Gin - Tonic
Gin - Tonic - nejoblíbenější varianta použití tonicu

Jaký je nejlepší prémiový tonic?

Když se řekne osvěžující hořkost, většina občanů naší země si zřejmě vybaví náš národní nápoj – pivo. Ale tato vlastnost nezpochybnitelně náleží i nápoji známému jako tonic nebo počeštěle tonik. Tonic je nealkoholický nápoj, který má velmi specifickou nahořklou chuť díky chininu a dnes představuje především velmi populární přísadu do různých alkoholických drinků.

Do dobrého drinku je ale potřeba taky dobrý tonic. V dnešním článku pro vás proto máme výběr nejlepších toniců a zároveň si řekneme pár zajímavostí o tomto nápoji a přihodíme i několik receptů na parádní koktejly a míchané drinky.

Gin - Tonic
Gin – Tonic – nejoblíbenější varianta použití tonicu

Kde se vzal tonic? Aneb kouzlo jménem chinin

Prapůvod toniku je zahalen rouškou tajemna a je nerozpojitelně svázán s historií využívání chininu. Ten se původně míchal s vodou nebo i cukrem či dalšími přísadami a vyráběl se z něj nápoj, který sloužil jako lék proti malarickým chorobám.

Používal se zejména v tropických oblastech Jižní Ameriky, kde je strom chinovník, z jehož kůry chinin pochází, domácí druh. Zde zřejmě domorodí obyvatelé tuto zázračnou látku představili evropským kolonizátorům. Ti ji posléze přijali za svou a používali i při cestách a taženích v Africe či Asii.

Chinin
Chinin

Účinky chininu

Chinin je alkaloid nahořklé chuti, který se vyskytuje především v kůře stromu chinovníku, ale v menší míře i v kůře stromů remijia anebo dokonce ve vrbové kůře. Dodnes se chinin používá jako antimalarikum. Proti malarickým onemocněním se dokonce v minulosti často užíval (ve formě předchůdců tonicu) preventivně. Chinin má antipyretické a analgetické účinky – to znamená, že snižuje horečku a tlumí bolest. Snižuje taky krevní tlak.

Kvůli svým účinkům není pití toniku vhodné pro děti a těhotné ženy. A obecně není vhodná jeho častá konzumace. Chinin může být i smrtelný – a to v dávce 8 až 10 gramů, což by obnášelo vypití zhruba 100 litrů silného toniku.

Obsah chininu byl v toniku v minulosti výrazně vyšší než dnes. Podle některých zdrojů se jeho obsah v těchto nápojích dnes pohybuje mezi cca 27 až 80 mg/l. Některé toniky však obsahují jen různá umělá aromata a napodobeniny. Chininovou kůru lze dnes ale běžně koupit, a tak si můžete vyrobit i domácí tonik. Ale s chininem opatrně!

Od léku k „limonádě“

Slovo tonik/tonic vychází ze slova tonikum, což je označení pro léčivou látku. Tonic byl tedy dlouho chápán jako lék, teprve během 19. století začal jeho přerod v sycený nápoj konzumovaný i bez zájmu o medicínské účinky.

První tonik v Česku se pak začal vyrábět v 60. letech 20. století pod značkou Chito (CHInin, TOnik). Značka existuje dodnes a vlastní ji Kofola.

Drinky s tonikem – dokonalé letní osvěžení

Gin a tonic – nerozlučná dvojka

Gin a tonic je vůbec nejklasičtější kombinace. Tato dvojice je legendární jako Tom a Jerry. Důkazem budiž i fakt, že gin s tonikem mají dokonce vlastní den! Ano, skutečně. Světový den ginu s tonikem se slaví 19. října již od roku 2012 na počest skalní milovnice tohoto drinku, Mary Edith Keyburn, která v roce 2010 zemřela v 95 letech se svým oblíbeným nápojem v ruce. Nezapomeňte si na ni připít.

Samotná kombinace ginu s tonikem zřejmě vznikla v Indii, kde si britští vojáci míchali chininové léky proti malárii právě s ginem.

Gin se s tonikem míchá v různém poměru, většinou od 1:2 až 1:4. Gin a tonic se nalévají do vyšší sklenice na vrstvu ledu. Zdobí se plátkem citronu, limetky nebo salátové okurky.

Gin Tonik koktejl
Gin Tonik koktejl

Espresso s tonikem

Kombinace kávy a toniku je báječná a existuje řada receptů na alkoholické nápoje s touto kombinací. Například tzv. Espresso beton sestává ze 40 ml Becherovky, 80 ml toniku a šálku espressa. Becherovka s tonikem nalité na led se zalejí vychlazenou kávou a ozdobí kávovými zrny a limetou.

Beton

Zatímco svět žije ginem s tonikem, u nás má betonově pevné základy kombinace Becherovky a toniku. Poměr i zdobení můžete zvolit stejné jako u ginu s tonikem, samozřejmě opět nesmí chybět spousta ledu. Recept na beton najdete v samostatném článku zde.

Prémiové toniky – Tipy na nejlepší tonik pro váš míchaný drink

1. Thomas Henry Tonic Water

Tento klasický tonik značky Thomas Henry patří mezi osvědčené barmanské stálice. Jde o vysoce kvalitní tonik s jemnou, nevtíravou chutí, která skvěle splyne s koktejlem a zdůrazní chuť a vůni alkoholické složky a dalších přísad. Toniky Thomas Henry mají přitom poměrně vysoký obsah chininu, značka navíc nabízí i různé ochucené varianty. Tento tonik rozhodně můžeme doporučit i náročnějším zájemcům o skvělé tonikové drinky.

2. Fever Tree Tonic Water

Britská značka Fever Tree je dalším známým, populárním a velmi ceněným výrobcem kvalitních toniků pro barmanské účely. Název Fever Tree odkazuje právě na účinky chininu tlumícího horečnaté stavy.

Tonic Fever Tree Premium Indian má jemnou citrusovou chuť díky obsahuje ručně lisovaného pomerančového oleje z Tanzanie. Prodává se v 0,2litrových lahvích za necelých 40 Kč.

3. Double Dutch Indian Tonic Water

Dalším skvělým tonikem je tento nizozemský „model“ značky Double Dutch. Jde o tzv. Indian Tonic typický lehkou sladkostí. Double Dutch tonic je obohacený o jemný nádech růžového grepu, ale i jalovce, což ho vysloveně předurčuje k použití v nejslavnějším drinku – gin a tonic. Opět ho zakoupíte ve dvoudecových lahvinkách za cca 35 Kč.

4. Fentimans Premium Indian Tonic

Tradiční britský výrobce limonád Fentimans se může pochlubit vynikajícími toniky s různými příchutěmi. Premium Indian Tonic představuje jakousi základní, neutrální variantu. Jelikož jde ale o „Indian“ tonik, dočkáte se opět jemně sladké chuti založené na citrusových tónech, ale opět i jalovci, který se pak krásně spojí s ginem. Samozřejmě lze však tento tonik použít i do jiných míchaných nápojů.

5. East Imperial Burma Tonic

Mocně „nachininovaný“ tonik známé novozélandské značky East Imperial. Burma Tonic je o něco méně sladký než většina „Indian“ toniků, ale přesto v sobě nese i limetkový a citrusový nádech. Opět představuje skvělou volbu pro kombinaci s dobrým suchým ginem. Tento tonik je trošinku dražší, 150ml lahvička stojí něco přes 40 Kč.

6. Le Tribute Tonic Water

A co takhle tonik s trochou španělského temperamentu od značky Le Tribute. Tento špičkový tonik obsahuje chinin z oblasti Loja v Ekvádoru a dochucený je citronovou trávou. Prodává se v elegantní, hranaté, 2decové lahvi a patří již k drahým tonikům. Za lahvičku zaplatíte k 70 kč. Jde tedy o tonik spíše pro fajnšmekry.

Alkoholium.cz