Pravidelně se setkáváme s označováním stupňovitosti ve stupních, přitom toto označování odporuje české legislativě. Jediné správné je dnes totiž slovní označení, případně v procentech extraktu původní mladiny.
Ač by se mohlo zdát, že jde o problém bagatelní, podle informací, které poskytlo Sdružení za poctivé české pivo, o. s. to vypadá, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se případné chyby v označování piva chystá postihovat, nebudou-li výrobci nadále důsledně respektovat platnou legislativu. Se žádostí o sjednání nápravy se inspekce již obrátila i na Český svaz pivovarů a sladoven. Výrobci piva a hospodští by tedy měli zbystřit při čtení následujícího článku a případně se o něj podělit s kolegy. My ostatní bychom mu však rovněž měli věnovat pozornost, abychom byli takříkajíc v obraze.
Označování stupňovitosti piva podle platné legislativy
Mnozí se budou možná divit, ale označení piva jako 10° nebo třeba 12° je podle současné legislativy nesprávné. Ta totiž nepřipouští toto označování. Pozor by si měly dát pivovary i hospodští, kteří si pivo sami vaří, na ty by se totiž mohla vztahovat kontrola SZPI. Podle vyhlášky ministerstva zemědělství je totiž v §13 odst. 2, který se týká právě označování piva, stanoveno za jediné správné označení hmotnostním procentem extraktu původní mladiny (% EPM), anebo odpovídajícím slovním označením. Podle přílohy č. 5 k této vyhlášce je pak stanoveno, že % EPM, uvedené na pivním obalu a průvodních obchodních dokladech, musí být zaokrouhleno na celé číslo směrem dolů. Správné označení stupňovitosti piva tedy odpovídá následující tabulce:
Slovní označení stupňovitosti | Odpovídající extrakt původní mladiny vyjádřeny v hmotnostních procentech |
Stolní (lehké) pivo | max. 7,99 % |
Výčepní pivo | 8 % – 10,99 % |
Ležák | 11 % – 12,99 % |
Speciální pivo | min. 13 % |
Porter | min. 18 % |
Jenom takové označení stupňovitosti je tedy podle současné legislativy správné, přičemž slovní označení musí být uvedeno vždy. Jakékoliv jiné může být postihováno SZPI. Přestože došlo k této změně již v 90. letech, původní označení ve stupních stále používá nejeden český pivovar!
Co je vlastně onen podíl extraktu původní mladiny?
Nejprve se raději podíváme, co mladina vůbec je, a až poté si ukážeme, co je podíl extraktu původní mladiny. Tak tedy mladinou označujeme meziprodukt při výrobě piva, který již prošel chmelovarem a je připraven na kvašení ve spilce, případně CK tanku. V mladině, ze které je hotové pivo vyrobeno, pak měříme podíl extraktu cukru. Zjednodušeně řečeno se jedná o množství cukru, které se v mladině nachází. Tento podíl je pak vyjádřen v hmotnostních procentech. Uveďme raději konkrétní příklad. Budeme-li mít 1litr mladiny a v něm 120 g rozpuštěných cukrů, jednoduchým výpočtem zjistíme, že podíl extraktu odpovídá 12 %. Tímto tedy můžeme článek o správném označování stupňovitosti piva uzavřít.
Pořiďte si nejoblíbenější výčepní zařízení u nás:Upozorňujeme, že tento článek byl naposledy aktualizován 23.4.2013 a jeho aktuálnost je třeba si ověřit u oficiálních zdrojů.