V dnešním článku se podíváme, jaká nejlepší portská vína v současnosti nabízejí české e-shopy a výběrovou sedmičku – nikoli vína, ale kandidátů – vám představíme v krátkých recenzích. A máte se rozhodně na co těšit.
Obsah článku
Recenze nejlepších portských vín podle naší redakce
1. PORTO CRUZ Pink
Porto Cruz Pink je pravé portské víno, tedy z oblasti Douro v Portugalsku. Nejde však o klasické portské, nýbrž velmi zajímavou specialitku v podobě vína krásně narůžovělé barvy, což není u portského nijak běžné. K tomuto zabarvení došlo výrobou z červených hroznů zbavených slupek, tak aby kontakt s nimi trval co nejkratší dobu a víno získalo charakteristické zbarvení.
Toto víno však není zajímavé jen svou barvou, ale taky krásnou vůní, v níž se mísí opojné květinové a ovocné tóny, převažují přitom lesní plody, jako maliny nebo jahody. Víno se hodí pro konzumaci ve vychlazeném stavu a skvělé je i do míchaných nápojů. Jistě oceníte i krásnou lahev. Víno zřejmě svým charakterem i lehkou, sladší chutí osloví především ženy. Obsah alkoholu je 19 % a cena se pohybuje pod třemi sty korun.
2. Real Companhia Velha Royal Oporto Tawny 10yo
Další lahev už bude poněkud dražší, jde o víno Real Companhia Velha Royal Oporto Tawny 10yo, které pořídíte za cca 700 Kč. Jde ovšem o vynikající záležitost. Jde o portské typu Tawny z červených hroznů a zrající v dubových kádích, v tomto případě po celých 10 let. Díky tomu získává dokonale ušlechtilou barvu, ale i chuť a vůni.
Barva je nádherně sytě jantarová, uzrálá, vůně je energická a docela intenzivní s převahou ovocných tónů. Chuť je krásně hladká, kultivovaná a přitom výrazná – nic nechybí, nic nepřebývá. Toto portské je skutečná kvalita, kterou ocení i náročnější znalci, a rozhodně stojí za to si připlatit a láhev ochutnat.
3. Graham’s Port Six Grapes Porto Reserve
Graham’s je osvědčený výrobce dobrých originálních portských a i tato lahev se mu skvěle povedla. Označení „Six Grapes,“ které najdete i znázorněné na lahvi, je symbolem nejvyšší jakosti v rámci značky a vychází z jejího tradičního značení. Označení „Reserve“ pak svědčí o tom, že jde o zrající víno. Přestože se do lahví dostává dost brzy na to, aby si zachovalo jakousi jiskru mládí a energie, pohovělo si mezi dřevěnými stěnami dost dlouho na to, aby dozrála jeho plnost v chuti, vůni i barvě. Láhev tohoto velmi kvalitního vína s příjemným 20% obsahem alkoholu koupíte za cca 560 Kč – a je to dobrá koupě.
4. Royal Oporto Tawny
Další Tawny portské v našem žebříčku, tentokrát poněkud mladší. Royal Oporto Tawny je směsí vín, která zrají tři roky (minimálně) v dubových sudech a má spíše temnější, karmínově rudou barvu. Ta jako by zvěstovala chuť, v níž se výrazně prosazují jahodové tóny. Toto víno je poněkud jednodušší než výše představené desetileté Tawny, ale přesto se vyznačuje plností chuti a lahodností. Potěší i přívětivější cena, něco málo přes tři stovky za láhev. Obsah alkoholu je 19 %.
5. Sandeman Porto Ruby
Velmi dobré Ruby portské z produkce značky Sandeman, jejíž tradice sahá až do roku 1790. Jde o víno typu „Ruby“ a tento název dobře charakterizuje krásnou rubínovou barvu, které se u tohoto nápoje dočkáte. Chuť je poměrně vydatná. Tento nápoj je skvělý jako aperitiv – v tom případě si jej lépe vychutnáte vychlazený – anebo digestiv v pokojové teplotě. V obou případech budete jistě spokojení. Navíc příznivá cena pod 300 Kč taky potěší.
6. ROYAL OPORTO RUBY
O něco výš se v našem žebříčku již umístilo Tawny portské Royal Oporto, z produkce této značky nás však ještě zaujalo víno typu Ruby. Vína Ruby jsou oblíbená, protože patří v rámci originálních portských k cenově dostupnějším. To platí i o této lahvi, kterou pořídíte pod tři sta korun. Jde o směs minimálně 3 roky zrajících vín. V chuti dominují lesní jahody. Tomuto vínu nejlépe svědčí podávání téměř při pokojové teplotě (15-18°C).
7. Old Porter White Sweet Wine
Na závěr pro vás máme, snad i trochu pro srovnání, portské víno, které nepochází z původní oblasti Douro v Portugalsku, ale ze Španělska. Na tom není nic zvláštního, neoriginální portská vína se vyrábějí v mnoha zemích světa, a i když se nemohou pyšnit ochrannou známkou „Porto“, mohou být dobrá. Navíc často potěší velmi dobrou cenou. Třeba tuto příjemnou lahev pořídíte jen za nějakých 150 Kč, a pokud nejste zvlášť nároční, jistě si pochutnáte. Jde navíc o lehké víno, které má jen 13 % alkoholu a výrazně ovocnou chuť i vůni.
Jak vybrat portské víno?
Porto, Oporto či celým originálním názvem Vinho do Porto. Portské víno pochází z Portugalska, konkrétně z jeho severní části, kde se kolem řeky Douro zdvihají úrodné svahy. V této malebné krajině se rodí pravé portské víno, které se vyrábí z bílých i červených odrůd hroznů. Jde o víno takzvaně fortifikované, což znamená „posilněné“ či přesněji dolihované – toto dodatečné posilnění se provádí pomocí vinné pálenky. Na rozdíl od běžných vín má pak portské běžně 19-22 % alkoholu.
Jak vybrat portské podle příležitosti?
Většina portských je kvůli intenzivnější a plnější chuti podávána spíš jako digestiv, tedy po jídle. Pokud tedy sháníte digestiv k slavnostní hostině, portské může být dobrá volba. Portské se taky obvykle podává při vyšších teplotách, avšak ne více než 18°C. Bílá portská vína se však podávají chladnější (už od cca 8°C do 14°C). Některá portská se taky hodí jako aperitiv – což může být právě příležitost podávat je lehce vychlazená. Jako aperitiv by z našeho žebříčku jistě obstála například vína Sandeman Porto Ruby anebo Porto Cruz Pink, které je lehké a svěží a skvěle chutná vychlazené.
Jak si vybrat druh portského?
V našem žebříčku jste mohli narazit na pojmy jako „Tawny“ nebo „Ruby“ či třeba „Reserve“. Jde o různé typy portského vína s odlišným postupem výroby a zrání a výsledným charakterem.
- Ruby – Patří mezi velmi běžná a levnější portská vína. Ukládá se po fermentaci v kádích (často betonových nebo kovových) a vyrábí se z míchaných vín. Pokud hledáte mladší portské krásně rubínové barvy a výraznější ovocné chuti, pak je Ruby dobrá volba.
- Tawny– Tawny je víno zralejší, kultivovanější a většinou také dražší. Zraje v dřevěných (dubových) sudech či kádích. Doba zrání může být i 10, 20 nebo více let. Výsledkem je velmi ušlechtilá barva, která snese srovnání s kvalitní whisky nebo rumem. Odstínem se blíží jantaru či červánkům při západu slunce až k hnědavým tónům. Tawny jsou vína pro náročnější vychutnávání.
Pak se lze setkat i s dalšími označeními. Například „Reserva“ jsou déle zrající vína, výběrová, vína typu Ruby. Colheita je jednoročníkové víno Tawny a tak podobně.
Neoriginální portské
Portská vína se vyrábějí nejen u řeky Douro, ale po celém světě. Nejde však o originální vína „Porto“, a proto by měla být správně nazývána jako „vína portského typu“. Jde tedy o podobnou situaci jako u šampaňského – tento název zobecněl a často se tak lidově označují sekty, i když nejde o pravé šampaňské z oblasti Champagne-Ardenne.
Vína portského typu bývají levnější než pravé portské. Pokud se nechcete splést, vždy zkontrolujte, zda víno pochází z oblasti Douro v Portugalsku.