Zázvor
Zázvor

Nejlepší zázvorovice (zázvorový likér) + recept, jak si jej připravit doma

Zázvorovice je osvědčený lidový životabudič a lék a taky výborný, osvěžující a povzbuzující alkoholický nápoj. Které jsou ty nejlepší zázvorovice na současném trhu a jak si vyrobit výbornou zázvorovici doma? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Nejlepší prodávané zázvorové likéry

1. Slovácký Zázvor ze Skanzenu Modrá

Pokud byste chtěli zjistit, jak má chutnat opravdu vynikající, ba přímo příkladná, zázvorovice, rozhodně vám můžeme doporučit, abyste vyzkoušeli zázvorovici z pálenice Skanzen. Tato pálenice je součástí slovanského archeoskanzenu v Modré u Uherského Hradiště, tedy v srdci Slovácka. Můžete si tak okořenit výlet do tohoto nádherného skanzenu velkomoravského města. Ale pokud se sem nechystáte, zázvorovici si můžete objednat domů.

Zázvorovice je vyrobená na základě z prvotřídní a velmi jemné vinné pálenky, jejíž již tak lahodná chuť je obohacená o čerstvý zázvor, ale i med a citron. Chutě jsou perfektně vyvážené. Pikantní zázvor zjemňuje medová nasládlost a citronová jiskra vše skvěle osvěžuje. Tato kombinace je zkrátka osvědčená, harmonická a v tomto případě i bezchybně namixovaná.

S touto zázvorovicí můžete pořádně vypálit červa. Má mocných 44 % alkoholu. Pokud by to na vás bylo moc, zkuste ji třeba říznout tonikem, se kterým se skvěle doplňuje. Rozhodně jde o velmi příjemnou záležitost.

2. Agnes Zázvorovo-medový likér

Dalším velice zdařilým příkladem zázvorovice je tento okouzlující likér z produkce rodinné bohdanečské palírny Agnes pod vedením Jana Kadlece. Likér zaujme už svou krásnou barvou, matně a jemně zlatavou a trochu připomínající pastovaný med. Ostatně med je velmi důležitou složkou této pálenky, která je postavena na špičkovém jablečném destilátu, což je celkem osvědčená volba.

Med, kterým je ochucená, je domácí. Likér samozřejmě taky obsahuje zázvor a tuto dvojici opět doplňuje ještě dotek citronu. Rozhodně se nemusíte obávat žádných dalších dochucovadel, cukru, barviv a podobně. Složení je křišťálově čisté.

Výsledkem je likér o síle 38,5 %, který se pyšní medovou jemností, na jazyku i v krku je nádherně hřejivý. Příjemně sladký, ale rozhodně ne přeslazený. I zde se tedy povedlo dosáhnout krásné rovnováhy sladkosti, pikantnosti a říznosti. Vřele doporučujeme.

3. Galli Zázvorový likér

Tento velmi elegantní a reprezentativní kousek může být krásným dárkem nebo ozdobou sbírky kvalitního alkoholu. Z designové lahve, která se řemeslné palírně Galli z Lužických hor opravdu povedla, prozařuje mok, který přímo žadoní o to, abyste ho ochutnali.

Likér má zelenkavě zlatavou barvu, která působí osvěžujícím dojmem a podobně příjemná je i vzletná vůně s citrusovými tóny. Pro likér v Galli Distillery použili špičkový med od včelařů z Českého Švýcarska a taky nejlepší zázvor, citronovou a pomerančovou šťávu. Opět zde není nic navíc. Žádná chemie ani dochucovadla, jen příroda a poctivá práce.

Likér má základ v jablečném destilátu, který příjemně kompletuje ovocitý a osvěžující projev. Obsah alkoholu je tentokrát 35 %, takže jde o lehčí pálenku, která neskolí ani méně zdatné degustátory. Velmi příjemné pití, které vykouzlí úsměv na tváři a zažene chmury i neduhy.

4. Exclusive Likér Zlatý zázvor

Kvalitní zázvorový likér může nabídnout i poměrně známé likérka Svach, která sídlí v malebné krajině kousek od Českého Krumlova. Likérka Svach patří mezi populární řemeslné výrobce české whisky a výborných ovocných destilátů. Jeden z nich zde použili i pro výrobu tohoto báječného likéru, který kromě zázvoru a citronové kůry obsahuje ještě jedinečnou směs jihočeských bylinek.

Díky tomu je likér Zlatý zázvor poměrně unikátní a výrazněji se liší se od jiných zázvorovic. Jde navíc o jemnější a slabší likér s pouhými 20 % alkoholu. Můžete si tak na něm pochutnat a procítit všechny chutě, i když třeba zrovna nepreferujete silné pálenky.

5. Elixír ze Zázvoru Rudolf Jelínek

A nakonec tu máme i zázvorovici známé vizovické značky Rudolf Jelínek. Jakkoli Valaši samotní touto značkou vesměs opovrhují a považují ji za fabriku na podřadnou, průmyslovou slivovici, Jelínkovi nelze upřít opravdu bohaté zkušenosti a schopnost vytvořit kromě sériových produktů i kvalitní, ba prémiový alkohol.

Spíše tak v půlce cesty se pak nachází tento zázvorový elixír. Jelínek u něj vsadil především na osvěžující charakter. Likér má proto jen 14 % alkoholu a poměrně výrazně v něm zaznívají citrusové tóny. Rozhodně jde o chutnou záležitost a smícháním s tonikem, proseccem nebo sodou můžete vytvořit fantastický letní drink.

Bohužel, ani zde se Jelínek neubránil průmyslovým manýrům – likér tak není čistý, ale doslazovaný cukrem a obecně se složením nemůže srovnávat s výše uvedenými řemeslnými produkty. Přesto představuje v rámci omezené nabídky běžně prodávaných zázvorovic chutnou a cenově dostupnější variantu.

Proč si dát doušek zázvoru?

Kořen zázvoru je považovaný za surovinu s velmi silnými léčivými účinky. Zázvor má antibakteriální, protizánětlivé a antiseptické vlastnosti. Zázvor podporuje trávení a má i analgetické účinky. Lidová medicína se zázvorem hojně pracuje coby s prostředkem, který může pomoci, když na vás takříkajíc „něco leze“ anebo může urychlit uzdravení běžných onemocnění. Zázvor dodává vitalitu a celkově posiluje imunitu. Oblíbený je především jako podzimní a zimní životabudič, v létě ale oceníte jeho pikantní, osvěžující chuť.

V zázvorovici se zázvor tradičně spojuje s dalšími legendárními „bacilobijci“ – totiž s medem a citronem, s nimiž tvoří velmi silné trio. A to i po chuťové stránce. Pikantnost, sladkost, svěžest. Dokonalá kombinace. Někdy se však do zázvorovice přidávají i další bylinky.

Zázvor
Zázvor

Pomáhá skutečně zázvorovice od nemoci?

Lihový základ může pomoci uchovat některé cenné složky obsažené v zázvoru i dalších ingrediencích a zázvorové likéry a pálenky patří k oblíbeným lidovým prostředkům na „vypálení červa“.

Jakkoli na toto řešení zejména starší generace nedají dopustit, je třeba si uvědomit, že s alkoholickými nápoji se zázvorem se stále pojí všechny negativní účinky alkoholu. Ty mohou i převážit případná pozitiva. Proto ochutnávejte a vypalujte červa velmi zodpovědně, případně sáhněte po nějaké nealkoholické variantě v podobě např. různých ginger shotů, zázvorových čajů apod.

Jak si vyrobit domácí zázvorovici? Recept

Zázvorovice není zrovna druh alkoholického nápoje, kterým by překypovaly regály v běžných obchodech a supermarketech. Pokud vás nezaujal žádný kousek z naší inspirativní pětice, můžete si zázvorový likér vyrobit i doma. Jak?

V principu je to velmi jednoduché. Potřebovat budete základní alkohol. Nejčastěji se používá slivovice nebo jablkovice, ale můžete použít i neutrálnější vodku nebo jiné destiláty. Dále budete potřebovat strouhaný zázvor, ideálně kvalitní (domácí, BIO,…), med a citron.

Všechny tyto složky smícháte např. v zavařovací sklenici nebo velké lahvi a necháte macerovat po dobu aspoň dvou týdnů při pokojové teplotě. Na závěr můžete likér ještě dosladit medem, pokud byste měli dojem, že je málo sladký. Když jste spokojeni, proceďte a propasírujte vše přes velmi jemné sítko.

Na 650 ml základního alkoholu počítejte s cca 400 g zázvoru, 7 lžícemi medu a šťávou z jednoho citronu.

Nebojte se však experimentovat, hledat ideální poměr surovin. Použít můžete jak citronovou šťávu, tak i kůru. Nápoj můžete ještě obohatit o různé bylinky a tak dále. Variací je tolik, kolik je výrobců.

Alkoholium.cz