Ovocné pálenky patří mezi nejtradičnější a nejoblíbenější alkoholické nápoje Čechů a Moravanů. Tato zvyklost je společná a silná u většiny slovanských národů, ale nevyhýbá se ani jiným evropským zemím. Rakija, slivovice, calvados, brandy a bezpočet dalších. Dnešní recenze však bude důkazem toho, že vynikající pálenka se dá vyrobit i z jiného ovoce než obligátních švestek, jablek či vína. Za poněkud kurióznější lze zajisté považovat právě pálenku Černý rybíz Mareček. Na tu se dnes zevrubně podíváme a prozradíme vám leccos i o samotném lihovaru Mareček, který by rozhodně neměl uniknout pozornosti správného a náročnějšího nadšence do špičkových destilátů.
Obsah článku
Lihovar v kraji zaslíbeném pálenkám
Asi se nikdo nebude přít o tom, že právě Morava – zejména pak ta východní – je minimálně v rámci našeho státu ovocným pálenkám nejvíce zaslíbená a oddaná. Dominantním regionem je v tomto ohledu zajisté Valašsko, odkud pochází nejlepší slivovice, a Slovácko s jeho úrodnými půdami. A právě z lůna Slovácka pochází i nápoje značky Mareček.
Nacházíme se mezi obcemi Modrá a Velehrad v těsné blízkosti Uherského hradiště a Starého Města. V obci Modrá leží slovanský archeoskanzen a Velehrad je významným poutním místem s nádhernou bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. Tento region je doslova prodchnut historií, patří k nejstarším osídleným oblastem v ČR. Pravděpodobně se zde nacházelo centrum Velkomoravské říše a možná i samotný Veligrad coby její „hlavní město“.
Tradičně má tento region silně rustikální charakter. Historie se zde snoubí s tradičním zemědělstvím a láskou k půdě. Pěstování ovoce i vína zde má silnou kulturu a významné postavení. Ostatně v obci Modrá se nachází i Centrum slováckých tradic, které se věnuje právě historii i současnosti regionální výroby vína a destilátů.
A přímo v tomto areálu (jehož součástí je i zmíněný skanzen) najdete lihovar Mareček. Velmi moderní, ale i zcela tradiční zároveň. Vznikl teprve v roce 2015 jako zhmotnění vize Jiřího Marečka, který je zakladatelem a vrchním lihovarníkem tohoto projektu. J. Mareček tak navázal na rodinnou tradici sahající až do časů první republiky.
Regionální duch pálenek
U kvalitních, rodinných moravských pálenic je dnes dobrým zvykem, že si dávají opravdu záležet na kvalitě vstupních surovin. Nenakupují levné ovoce z Polska, ale používají výpěstky z vlastních sadů, kterým věnují mimořádnou péči, nebo od lokálních dodavatelů.
Přesně tak to dělá i Mareček, který provozuje vinice i sady, anebo dává vydělat nejlepším místním sadařům. Samozřejmostí je ale taky špičkové vybavení v podobě destilačních kolon české výroby od prestižních výrobců. Třeba dvoukotlový systém renomovaného výrobce Kovoděl Janča.
Druhy pálenek lihovaru Mareček – Slivovice, zázvorovice i další lahůdky
Mezi vlajkové lodi této palírny patří zajisté skvělá slivovice Mareček. Má 48 %, je třikrát destilovaná z ovoce pocházejícího z bio sadů. Použita byla velmi stará odrůda durancie. Je pravda trochu dražší. Půllitrová láhev stojí 650 Kč, ale stojí rozhodně za to. Jde možná o jednu z nejlepších běžně prodávaných slivovic.
Vynikající je i Marečkova 44procentní zázvorovice. Zázvoru sekunduje jemná chuť medu a osvěžující citrón. Skutečně jedinečné pití, které ovšem doporučujeme vychutnávat obzvlášť zodpovědně a s mírou jako lék či lahůdku. Zázvorovice se příliš nehodí pro vydatnější konzumaci – bez ohledu na špičkovou kvalitu tohoto konkrétního nápoje.
Na podobné vlně brilantní kvality se nese i Marečkova hruškovice, meruňkovice, višňovice i další tradiční pálenky. Ale v nabídce lihovaru najdete i některé méně obvykle záležitosti. Může to být například jahodová pálenka, banánovice anebo pálenka z černého rybízu, která nás dnes zajímá nejvíce.
Zde je aktuální produkce lihovaru Mareček
Banánovice Mareček | Raritka – od 899 Kč | Koupit zde |
Hruškovice Mareček | Dokonalá hruška – od 699 Kč | Koupit zde |
Jahoda Mareček | Raritka č. 2 – od 899 Kč | Koupit zde |
Meruňkovice Mareček | Tradiční pálenka – od 649 Kč | Koupit zde |
Višňovice Mareček | Višně z českých sadů – od 649 Kč | Koupit zde |
Slivovice Mareček | 3x destilovaná – od 649 Kč | Koupit zde |
Zázvorovice Mareček | Intenzivní – od 699 Kč | Koupit zde |
Komplet produkce Mareček | 5 lahví – od 3299 Kč | Koupit zde |
V hlavní roli černý rybíz… Recenze pálenky “Mareček Černý rybíz”
Rybízová vína – ať už valné či nevalné kvality – jsou známá záležitost. Ale rybízová pálenka? To se až tak často nevidí. Předem však můžeme konstatovat, že lihovaru Mareček se povedlo odhalit, jak vysoký má rybíz potenciál pro pálení. Výsledek opravdu velmi mile překvapí.
Černý rybíz má i jako čerstvé ovoce opravdu mimořádně silné, intenzivní aroma i chuť. Tudíž má nápoji co předat. U alkoholických nápojů z rybízu může právě tato intenzita někomu přijít až poněkud nemilá. Lihovaru Mareček se však povedlo dosáhnout ušlechtilé vyváženosti.
Nápoj s 49 % alkoholu si zachoval velmi výraznou vůni i chuť, ale náročná příprava z nich odplavila onu dráždivost. Zůstaly jen čisté, harmonické tóny. Marečkův černý rybíz působí trochu jako malá zahrádka v tekutém stavu. Ve vůni se ozývají i další velmi jímavé tóny, třeba trocha „pečení“ v podobě domácího koláče od babičky. Navzdory své povědomosti a domáckosti však pálenka skrývá taky trochu té rybízové záludnosti, které toužíte přijít na kloub.
Toto pití nás opravdu velmi zaujalo a oslovilo a rozhodně si zaslouží vysoké hodnocení. Nejen za odvahu lihovaru přijít s něčím méně běžným. Především za výsledek, který má daleko k nejistému pokusu.
Černý rybíz Mareček je v současnosti prodáván jako limitovaná edice. K dispozici je pouhopouhých 400 lahví. Nevyplatí se proto otálet. My přesto doufáme, že tento počin až tak limitovaný nebude – a další lahve budou v budoucnosti následovat. Odradit by vás neměla ani poněkud vyšší cena, totiž 899 Kč za půllitrovou lahev. Za ty peníze černý rybíz stojí.
Při konzumaci doporučujeme dát na doporučení výrobce a zvolit teplotu mezi 10 až 18°C – tedy nápoj nepřechladit, ale ani ho nepít přímo při pokojové teplotě. Toto podávání ostatně svědčí většině kvalitních pálenek, včetně slivovice. Pro vychutnávání ideálně zvolte typickou sklenici na destilát s rozšířeným (baňkovitým dnem) a vyšším užším hrdlem.
Výhody
- Vůně
- Raritní jemná rybízová chuť (zas tak často ji neochutnáte)
- Limitovaná edice
- Jednoduchá elegantní lahev
Nevýhody
- Vyšší cena na úrovni kvalitních rumů
Proč je rybízových pálenek tak málo?
Jestliže je možné vyrobit tak skvělou rybízovou pálenku, vyvstává v hloubavých myslích otázka, proč jde o tak okrajovou záležitost. Odpověď má ryze praktické kořeny. Výroba destilátu z tohoto ovoce je velmi pracná a jde i o drahou záležitost. To se ostatně projevuje i v ceně samotné recenzované lahve, která už je srovnatelná s dobrými rumy či whisky.
Černý rybíz je na druhou stranu vysoce ceněn coby enormní zdroj některých zdraví prospěšných látek. Jde o obrovskou zásobárnu antioxidantů i vitamínu C. Toto specifické a velmi výrazné ovoce si tudíž zaslouží pozornost jak v čerstvém, tak i tekutém stavu.
Za možnost ochutnat tuto skvělou pálenku děkujeme eshopu Lihovarek.cz