zjistit cenu
Martell VS Zjistit cenu
Rémy Martin 1738
Accord Royal Special Cuvée
Zjistit cenu
Hennessy Vhils VS Zjistit cenu
Saint Vivant Armagnac Zjistit cenu
Courvoisier Imperial XO Zjistit cenu
Hennessy XO Zjistit cenu
Recenze koňaků zde
Alkoholium.cz