V dnešní recenzi se podíváme na zajímavý, a přesto ne příliš „profláknutý“ rum, který se zrodil z karibsko-nizozemské spolupráce. Jak tento rumový holport dopadl? Nepřekvapí, že poměrně dobře. Kormidla se totiž chopila holandská firma Infinity Spirit, která už má leccos povedeného za sebou.
Na co se těšit?
Proč v obchodě (nebo e-shopu) sáhnout právě po této lahvi, a ne po některé jiné? Tady je pár důvodů, které byste si měli nechat projít hlavou.
- Pirátská lahev
Stejně jako většina originálních karibských rumů (a někdy i těch neoriginálních) se i tento hrdě hlásí k pirátské tradici. Je to trochu klišé, ale proč ne. Kdo by se občas nechtěl cítit jako drsný korzár a při skleničce si představovat, že brázdí širá moře slunného Karibiku?
Etiketa lahve je poseta pirátskými motivy. Nechybí ani výjev lebky se zkříženými hnáty. Ostatně už název „Skull Bay“ mluví sám za sebe. Láhev sama o sobě není nijak zvláštní nebo jedinečná. Zaujal mě ale uzávěr. Tento typ uzávěrů známe spíš z různých pivních speciálů. Na rumu rozhodně vzbudí pozornost.
- Směska nikoli pouliční, ale karibská!
Skull Bay je blended rum, tedy směs více druhů rumů. Ty pocházejí z karibské oblasti a holandský výrobce konečného produktu je pečlivě vybral a smíchal, aby vytvořily jedinečnou chuť a nabídly zajímavé aroma. Volba se myslím si, povedla.
Jediným nedostatkem je, že víc se o použitých rumech nedozvíme. Nevíme nic o stáří, přesnějším původu apod. U levnějšího rumu, jakým je Skull Bay to ale není překvapivé.
- Pod holandským dohledem
Na evropské půdě byl Skull Bay rum nejenom smíchán, ale taky se ještě nějakou dobu maceroval ve směsi koření. Proto ten přídomek „spiced“. Pokud máte pikantnější a nasládlé rumy rádi stejně jako já, nejspíš nebudete koupě této lahve litovat.
- Barva jako temný karamel
Velmi okouzlující je barva Skull Bay rumu. Přechází od odstínů pozdního západu slunce až k hodně tmavému karamelu. To vysvětluje další přívlastek tohoto rumu, který je zmíněn i na lahvi – a to „dark“.
- A v neposlední řadě – vůně a chuť
Pěkná lahev, zajímavý původ, spousta přídavných jmen, atraktivní barva – to jsou všechno pěkné věci. Ale přesto většinu lidí u pití zajímá především chuť a vůně. Jak si vede Skull Bay po mém ochutnání? Jak už bylo řečeno, je to rum pikantnější a zároveň s výraznější sladkostí – která by se dala rozložit především na tóny vanilky a karamele. Nechybí ani dřevitý nádech a samozřejmě vůně i chuť koření. Rum bych tak doporučil i ženám, kterým může tato kombinace připadat zajímavá.
Základní parametry
Skull Bay Dark Spiced Rum je zajímavou a zdařile umíchanou směsí dobrých rumů doplněných o stopy koření. Tento nápoj má 37,5 % alkoholu. To jej řadí mezi spíše slabší rumy (jako například Capitan Bucanero). Chuť je ale vydatná, bohatá a překvapivě dlouhá. Pokud v rumech příliš neholdujete sladším tónům, tak ovšem zřejmě dvakrát nadšení nebudete. Pokud si život naopak osladíte rádi, určitě vám mohu Skull Bay Dark Spiced rum jedině doporučit.
Cena za půl litrovou láhev tohoto rumu se momentálně pohybuje okolo 350 Kč. To je přiměřená cena, která žádného rumového fajnšmekra nezaskočí (za stejnou cenu seženete například český rum Božkov Republica. Rum je ale v současnosti k dostání jen v několika internetových obchodech, ale není vyloučeno, že na něj narazíte ve svém oblíbeném kamenném obchůdku. Pokud ano, sáhněte po něm.
Závěrečné hodnocení
Znalci i laici, kteří Skull Bay Dark Spiced Rum už ochutnali, jej zpravidla hodnotí jako chuťově bohatý a zajímavý, ačkoli ne každému vyhovovala nasládlejší chuť. Dobrému hodnocení se těší i vůně, pěkná lahev a dobrá cena.
Co se mi líbí:
- Zajímavý, kořeněný nápoj smíchaný z kvalitních karibských rumů
- Láhev s pirátskou etiketou a zajímavým uzávěrem
- Dobrá chuť vzhledem k cenové dostupnosti
Co se mi nelíbí:
- Někoho může odradit sladší chuť nebo nižší obsah alkoholu
- Málo informací o původu a stáří použitých rumů
Za poskytnutí lahve k recenzi, děkuji eshopu:
Jako alternativu můžeme doporučit oblíbený barbadoský Bumbu rum nebo rum Legendario Elixir de Cuba.