nejlepší slivovice

Nejlepší slivovice na trhu – tohle je naše hodnocení 8 nejlepších lahví!

nejlepší slivovice Slivovice nebo přesněji slivovica je typickým východomoravským alkoholickým nápojem. Nejvíce je spojována s valašským regionem, který se nachází ve východní části zlínského kraje, a zejména s Vizovicemi, kde se nachází pálenice Rudolfa Jelínka, jejíž slivovice patří u nás k nejznámějším a nejprodávanějším, byť zdaleka ne vždy k nejlepším. Nejlepší slivovici totiž ochutnáte především u drobných regionálních výrobců. Ostatně tento nápoj vždy zůstane především domácí pálenkou.

Slivovice má poměrně dlouhou a taky značně nejasnou historii. O „patent“ na tento ovocný destilát se přetahuje hned několik států – kromě Moravy mezi ně patří zejména Slovensko, ale taky některé balkánské státy, kde se ale setkáte spíše s názvem Rakije. V našem hodnocení slivovic se nicméně setkáte především s českými, ale i s jedním slovenským a jedním bulharským výrobcem. Představíme vám osm jedinečných lahví a na konci žebříčku se ještě dozvíte něco víc o historii, výrobě a vlastnostech tohoto skvělého a silného alkoholického nápoje spojeného především s hornatými kraji a rázovitým lidem.

5 nejlepších lahví slivovice v přehledném žebříčku

Další tipy naleznete pod tabulkou v samotném článku.

ObrázekNázevInfo
Slivovica Žufánek z dubového sudu
Země: Česká republika
Alkohol: 45%
Chuť: švestka
Zjistit cenu
Slivovice Zubří
Země: Česká republika
Alkohol: 50%
Chuť: švestka
Zjistit cenu
Baron Hildprandt Zralá Švestka
Země: Česká republika
Alkohol: 40%
Chuť: ovocná
Zjistit cenu
Slivovice Rudolf Jelínek 3y
Země: Česká republika
Alkohol: 45%
Chuť: švestka
Zjistit cenu
Kleiner Silver Plum
Země: Česká republika
Alkohol: 43%
Chuť: švestka
Zjistit cenu
Kompletní recenze nejlepších slivovic zde

Žebříček a hodnocení nejlepší slivovice podle redakce

1. Slivovica Žufánek z dubového sudu 0,5l 45%

Slivovica Žufánek z dubového sudu 0,5l 45%
Žufánek je mladá firma pocházející z východní Moravy, tedy z oblasti slivovici zaslíbené. Těšit se proto můžete na autentickou chuť a výběrový nápoj vyrobený z ovoce z Bílých Karpat. Hned na první pohled vás upoutá krásná, světle zlatá barva. Tu získal nápoj zráním v dubových sudech. A nejen barva prozrazuje zralost této slivovice. Kvalitu poznáte samozřejmě také ve vůni a chuti, kterou mok z dubového dřeva získává.

Oproti běžné „čerstvé“ slivovici je Žufánek z dubového sudu kultivovanější, chuť je bohatší na jemné tóny a kromě trnky se v ní prosazuje taky vanilkový nádech a jemně dřevitá příchuť. Této exkluzivní zlaté slivovice existují jen omezené zásoby, u každé šarže je to 226 l. Pokud tedy chcete ochutnat něco skutečně vytříbeného, rozhodně po této lahvi sáhněte. Žufánek z dubového sudu svou kvalitou nezklame ani znalce, kteří se nenechají jen tak opít pochybnou náhražkou nebo průmyslovým tovarem bez kousku duše.

2. Slivovice Zubří 0,5l 50%

Slivovice Zubří 0,5l 50%
Na druhém místě našeho žebříčku slivovic se umístil originální valašský produkt pocházející z menší rodinné pálenice v Zubří poblíž Rožnova pod Radhoštěm. Jde opět o firmu mladou (která však navazuje na dlouhou rodinnou tradici), ale možná o to více snaživou, protože její 50procentní slivovice je opravdu vynikající kousek. Pálenka je vyráběna z místního ovoce několikanásobnou destilací a má charakteristickou průzračnou barvu.

Tato poctivá dobrota vás zaujme především opravdu tradiční chutí i vůní – a taky podílem alkoholu, který se blíží domácím slivovicím a u běžně prodávaných produktů není příliš obvyklý. Pokud chcete ochutnat klasickou valašskou slivovici, nenechte nápoje z pálenice Zubří bez povšimnutí.

3. Baron Hildprandt Zralá Švestka 0,7l 40%

Baron Hildprandt Zralá Švestka 0,7l 40%
Z východní Moravy si na chvíli odskočíme do jižních Čech, kde roste ovoce, které si v tekuté podobě můžete vychutnat v nápoji Baron Hildprandt Zralá Švestka. Baron Hildprandt je zámecká palírna, jejíž tradice sahá až do roku 1885 a dnes se zabývá výrobou luxusních ovocných destilátů. Kromě slivovice můžete ochutnat i meruňkovici, hruškovici, třešňovici, malinovici nebo třeba nápoj z mirabelek. Nás ale zajímá především destilát ze švestek známý jako slivovice.

Už při pohledu na láhev je jasné, že jde o luxusní produkt. Její design vás může na chvíli oklamat a nabudete dojmu, že se za sklem nachází exkluzivní francouzské víno nebo šampaňské. Není to tak. Obsahem je totiž celých 12 měsíců zrající, vynikající švestkovice. Zrání samozřejmě probíhá v dubových sudech, které jsou pro tento účel ideální. Výsledný nápoj je mírně sladší a méně ostrý než mladá slivovice. Chuť je bohatší, kultivovanější a oblejší a mísí se v ní více ovocných tónů. Jasně dominantní ale stále zůstává šťavnatá jihočeská švestka.

Protože Baron Hildprandt Zralá Švestka obsahuje líh, nelze ji oficiálně nazývat “slivovice”, nýbrž lihovinou.

4. Slivovice Rudolf Jelínek 3y 0,7l 45%

Slivovice Rudolf Jelínek 3y 0,7l 45%
Rudolf Jelínek coby velkoproducent vizovické slivovice nemá mezi regionálními výrobci příliš dobrou pověst. V jeho nabídce se ale najdou i kvalitní produkty – a navíc za poměrně přijatelnou cenu. Mezi nejlepší slivovice této značky rozhodně patří právě tato lahev. Jde o slivovici starou 3 roky a vyrobenou trojstupňovou destilací.

Při výrobě tohoto nápoje ponechává Jelínek v kvasu i pecky. To dodává nápoji charakteristickou příchuť tříslovin. Samotná chuť je ale díky dlouhému odpočinku jemná a kulantní, oblá a přitom výrazně ovocná. Slivovice Rudolf Jelínek 3y rozhodně potěší a díky elegantní lahvi může být i stylovým dárkem.

5. Kleiner Silver Plum 0,7l 43%

Kleiner Silver Plum 0,7l 43%
Na pátém místě se podíváme na exkluzivní a taky poměrně drahou lahev slivovice z produkce palírny Kleiner. Tato palírna se nachází v Žešově u Prostějova a nabízí především špičkové, dlouho zrající destiláty.

Slivovice Silver Plum je vyráběna z ručně sbíraných zralých švestek a prochází třístupňovou destilací. Následně je pálenka uložena v kameninových nádobách, v nichž zraje po dobu tří let.

Silver Plum je tedy nápoj odpočinutý, a tudíž vyvážený, jemný, s plně rozvinutou chutí a vůní. Samostatnou kapitolou je pak opravdu luxusní lahev, která se bude jednoznačně dokonale vyjímat v každé domácí sbírce špičkových alkoholických nápojů. Jde o prémiový nápoj, čemuž odpovídá i cenovka.

6. Slivovice Kosher Silver 5y 0,7l 50%

Slivovice Kosher Silver 5y 0,7l 50%
Rudolf Jelínek proslul především jako producent „košer“ slivovice. Navázal tím na tradici židovských nájemců vizovických pálenic. A i dnes si můžete pochutnat na nápoji R. Jelínek Slivovice kosher, jehož původ sahá už více než sto let do minulosti.

A jak výroba této pálenky probíhá? Základem je spojení tradiční receptury, dlouhého zrání a taky dohledu zástupců americké kongregace Orthodox Union, kteří zajistí, že slivovice opravdu splňuje přísné nároky na košer pití.

Tato slivovice představuje špičku Jelínkovi produkce a její 5letou chuť a vůni si můžete stejně dobře užít, ať už je pro vás certifikát košer důležitý, nebo nikoli. Díky dárkovému boxu je tato láhev navíc vhodná i jako prezent k jakékoli příležitosti.

7. Spiš Original Slivka 0,7l 40%/a>

Spiš Original Slivka 0,7l 40%
Ve východoslovenském regionu Spiš má výroba alkoholu opravdu velmi dlouhou tradici. Z tohoto hlediska je srdcem oblasti obec Stará Ľubovňa, kde první destiláty vznikaly už ve 13. století. Dnes se palírna Spiš pyšní sortimentem vynikajících ovocných nápojů, mezi nimiž lze najít i skvělou slivovici.

Na rozdíl od valašských slivovic, které jsou nejčastěji průzračné, ta spišská má barvu zapadajícího slunce a ve vůni i chuti se prosazuje sušená švestka a taky švestkový kompot. Spišská slivka je svým rázem rozhodně odlišná od těch moravských – a už jen proto stojí za ochutnání.

Protože Spiš Original obsahuje líh, nelze ji oficiálně nazývat “slivovice”nýbrž lihovinou.

O slivovici

Hodnocení sedmi nejlepších slivovic máme za sebou, ale pokud vás tento lidový nápoj typický pro střední a východní Evropu zaujal, možná se o něm budete chtít dozvědět ještě něco víc.

Trocha historie

Historie slivovice a jí příbuzných nápojů je velmi dlouhá. Začít můžeme u zpráv ze 14. století, které dokládají pálení švestkové kořalky v bulharských klášterech. Nejpozději v 17. století se slivovice začala pálit na Zlínsku, v okolí Vizovic. Množství pálenic často vedli židovští nájemci a ve 20. století zde začal svou firmu budovat Rudolf Jelínek. Toho už jistě není třeba představovat.

Za zmínku rozhodně stojí císařský patent z roku 1835, který povoloval moravským rolníkům pálit 56 litrů slivovice ročně bez zdanění. Hospodářské spolky v té době důrazně vyzívali k využití této příležitosti a výslovně odrazovali od jiného zužitkování švestek (např. do povidel).

Výroba slivovice má dále velmi dlouhou tradici na Slovensku, ale i v Maďarsku, Chorvatsku, ale i v Polsku a dalších státech.

Švestka - nejčastěji používané ovoce na pálení slivovice
Švestka – nejčastěji používané ovoce na pálení slivovice

Není slivovice jako slivovice

Slivovice má mnoho podob a postup výroby se liší stát od státu, kraj od kraje a své speciální receptury mají i jednotlivé pálenice.

Tradiční valašská slivovice je vyráběna ze švestky domácí neboli z trnky. Společně se zelím a bramborami se právě švestka stala nejdůležitější potravinou a surovinou v této nepříliš úrodné a hornaté oblasti. Odtud pochází i valašské přísloví: „Trnky, zemáky a zelé – živobytí celé“. Pro výrobu slivovice lze však použít i další odrůdy, například durancie, lepotice a podobně.

Valašská domácí slivovice má nejčastěji okolo 50-52 % alkoholu. Tato hodnota je považována za ideální poměr mezi jemností, chutí a sílou. Běžně prodávané slivovice však nejčastěji dosahují hodnot 40, 45 nebo nanejvýš 50 % – i tyto slivovice mohou být vynikající, pokud pocházejí z dobrých palíren.

Nejběžnější moravská je slivovice průzračné barvy, ale setkat se můžete i se slivovicí zlatou. Pokud jde o přírodní produkt, získává nápoj tuto barvu zráním v dubových sudech. Tento typ slivovice je oblíbený například v Bulharsku, kde je doba zrání často velmi dlouhá.

Výroba slivovice

Na Moravě probíhá výroba slivovice obvykle tak, že kvas si lidé vyrábějí z vlastních švestek a nechávají ho doma zrát až 8 týdnů. Pak jej odvezou do místní pálenice, kde se při teplotě okolo 90° stupňů vaří. Silný destilát se ředí vodou na konečných cca 50 % alkoholu.

Jak poznat kvalitní slivovici a jak ji pít?

Nejkvalitnější slivovice je vyrobena pouze ze švestkového destilátu a vody. Zejména do běžně prodávaných slivovic je pak někdy přidáván líh – ten může pocházet z jiných surovin. Dobrá slivovice by měla řetízkovat a krásně zahřát na patře a v krku, ale nepálit ani neškrábat. Znalci mohou kvalitu posuzovat podle toho, jak slivovice „drhne“ mezi palcem a ukazovákem.

A jak je to s konzumací? Dá se říct, že panují dva názorové proudy – jeden doporučuje konzumaci při vyšší (pokojové) teplotě, druhý zastává pití vychlazeného nápoje. Nezbývá než vyzkoušet, ve kterém stavu vám bude nápoj nejlépe chutnat. Slivovice se však vždy popíjí čistá a ze „štamprlí“.

Víte, co by se vám mohlo také líbit? Degustační kalendář vizovické slivovice.

Alkoholium.cz