Ačkoliv by se podle názvu mohlo zdát, že tato odrůda pochází ze slunného Portugalska, opak je pravdou a ani vlastně se zde nepěstuje. Nejen původ názvu, ale i další zajímavosti o odrůdě Modrý Portugal odhalí následující článek.
Řekněme si stručně, že Modrý Portugal je velmi starou moštovou odrůdou, která je, co se týče pěstování, velmi vděčnáObsah článku
Kde se vzal, tu se vzal Modrý Portugal
Jak jsme uvedli v úvodu, název této odrůdy možná lehce klame ohledně jejího původu. S Portugalskem nemá Modrý Portugal nic společného. Nepěstuje se zde, nemá zde ani příbuzné odrůdy a podle všeho tedy odsud ani nepochází. Naopak je velmi rozšířen v oblasti podél Dunaje. Jako pravděpodobné se jeví, že Modrý Portugal pochází z Rakouska, kde je i dnes hojně pěstován. Jelikož jde však o velmi starou odrůdu vína, nelze oblast, ze které pochází jednoznačně stanovit, stejně jako nelze stanovit, ze kterých odrůd se vlastně vyvinula. K nám se tato odrůda dostala údajně kolem roku 1880 a rozšířila se do všech vinařských oblastí. Ne náhodou se z ní stala během 20. let minulého století nejrozšířenější modrá odrůda.
Jak tedy přišel Modrý Portugal ke svému názvu?
Jistě vám vrtá hlavou, proč tato odrůda tedy nese tento název. Podle všeho si v roce 1772 sezval hrabě Johann von Fries na svůj zámek Bad Vöslau u Vídně několik předních vinařů. Předal jim svazky vinné révy, které dostal od své obchodní agentury, která sídlila v Oportu. A jak známo Oporto leží v Portugalsku. Odrůda se stala mezi vinaři velmi oblíbená, a tak se Blauer Portugieser brzy rozšířil po celé monarchii.
Krátce o pěstování Modrého Portugalu
Za oblibou této odrůdy stojí hlavně její nenáročnost. Neklade si totiž velké nároky na polohu ani na půdu. Velmi snadno se dá jako například u Frankovky dosáhnout vysokých výnosů, které však mohou být vykoupeny nižší kvalitou. Citlivý je však Modrý Portugal na choroby a hlavně na mráz.
Jak chutná a k čemu se hodí odrůda Modrý Portugal
Vína vyrobená z odrůdy Modrý Portugal chutnají nejlépe mladá. Naopak k archivaci jsou vhodná spíše méně. Právě v mladistvém vínu této odrůdy vynikne jeho jemná, sametová vůně i chuť nejčastěji plná ovocných a květinových tónů, které příjemně svádějí k dalšímu napití.
V jednom z přechozích článků jsme se obecněji zmínili, co se hodí k bílému a co zas k červenému vínu. Na tomto místě se však budeme o něco konkrétnější. Vína vyrobená z odrůdy Modrý Portugal nijak nevybočují z pravidla, že k lehkému jídlu se hodí lehké víno a k těžkému zase těžké. Lehká vína z Modrého Portugalu se tak chuťově snoubí například s drůbežím masem, těstovinami nebo studenými masitými pokrmy. Výraznou chybu neuděláte, ani pokud budete podávat Modrý Portugal ke kachně či k bifteku. A jestli k nějaké kuchyni vína z Modrého Portugalu vyloženě sednou, pak jsou to pokrmy kuchyně italské, která je jak známo velmi lehká.