Guinness patří mezi nejznámější a nejvíce konzumovaná piva na světě. Tento nápoj temné barvy pochází z Irska, ale dnes se prodává ve sto padesáti zemích světa. Protože jde o mok vpravdě legendární a proslulý, měl by o něm každý znalec alkoholu vědět alespoň něco. V následujícím článku se nicméně na tento produkt podíváme zevrubně, povíme si o jeho historii a typech, něco o jeho výrobě a spoustu dalších zajímavostí.
Obsah článku
Ze smaragdového ostrova do celého světa
1759, to je rok, kdy se pivo Guinness zrodilo a započalo své vítězné tažení. Začalo to přitom trochu jako naivní pohádka. Arthur Guinness totiž zakoupil chátrající areál pivovaru St. James´s Gate Brewery v Dublinu. Byl mladý (teprve 34letý), ambiciózní a v hlavě se mu rodily velké plány. Tehdy mu ale málokdo předpovídal úspěch, natož takový. Tím spíš, že konkurence byla tou dobou v Dublinu obrovská, nacházelo se tam na sedm desítek pivovarů.
Mladý Guinness ale nezačal ihned vyrábět své proslulé pivo. Nejdříve rozjel produkci obyčejného svrchně kvašeného piva typu „ale“, které se zvlášť nelišilo od ostatních, ale přesto do značné míry uspělo a v roce 1769 byly první sudy vyvezeny i do Anglie.
Teprve v roce 1778 se Guinness pustil do výroby svého vlajkového nápoje, tmavého piva typu „stout“, které mělo díky praženému ječmenu jedinečnou barvu. A pak už se byznys skutečně rozjel. Guinness později upustil od výroby ostatních piv a soustředil se na své mistrovské dílo.
První tmavý stout?
Arthur Guinness byl o svém prvenství přesvědčen a jistě hrálo i důležitou marketingovou roli. Obdobný typ piva byl ale vynalezen už nejméně o sto let dříve (první zmínky pocházejí z roku 1677). Teprve Guinness se však zasadil o jeho rozšíření. Po jeho smrti v roce 1803 se vedení firmy ujal jeho syn, který se více zaměřil na vývoz a mimo jiné vytvořil typ „Extra Superior Porter“.
Kde se Guinness pije a kde vyrábí?
V Irsku má Guinness mezi prodávanými pivy cca 25procentní podíl a představuje tedy nejoblíbenější značku. Velké popularitě se ale těší v celé Británii a samozřejmě i za oceánem v USA. Toto pivo si ale můžeme dopřát i u nás a v dalších zemích kontinentální Evropy.
Trochu překvapivější je obliba tohoto piva v Africe, kde si jej mohou vychutnávat už od roku 1827 a kde se taky toto pivo vyrábí (dokonce 40 % Guinnessu pochází z africké produkce a taky se zde vypije). Kromě toho se Guinness vaří i v Kanadě nebo na Bahamách a v Indonésii. Za rok se na světě zkonzumuje cca 1 000 000 hektolitrů tohoto nápoje.
Guinness má více tváří
Chcete ochutnat pivo Guinness? Pak vězte, že před vámi stojí výběr hned několika variant. Nejlepší ale jistě bude, zkusit je všechny.
- Guinness Draught patří k nejpopulárnějším typům a prodává se ve všech formách (čepovaný, v lahvích i plechovkách). Obsah alkoholu je spíš nižší (4,1 až 4,3 %) a nápoj se podává vychlazený na 6°C – varianta „extra cold“ pak na 3,5°C.
- Guinness Foreign Extra Stout a Guinness Special Export Stout jsou dvě nejsilnější varianty. U prvního piva dosahuje obsah alkoholu až 8 % (ve většině zemí se ale prodávají slabší verze s 5-7,5 % alkoholu). Druhá varianta, která vznikla v roce 1912, má standardně 8 % alkoholu.
- Mezi velmi oblíbené typy patří Guinness Original a Extra Stout. Za zkoušku taky rozhodně stojí zvlášť hořký Guinness Bitter nebo jemná varianta Extra Smooth. Pokud chcete Guinness ochutnat a potom se ještě vlastním vozem dopravit domů, můžete si dopřát nealkoholický Guinness Malta.
Jak Guinness načepovat a pít?
Toto temné pivo si podle odborníků žádá přesně 119,3 sekund k dokonalému načepování ze dvou píp. Sklenice má být přitom nakloněna v úhlu 45°. Draught je běžně podáván při teplotě 6°C. Pokud jde o lahvový Guinness – ten si můžete bez zahanbení dopřát přímo z láhve, protože tak je to podle fajnšmekrů správně.
Pár dalších zajímavostí
Při výrobě Guinnessu se kromě tradičního ječmene a chmele používají (nebo používaly) i další, mnohem exotičtější, suroviny. Při filtraci se například uplatňoval prášek z rybích měchýřků. Ten pomáhal odstranit kvasinky a dosáhnout slavné jemnosti a hladkosti tohoto piva. Kvůli nákladům i kampani veganů však značka od používání tohoto živočišného produktu upouští.
A jaký bude mít pití Guinnessu dopad na vaše zdraví? Podle některých studií obsahuje toto pivo velké množství užitečných antioxidantů (podobných jako ovoce a zelenina) a látek, které mimo jiné působí například proti usazování špatného cholesterolu v cévách. Pinta tohoto piva má taky prý pouze 198 kalorií – což jej ve srovnání s jinými pivy (i mnohými dalšími nápoji) činí v podstatě dietním.
Nelze samozřejmě opomenout ani slavnou Guinnessovu knihu. Má skutečně nějakou souvislost s tímto pivem? Ano. První verze byla vytvořena na zadání ředitele tohoto pivovaru v roce 1951. Tato myšlenka jej napadla při klasické opilecké hádce na srazu myslivců o to, které lovné ptactvo v Evropě je nejrychlejší.
A nakonec se ještě podíváme na původ krásné etikety s harfou, která se nachází na lahvích a plechovkách piva Guinness. Etiketa s harfou byla poprvé představena v roce 1862 pod tlakem tehdejší „keltománie“. Firma chtěla tímto symbolem jednoznačně a na věčné časy deklarovat, že jde o ryze irské pivo. Později dokonce vznikl problém, když chtěla vláda nově nezávislého Irska tuto harfu za svůj státní symbol. Jelikož ale šlo o registrovanou ochrannou známku, musela vláda použít obrácenou a upravenou verzi.
Kde koupit pivo Guinness?
Pivo této proslulé značky si samozřejmě můžete vychutnat i v České Republice. Neznámější piva z českých obchodů jsme vybrali níže.
Název | ||
---|---|---|
Guinness Stout Draught 0,44l 4,2% PlechTradiční tmavý Stout v plechu se 4,2% alkoholu. Cena od 55 Kč. | Do obchodu | |
Guinness Stout Draught 0,33l 4,2% LahevPivo si můžete vychutnat i v tradiční lahvi. Cena od 49 Kč. | Do obchodu |