Pokud byste si chtěli objednat alžírskou kávu někde v zahraničí, patrně byste neuspěli. Přitom u nás ji najdeme v snad každé kavárně i restauraci. Proč tomu tak je, jak si připravit lahodnou alžírskou kávu doma a proč se o ní vlastně zmiňujeme, o tom všem bude tento článek. Přejít na recept
Vezměme to odzadu. Důvod je stejný či přinejmenším podobný jako v případě kávy irské, totiž že obsahuje alkohol a je tak alkoholickým nápojem, který tu má své místo. U irské kávy se k tomu přidává ještě fakt, že se řadí mezi oficiální koktejly Mezinárodní barmanské asociace (IBA). To sice není případ alžírské kávy neboli alžíru, ale i tak se s vámi podělíme o recept na její přípravu a o zajímavosti z jejího vzniku, který je tajemstvím opředený.
Obsah článku
Původ alžírské kávy je jedním velkým tajemstvím
Jak alžírská káva vznikla, je celkem jednoduché. Na začátku byla vídeňská káva s krásnou šlehačkovou čepicí. Čepici pak přelil vaječný likér a alžírská káva byla rázem na světě. Kdo a kdy tak jako první učinil, se však nejspíš nedozvíme. Pravděpodobně se to ovšem stalo u nás. Stejné je to i s označením alžírská. Káva se sice v Alžírsku pěstuje, ale rozhodně Alžírsko nepatří mezi nejvýznamnější vývozce kávy. Na druhou stranu se jí tu ale celkem hodně vypije. Ale to se stále nedostáváme ke spojnici vaječný likér a káva. Z této možné spojnice máme však jen střípky.
Kupříkladu Mazagran je jednak alžírské město, ale jednak také v Portugalsku oblíbený způsob přípravy ledové kávy, do které se v tomto případě přidává cukr, led, citrón a rum. Kávu a alkohol pojí také bitva, která se udála v roce 1840 mezi Francií a Alžířany. Podle legendy v ní 123 obležených Francouzů v noci pilo kávu, kterou si řízli brandy. To je však vše, co víme. Jak to tedy bylo s názvem alžírské kávy, také nejspíše nezjistíme.
Káva a vaječný likér ve světě
Jak jsme si řekli výše, s objednávkou alžírské kávy byste v zahraničí nejspíše neuspěli. Na druhou stranu myslet si, že je kombinace vaječný likér a káva české unikum, by bylo nesprávné. I v cizině se totiž s touto dvojicí setkáme. Základem však není espresso nebo překapávaná káva, nýbrž latte. V nápojovém lístku pak tento nápoj najdete pod označením Eggnog Latte. Konzumace Eggnog Latte je zde spojena hlavně s obdobím Vánoc.
Recept na skvělou alžírskou kávu jako z kavárny
Připravit si doma lahodnou alžírskou kávu není vůbec složité. Základem bude dobré espresso a ideálně domácí vaječný likér. Projděme si tedy základní suroviny.
- 60 ml espressa lunga nebo překapávané kávy
- 20 ml vaječného likéru
- šlehačka
Postup je pak následující. Do předehřáté sklenky na kávové nápoje nalijeme vaječný likér. Vedle toho si připravíme tzv. espresso lungo, které vznikne tzv. prodloužením klasického espressa dolitím horké vody. Dlouhé espresso pomalu, po lžičce nalijeme na vaječný likér. Navrch přidáme šlehačku, kterou můžeme ještě zalít trochou vaječného likéru a ozdobit kakaem či nastrouhanou čokoládou.
Vyzkoušejte i další způsoby, jak zkombinovat kávu a nějaký alkoholický nápoj: