Malinovice není úplně běžná pálenka. Oproti slivovicím či hruškovicím nebo jablečným pálenkám má punc jisté výjimečnosti a exkluzivity. Rozhodně nikoli náhodou. Pálenky z lesních plodů a bobulí jsou obecně vždy vzácnější a jejich výroba je náročnější. Mohou však nabídnout úchvatné smyslové zážitky. Jejich vůně a chuť jsou jedinečné, opojné. Budete mít pocit, že se procházíte líbeznou loukou nebo lesem.
Naštěstí je spousta značek, které věnují úsilí výrobě těchto náročných pálenek. Takové výrobce najdete u nás, ale i v zahraničí. Do našeho žebříčku se vešly především produkty českých palíren, ale hned první příčku obsadilo překvapení z velehorského Švýcarska. Tak na kterém kousku si smlsnete? Stačí si vybrat… žebříček nejlepších malinovic je tu pro vás.
Obsah článku
Jaká je tedy nejlepší malinovice?
- Fassbind Vieille Framboise – Stařená Malina – nejlepší malinovice na trhu
- Baron Hildprandt Zralá Malina – nejlepší česká malinovice
- Martenz Malinovice Black Gold VIP – z palírny se specializací na malinovice
- Zlatá Malinovice Svach
- Ullersdorf Malinový geist – nejlepší malinový geist
Tohle jsou nejlepší malinovice na trhu
1. Fassbind Vieille Framboise – Stařená Malina
Značka Fassbind vychází z rodinné tradice švýcarských bednářů, sadařů a později „paličů“, která sahá až do roku 1202. Rodina Fassbindů – původem z Nizozemska – založila jednu z prvních pálenic ve Švýcarsku a patřila k nejvýznamnějším výrobcům národního klenotu v podobě třešňové pálenky Kirsch.
Teprve konec 20. století podrazil staleté rodové tradici nohy. S novým miléniem se však značka Fassbind opět vzmáhá, přestože už ne pod vedením původního rodu. Kvalita a úcta k tradicím však zůstaly zachovány. Značka Fassbind dnes produkuje jedny z nejkvalitnějších alkoholických nápojů ze švýcarské provenience.
Příkladem budiž stařená malina – Fassbind Vieille Framboise. Ó, jaká pozoruhodná lahůdka a alpských hájů. Maliny na výrobu jsou „domácí“, tedy z oblasti Rigi pod stejnojmenným horským štítem. Ovoce prochází 6týdenní macerací. Destilát ze dva roky odpočívá v tancích a další až rok a půl se věnuje ušlechtilé zahálce v dubových sudech.
Výsledek je okouzlujícím spojením intenzivních tónů malinového džemu s doprovodem kaštanů, čokolády a dalších jemných nuancí, které se projevují ve vůni i chuti. Opravdu lahodná záležitost – a navíc žádné dětské pití. Pálenka má poctivých 40 % alkoholu.
Tato pálenka už si na vrub připsala celou řadu prestižních cen a bezesporu si je zaslouží. Mezi špičkovými malinovkami rozhodně patří k těm vůbec nejlepším. Ale cena taky není zrovna lidová. Nejde o laciný vypalovák, ale o nonšalantní alkohol. Za láhev dáte přes 1000 Kč. Stojí to za to? Inu, podle nás ano.
2. Baron Hildprandt Zralá Malina
Ze Švýcar se vrátíme do našich luhů a hájů. Konkrétně do okouzlujících jižních Čech, kde prosperuje menší palírna Baron Hildprandt. Tato destilerie má u nás velmi dobrou pověst a mezi znalci a fajnšmekry rozhodně není neznámá. Její tradice navíc sahá až do roku 1885. Nefungovala však kontinuálně po celou tuto dobu, neboť jí komunistický režim uštědřil několik velmi krutých políčků. Není ostatně snad třeba rozvádět, jak se režim stavěl k osobám i majetkům někdejších šlechtických rodů.
K obrodě značky došlo teprve v nedávné historii. Současní majitelé se snaží navázat na bohatou a vznešenou tradici a vyrábějí velmi kvalitní alkohol. Především exkluzivní ovocné pálenky. Za jejich vznik zodpovídá mistr destilér Václav Šitner. Jde o osobu z nejpovolanějších, vždyť je zároveň prezidentem Unie destilatérů. Jde o jakousi stavovskou organizaci sdružující desítky českých pálenic a lihovarů.
Značka Baron Hildprandt se například proslavila opravdu vynikajícími hruškovicemi. O těch už na našem webu padla zmínka – např. v žebříčku nejlepších hruškovic. Ale teď se věnujeme malinovým pálenkám a i v tomto směru má Baron Hildprandt rozhodně co nabídnout. Konkrétně jde například o vynikající Zralou malinu, 40% aristokratický destilát z jihočeských malin, který rok zrál v dubových sudech. Vynikající záležitost, která si v ničem nezadá třeba s již zmíněnou švýcarskou malinou Fassbind. Láhev pořídíte kolem 700 Kč.
3. Martenz Malinovice Black Gold VIP
Laurel a Hardy. Řízek a bramborový salát. Východní Morava a ovocné pálenky. Tyto dvojice patří neoddělitelně k sobě. V této části země najdete doslova plejádu pálenic a lihovarů a řada z nich jistě produkuje nejen obligátní a taky špičkovou slivovici, ale i jiné ovocné pálenky – třeba malinovku. Do našeho žebříčku jsme vybrali méně známou značku Martenz, která sídlí v Martinicích u Holešova a pěkný showroom má ve Zlíně.
Značka Martenz spojuje tradici s moderními technologiemi a inovacemi. Jde o moderní, mladou a svěží značku. A právě malinovice jsou její největší specialitou. Špičku a vlajkovou loď pak představuje Malinovice Black Gold VIP. Už samotný název dává znát, že půjde o něco speciálního a exkluzivního. A je to tak. Tato malinovka je vyrobená z černé odrůdy malin známé jako Black Jewel. Podle nich taky dostala název, přestože barva nápoje je veskrze čirá a průzračná, jak se na moravské pálenky sluší a patří.
Černé maliny dávají malinovici opravdu specifickou chuť a aroma, které není možné jednoduše ztotožnit ani s obyčejnými malinami, ale ani například s ostružinami. Byť malinový charakter pochopitelně z nápoje čiší. Do každé lahve se ostatně „vešlo“ na 7 kg těchto plodů. A nejde taky o nijak levnou záležitost. Malinovka Martenz stojí přes 1000 Kč, jde však o limitovanou edici – tak se dlouho nerozmýšlejte.
4. Zlatá Malinovice Svach
Svachu, Svachu… copak jsi nám to ve své českokrumlovské destilérce připravil? Malinovku, jakou svět neviděl? Mno, to těžko říct. Rozhodně však jde o zcela nadprůměrně zajímavý a povedený kousek. Destilérka Svach je poměrně mladou značkou. Přesto se jednoznačně přiklání k tradicím a prezentuje se i v trochu retro až historickém duchu. Ostatně i své sídlo má v citlivě zrekonstruované historické usedlosti a etikety lahví taky mluví samy za sebe.
Svach nabízí i velmi zajímavé destiláty. Například z rakytníku, aronie, jeřabiny, zázvoru či šípku. Ale nechybí ani klasičtější záležitosti. Malinovka leží tak někde uprostřed mezi tím. Svachovka Zlatá malina je však rozhodně nevšední pití. Osloví nádherně zlatou barvou a velmi zajímavá je i síla 50 %, čímž se stává nejsilnější malinovkou v našem žebříčku. Opravdu příjemná záležitost.
5. Ullersdorf Malinový geist
A nakonec tu máme zajímavý geist značky Ullersdorf. Jde o pálenici ležící poblíž Velkých Losin v rekonstruovaných prostorách historického mlýna. Tato jesenická pálenice vstoupila do širšího povědomí díky unikátním a vynikajícím jeřabinovým pálenkám. Na svém kontě má však taky hruškovice, slivovice – anebo právě malinový geist.
Geist je průtahový destilát, který vzniká destilací malinového kvasu s lihem. Malinovice díky tomu dosahuje síly 45 % a má vynikající říz. Opravdu jde o velmi dobré pití, avšak připravte se na poněkud vyšší cenu. Za půllitrovou lahev zaplatíte cca 1100 Kč. Odpovídá kvalita nápoje ceně? Inu, zřejmě ano, ale přesto si tato malinovka v rámci našeho žebříčku vysloužila až páté místo.