_

Plzeňský Prazdroj oslavil 170 let. Co světu dal?

Není tomu dlouho, co náš největší výrobce piva Plzeňský Prazdroj oslavil kulaté životní jubileum. Bylo mu rovných 170 let. Jeho raketový nástup odstartoval sládek Josef Groll, který zde tehdy uvařil unikátní typ piva, který se za krátko získal skoro celý svět.

Není tomu dlouho, co náš největší výrobce piva Plzeňský Prazdroj oslavil kulaté životní jubileum. Bylo mu rovných 170 let. Jeho raketový nástup odstartoval sládek Josef Groll, který zde tehdy uvařil unikátní typ piva, který si za krátko získal skoro celý svět.

_

Jak vzniklo pivo plzeňského typu

Jak už to při převratných objevech bývá, i Josef Groll uvařil pivo plzeňského typu vlastně náhodou. Do Plzně byl pozván, aby zde zdejším měšťanům uvařil pivo dobré a zároveň laciné. Ovšem všichni čekali, i sám Groll to čekal, že uvaří pivo tzv. bavorského typu, které se tehdy běžně vařilo. Když se ovšem dala dohromady měkká plzeňská voda, kvalitní žatecký chmel a světlejší slad upravovaný anglickou technologií, stočili v Plzni prvních 36 hektolitrů piva plzeňského typu. Piva, které bylo pro svou kvalitu rozváženo do nejlepších pražských podniků a lázeňských měst. Zvěsti o novém druhu piva se rychle rozšířily a tím byla odstartována éra ve výrobě a konzumaci piva.

Plzeňský Prazdroj dnes

Dnes už se nejedná pouze o pivovar v Plzni. Pod Plzeňský Prazdroj patří hned několik značek. Jedná se o Gambrinus, Kozel, Birell, Radegast, Primus, Fénix, Frisco, Master a Klasik. Všechny tyto pivovary dohromady vyrobí úctyhodných 7642 tisíc hl (údaj z roku 2011), což je více jak 1,5 mld. půllitrů. V Česku tak ovládá více než polovinu trhu s pivem. Druhý Staropramen nevyrobí ani polovinu z tohoto objemu. V současnosti je Plzeňský Prazdroj i ostatní pivovary, které pod něj patří, ve 100% vlastnictví jihoafricko-americké společnosti SABMiller, která je druhou největší pivovarnickou společností na světě.

Alkoholium.cz