Objednat míchaný nápoj s energy drinkem a alkoholem se dá v nejednom baru. Jsou většinou doménou mladých, kteří se chtějí dlouho bavit. Možná však ani často netuší, jak může být kombinace energetického nápoje a alkoholu nebezpečná.
Nejčastěji se míchají energetické drinky s vodkou. Přitom málokdo ví, o rizicích spojených s konzumací takové kombinace. Pijete-li tedy energetické nápoje společně s alkoholem, rozhodně byste si měli pozorně přečíst následující článek. Probereme v něm totiž možná rizika spojená právě s konzumací této na první pohled neškodné kombinace.
Obsah článku
Energy drinky nezdravé samy o sobě
Pravdou je, že energetické nápoje není třeba míchat s alkoholem, aby se negativně podepsaly na vašem zdraví. Většina energy drinků totiž obsahuje velké množství kofeinu a cukru. Tato kombinace má organismus nakopnout k vyšší fyzické i psychické výkonnosti, což se jim samozřejmě daří. Jenže po odeznění účinků nastává pravý opak. Tělo se dostává do útlumu a je třeba další stimulace. Zdraví organismu však ohrožují energetické nápoje hned na několika frontách. Kofein dehydratuje a při vyšších dávkách způsobuje ztrátu koncentrace. Cukr, kterým jsou energy drink doslova napěchované, zas přispívá k rozvoji obezity, poškozuje zubní sklovinu a urychluje stárnutí. Nic nezachrání ani umělá sladidla, třeba sacharin nebo aspartam, o jejichž negativních vlivech na lidské zdraví se mezi odborníky vedou bouřlivé debaty. Nedílnou součástí mnoho energy drinků je také taurin. U něj však překvapivě žádné negativní vlivy na lidské zdraví nebyly objeveny.
A když se do toho přidá alkohol
Ve starším článku o účincích alkoholu jsme uvedli, že v nižších koncentracích způsobuje uvolnění a euforii, při vyšších naopak útlum. A právě utlumující účinky alkoholu se střetávají s povzbuzujícími účinky energetických nápojů. Stimulanty obsažené v energetických nápojích tak nejen urychlí vstřebávání alkoholu, takže se jeho konzument dostane rychleji tzv. do nálady, ale hlavně sníží schopnost vnímat intenzitu opilosti.
Osoba konzumující energy drink s alkoholem tak pije dál nastartována cukrem a kofeinem i ve fázi opilosti, ve které by se jí již unaveně zavíraly oči. Výsledek pak může být fatální. V této fázi mohou přicházet mdloby, ztráta vědomí i poruchy srdečního rytmu.
Úplně nejnebezpečnější je však zvýšená agresivita a ztráta sebekontroly spojená s podceňováním účinků alkoholu, které jsou kofeinem zdánlivě potlačeny. To vše často vede k výrazně vyššímu riziku úrazu a rovněž k tomu, že takto opilá osoba usedá za volant pod vlivem alkoholu, kdy ohrožuje nejen sebe, ale i své okolí.
Kombinace alkoholu a energetických nápojů v praxi
Že tu jen nemlátíme prázdnou slámu, dosvědčuje výzkum vědců z Floridské univerzity, kteří se věnovali právě této problematice. Jejich roční výzkum přinesl šokující výsledky. Osoby konzumující mix energetického nápoje a alkoholu odcházejí z baru v průměru 3x opilejší než ty, které konzumují pouze alkohol. Další závěr, který je nejspíš nejvíce alarmující, dodává, že takto opilé osoby mají až 4x silnější touhu usednout opilí za volant. Kromě toho došli vědci k tomu, že osoby kombinující alkohol a energy drinky opouštějí bar v průměru později než osoby, které pijí samotný alkohol.
Shrnutí rizik spojených s pitím energy drinků s alkoholem
Z předchozích odstavců jasně vyplývá, že alkohol a kofein spolu nevytváří zrovna dobrou dvojku. Dáte-li si však jeden „energiťák“ s vodkou, pravděpodobně se vám nic nestane. Podobné to bude také například s irskou kávou nebo s kávou alžírskou, kde se alkohol a kofein rovněž potkávají.