Vinobraní. Pro jihomoravský region jedna z největších událostí roku, srovnatelná s Vánoci. Tento kraj je odedávna zaslíben vínu a vinobraní je završením celoročního snažení a práce. Jistě lze najít podobu s dožínkami, které už jsou však u nás trochu pozapomenutým svátkem. Vinobraní naštěstí nejen přežívá, ale daří se mu náramně – a tak nám nic nebrání nasávat nejen jeho atmosféru, ale i nějaké ty lahodné nápoje.
Obsah článku
Pálavské vinobraní, Mikulov – základní informace
- ⏱️ Kdy: 6. až 8. září 2024
- ? Kde: Pálava, Mikulov (Jižní Morava)
- Program: Hlavní hvězdy jsou Ewa Farná, David Koller, Wohnout, MIG 21, Jiří Korn & Taneční Company či Lenny. Kompletní program najdete zde
- Vstup: do 30. 6. 2024 (850 Kč), do 31. 8. 2024 (1000 Kč), do 5. 9. 2024 (1100 Kč), na místě zaplatíte 1200 Kč (na 3 dny) – online zakoupíte na Ticketstream
- Ubytování: Zobrazit nabídku ubytování v blízkém okolí vinobraní
- Oficiální web: www.palavske-vinobrani.cz
- Facebook: https://www.facebook.com/palavskevinobrani/
Historické okénko
Vinobraní je oslavou sklizně vinné révy, tudíž se koná tradičně časně na podzim, a to v regionech a městech, které mají k vínu tradičně významný vztah. Postupem času se charakter svátku poněkud měnil a z obecné lidové oslavy se stávala organizovaná, ale o to důležitější a velkolepější kulturní událost.
V České republice probíhá každoročně několik významných oslav vinobraní. Jedna z nejprestižnějších se odehrává právě v srdci Pálavy, v Mikulově. Místo je to nadmíru příznačné, poněvadž jde o jednu z vůbec nejdůležitějších vinařských oblastí a obcí nejen na Moravě, ale v celé zemi. Tento rok slavíme již 77. ročník Pálavského vinobraní.
Počátky moderní historie pálavského vinobraní se počítají od roku 1947, kdy se svátek poprvé slavil na Sirotčím hrádku v obci Klentnice. Nicméně posléze se dění festivalu přesunulo do Mikulova, kde se drží už po čtyři dekády. Oslavami žije celé malebné, historické městečko, které se rozkládá kolem přírodní dominanty v podobě Svatého kopečku. Tradičním časem oslav je druhý víkend v září a hlavní program trvá tři dny.
Vinobraní se pochopitelně zdaleka neomezuje na domácí osazenstvo. Naopak, na tuto významnou událost se sjíždějí hosté a zvědavci z celé republiky. Vinobraní je festivalem nejen vína, ale gastronomie jako takové a taky tradiční, lidové kultury a historie naší země. Čeká vás tudíž doslova ohňostroj vjemů a požitků pro tělo i mysl. Na své si tedy zdaleka nepřijdou jen milovníci vína, ale každý, kdo si chce užít zábavu i poznání a vychutnat čilý ruch velkolepé oslavy. Vděčnými návštěvníky jsou tudíž samozřejmě i děti.
Do Pálavy a Mikulova vás však zdaleka nemusí přivést jen samotné vinobraní, jakkoli je to zajisté dokonalá okolnost. Tato místa mají však co nabídnout i sama o sobě.
Mikulov a Pálava
Pálava je důležitá chráněná krajinná oblast ukrývající obrovskou biologickou rozmanitost, včetně území s několika vzácnými biotopy. Panoramatu vévodí Pavlovské vrchy, především s vrcholky Děvín a Kotel. Zde se můžete pokochat nejen nádhernou přírodou či vápencovými útesy, ale taky hradními zříceninami Sirotčího hrádku a gotické tvrze Děvičky. Z té již budete mít jako na dlani další zásadní dominantu kraje – vodní nádrže Nové Mlýny.
Spoustu pamětihodností nabízí i samotný Mikulov. Historie města sahá až k počátku 12. století – jde o velmi starobylé sídlo skýtající nádherná zákoutí i velkolepé památky. Mezi nejdůležitější patří Mikulovský zámek, Ditrichštejnská hrobka či úchvatný Trojiční sloup. Při návštěvě nemůžete v žádném případě vynechat výšlap na Svatý Kopeček. Pouť na toto místo je ostatně jednou z nejtradičnějších součástí místního vinobraní.
Na posilněnou na cestu si přibalte třeba nějaké to lahodné víno nebo burčák a něco k snědku. I když má kopeček jen 363 metrů nad mořem, strmý výstup může netrénovaného jedince nepříjemně zaskočit.
Dle informací přímo od pořadatele, nebude možné po dohodě s památkáři absolvovat tradiční výšlap na Svatý Kopeček.
Tradice a atrakce
Pálavské vinobraní je nesmírně pestrý festival. Zdaleka nejde jen o víno, ale o širokou kulturu i zábavu.
Trhy
Ke každému vinobraní neodmyslitelně patří především trhy, které obsypou celé město Mikulov. Trhy předvádějí i nabízejí výtvory lidových řemesel i nesčetné kulinářské speciality. Velmi důležitou součástí vinobraní je burčák!
Burčák
Ochutnávání burčáku je s touto událostí spojeno zcela neodmyslitelně a byla by věčná škoda se této dobrotě vyhýbat. Zkvašený vinný mošt má oproti vínu menší podíl alkoholu (do cca 7 %, ale většinou o něco méně). Chuť kvalitního burčáku je nádherně svěží a výrazně sladší než u vína. To může vést k poněkud neopatrnému vychutnávání, na což je třeba dát pozor.
Moravané z vinařských oblastí tradičně považují burčák v podstatě za „šťávu pro děti“, přestože má většinou stejně nebo i o poznání více alkoholu než pivo. Obsahuje však taky řadu vitamínů a minerálů a je ceněn i jako lék – například i na zácpu, což může leckoho neznalého překvapit i nemile.
Víno
Vinobraní je časem práce, zábavy, radosti a oslavy plodů přírody. Jak naznačuje název svátku, hrozny vinné révy se teprve sklízejí – během vinobraní už mohou vinaři říct, zda se ročník vydařil. Přesto je pochopitelné, že letošní víno ještě neochutnáte. To ale v nejmenším neznamená, že budete o suchu. Víno je pochopitelně všudypřítomnou alfou a omegou festivalu – nastavte si chuťové pohárky na plnou pohotovost.
Mistrovství vůní
Stálicí programu vinobraní je i soutěž nazývaná Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně, které se každoročně odehrává na mikulovském zámku. Co je předmětem soutěže snad není třeba více rozebírat.
Výstup na Svatý kopeček
Tuhle tradici už jsme zmínili. Stojí za to ji nevynechat. Ze Svatého kopečku, na jeho vrcholku dlí kaple Svatého Šebestiána. Nejenže je Svatý kopeček krásným místem sám o sobě, ale ještě z něj uvidíte dokonalé panoráma města Mikulov i celé Pálavy. Během vinobraní však bude výstup na Svatý kopeček zakázán.
Královský průvod
Za zlatý hřeb oslav mikulovského vinobraní je považován královský průvod. V čele pestrého historického doprovodu jede král Václav IV. s královnou. Tato akce je spojena s kejklířskými vystoupeními, přehlídkou kostýmů a krojů, ale i s různými hrami a další rozmanitou zábavou pro děti i dospělé.
Hudební produkce
Cimbálovka, dechovka i moderní nebo klasické hudební žánry. K vínu neodmyslitelně patří zpěv a hudba, a proto jsou hudební vystoupení stálou „kulisou“ celého vinobraní. Každoročně se můžete těšit na výběr zajímavých interpretů, umělců, skupin a souborů.
Ubytování a doprava během vinobraní na Pálavě
Mikulovské vinobraní probíhá již řadu desítek let a i díky tomu jde o velmi dobře zorganizovanou akci, která obvykle probíhá velmi hladce. Během slavností ve městě funguje bezplatná kyvadlová doprava, pomocí které se můžete snadno přepravovat mezi jednotlivými důležitými místy a výrazně posíleny jsou i další důležité spoje. Pro řidiče jsou pak připravena záchytná parkoviště na různých místech. Počítejte však s omezením dopravy v centru města.
Pro návštěvníky jsou pak vždy zajištěny vysoké ubytovací kapacity. Pálava i samotný Mikulov jsou důležité turistické oblasti, takže i za „běžného provozu“ zde najdete bezpočet penzionů, hotýlků, hotelů a dalších možností ubytování. Pro účely vinobraní jsou však k dispozici i provizorní stanová městečka pro stany i obytné vozy. Pobyt zde vychází i cenově velmi výhodně.
Další možností (kromě ubytování v okolních obcích) je například i kemp ATC Merkur u obce Pasohlávky. Odtud do Mikulova je to sice něco přes 12 km, ale kemp sám o sobě nabízí vyžití v podobě bezpočtu restaurací, hospůdek a bufetů – a hned vedle leží parádní Aqualand Moravia.
Program pálavského vinobraní pro rok 2024
Kdy je vinobraní Pálava v roce 2024? Začíná v pátek 6. září a končí v neděli 8. září. A na co se můžete těšit
Pátek
- Pátek bude ve znamení slavnostního zahájení a vyslání královské družiny.
- K večeru se můžete těšit na příjezd krále na náměstí.
- Amfiteátr mezitím pohostí řadu kapel (např. Ewa Farna, David Koller či Radek Banga s kapelou).
- V gurmánské zóně ochutnáte Food Truck speciality.
- Za další gastronomií, ale především vínem a burčákem vyrazte do Vinařského městečka.
- V zámeckých zahradách proběhnou středověké slavnosti a další degustace.
- Zámek pohostí Národní soutěž vín.
Sobota
- Sobota začne ve znamení dětských souborů, ochutnávky vín na zámku nebo cimbálovky na náměstí.
- V poledne dorazí král Václav IV. s královnou.
- Opět můžete vyrazit do Vinařského městečka nebo Food Truck zóny.
- Hlavní hudební program zajistí Amfiteátr s kapelami jako Wohnout, MIG 21, Vesna, Lenny či Jiří Korn & Taneční Company.
- Zámecké zahrady nabídnou divadlo, kejklíře, komedianty, historickou módu nebo živé obrazy.
Neděle
- Na náměstí se rozezní dechovka, zámecká zahrada opět přivítá kejklíře, herce a komedianty.
- Budete mít poslední šanci naplnit si poháry ve Vinařském městečku i na dalších místech nebo ochutnat speciality Food Truck Zóny.
- Kolem 18. hodiny festival vinobraní dospěje ke konci.
Ceny / vstupenky – Pálavské vinobraní
Vstupenky se vyplatí koupit v předprodeji do 30. 6. 2024. Kompletní přístup do Amfiteátru a centra získáte za 850 Kč – na místě bude vstupné dražší a vyjde na 1200 Kč na 3 dny nebo 800 Kč na pátek / sobotu.