_

Rum versus tuzemák, aneb jak a proč jsme přišli o tuzemský rum

Vstupem do Evropské unie jsme museli přestat užívat označení Tuzemský rum pro tradiční lihovinu, která se u nás vyráběla už od Rakouska-Uherska. Nesplňovala totiž předpisy EU. Jistě vás napadá proč tomu tak je a čím se náš tuzemák liší od klasického rumu. Na to se podíváme v dnešním článku.

Vstupem do Evropské unie jsme museli přestat užívat označení Tuzemský rum pro tradiční lihovinu, která se u nás vyráběla už od Rakouska-Uherska. Nesplňovala totiž předpisy EU. Jistě vás napadá proč tomu tak je a čím se náš tuzemák liší od klasického rumu. Na to se podíváme v dnešním článku.

Historie našeho tuzemáku

_

Existence tzv. tuzemského rumu je známa již z 19. století, kdy se začal vyrábět v regionu střední Evropy jako levnější náhražka tehdy velmi drahého kubánského rumu. V dobách Rakouska-Uherska u nás toto pití doslova zlidovělo hlavně mezi chudšími vrstvami. Nic na popularitě tuzemského rumu nezměnilo ani 20. století, kdy tuzemák zůstává oblíbeným alkoholickým nápojem ve všech českých hospodách. Inu dobrá cena a mnohými vyzdvihovaná příjemné rumové aroma byly zárukou úspěchu. Tvrdou ránu však tuzemskému rumu zasadila Evropská unie, která ho připravila o označení rum. I přestože Česká republika usilovala o výjimku (jedná se o tradiční označení regionální lihoviny), neuspěla. Z tuzemského rumu se tak stal tuzemák. Ač byl tuzemák připraven o přízvisko rum, nepřišel ovšem o své konzumenty, kteří si na nové označení, sice s nelibostí, ale přesto zvykli.

Čím se tedy tuzemák liší od pravého rumu

Naprosto zásadním rozdílem mezi rumem a tuzemákem je způsob jejich výroby. Pravý rum se vyrábí výhradně z cukrové třtiny, ze které se při výrobě získává melasa, z níž se posléze fermentací a následnou destilací stává rum. Výroba tuzemáku je však odlišná. Ten se totiž vyrábí „uměle“ přidáním rumové esence do zředěného lihu. Tento líh se většinou vyrábí z bramborového škrobu. A to je zásadní důvod, proč se tuzemák nemůže nazývat rumem. Podle předpisů EU musí být dodrženo pravidlo pro výrobu rumu, které je uvedeno již výše, tedy že rum musí být vyroben z cukrové třtiny.

Obejdeme se bez tuzemského rumu?

Ale ovšem, že obejdeme. Sice nám může připadat postup EU nesmyslný, ale to nic nemění na tom, že tuzemák chutná stejně jako tuzemský rum. Rozhodně se tak nenecháme připravit o tak důležitý alkoholický nápoj, který se tak skvěle uplatní při pečení ale i přímé konzumaci a který je s notnou mírou nadsázky součástí našeho kulturního dědictví.

Alkoholium.cz