Značka Diplomatico (či přesněji Diplomático) patří u nás mezi nejznámější producenty karibských rumů. Vděčíme jí za to, že se k nám díky ní dostávají lahve špičkového alkoholu. Nechybí záležitosti pro nejnáročnější fajnšmekry. Najdou se však i dostupnější kousky, jejichž prostřednictvím můžete ochutnat kousek karibského západu slunce za úplně obyčejných večerů – a bez výčitek svědomí, že nezbydou peníze na chleba k snídani. Diplomatico je přitom vždy zárukou jisté kvality.
Některým skvělým rumům Diplomatico už jsme se věnovali v samostatných recenzích. Přesto máme dojem, že této značce dlužíme i speciál. Takový, v němž se podíváme hlouběji pod pokličku. Dnes vás proto provedeme historií i současností rumů Diplomatico. Zasvětíme vás do tajů jejich výroby a taky vám poradíme, jak si je co nejlépe vychutnávat. Samozřejmě nebude chybět ani představení některých nejdůležitějších konkrétních počinů tohoto výrobce. Každopádně se máte na co těšit.
Obsah článku
Na začátku byl Don Juan… ale jiný, než myslíte
Značka Diplomatico se opírá o částečně historickou, ale trochu i legendární, postavu muže, jehož jméno znělo Don Juan Nieto Meléndez. Ten je ve světě rumu známější pod familiárnější přezdívkou Don Juancho.
Tento pán, jehož podobizna zdobí logo i lahve rumů Diplomatico, patřil ve své době mezi velké dobrodruhy, cestovatele a znalce rumů. Narodil se v 19. století ve venezuelském údolí Planas. Později se stal velmi významnou osobností celého kraje. Pro místní se stal takřka národním hrdinou. Punc významnosti mu dodával i šlechtický původ.
Don Juancho procestoval Karibik i další země a celý život prý hledal „tajemství rumu“. Zkoumal přísady, technologie, vyvíjel a vynalézal, objevoval. Výsledky se dostavily.
Ale abychom se drželi naší červené nitě a dostali se k současnosti, musíme poskočit v čase o něco dále. Konkrétně do roku 1959. Tehdy vznikla společnost Licorerías Unidas SA (LUSA). Ta rozjela výrobu ve venezuelských palírnách ležících na úpatí And ve městečku La Miel. Později si změnila jméno na Destilerías Unidas SA (DUSA), jde o ryze venezuelskou firmu a už mnoho let nás zásobuje skvělými rumy věhlasné značky Diplomatico.
Přestože je značka Diplomatico světový pojem, společnost, která za ní stojí, zůstává spíše rodinným či komunitním podnikem. To přispívá lepší kontrole kvality a dohledu nad výrobními procesy, které si udržují špičkovou úroveň. A jak se vlastně rumy Diplomatico vyrábějí?
Zrod lahodného rumu Diplomático
Vše začíná na poli s cukrovou třtinou. Plantáže společnosti DUSA jsou osazeny deseti odrůdami této rostliny – největší pozornost však patří třem vybraným. Odrůdám Venezuela, Romana a Canal Point. Z třtiny se pak získává melasa a medy. Každou surovinu lihovar využívá pro jiné druhy rumů. Melasa se stává základem spíše pro lehčí rumy. Med pro rumy sofistikovanější.
K přeměně cukru na alkohol během procesu kvašení využívá lihovar vyrábějící rumy Diplomatico dokonce vlastní kmen kvasinek. I délka kvašení se přitom odvíjí od toho, jaký rum má vzniknout. Komplexnější rumy kvasí déle než lehké melasové nápoje.
Pravá věda však přichází teprve při destilaci. Při tvoření rumů Diplomatico používá lihovar hned několik různých technologií. Opět podle toho, jaký druh rumu má vzniknout. Obrovské zkušenosti kombinované s pečlivým výzkumem se dostávají do praxe a výsledkem jsou nápoje, které se nezřídka blíží dokonalosti.
Nyní už mají novorozené rumy náročný zrod za sebou a přichází čas na odpočinek, na který mají bezesporu nárok. Takzvané staření probíhá tradičně v dřevěných sudech – a to sudech dubových (klasicky americký bílý dub), které se používají i při staření rumů Diplomatico. Typicky však nejde o sudy nové, nýbrž takové, v nichž už předtím nějaký nápoj odpočíval. To je fakt, o kterém nejspíš ví každý, kdo se trochu orientuje ve světě rumů a alkoholických nápojů obecně.
V případě rumů Diplomatico jsou používány sudy po špičkovém bourbonu nebo sladové whisky. Ani to není nic objevného. Některé rumy Diplomatico pak spokojeně oddechují i v sudech po sherry – konkrétně po španělských sherry z odrůd Pedro Ximenéz či Oloroso. Týká se to např. rumů Ambassador nebo Single Vintage. Neméně důležitým procesem je pak míchání u blend rumů. Tento nanejvýš zodpovědný úkol leží na rukou osoby zvané Maestro Ronero – což je něco jako mistr rumu nebo vrchní rumař. V případě rumů Diplomatico je to již dlouhou dobu brilantní umělec Tito Cordero.
Jak si je nejlépe vychutnat? Jak se pije Diplomatico?
Tito Cordero není jen nějaký pracant v pozadí, ale docela slušná celebrita. Svědčí o tom i fakt, že s Titem vyšla celá řada rozhovorů v médiích. Některé dokonce v médiích českých (ostatně naši zemi několikrát navštívil). Tento člověk kromě rumu miluje i špičkovou čokoládu.
Doporučuje zvolit tuto pochoutku k popíjení skvělých, komplexních rumů. Samozřejmě je nutné, aby kvalita čokolády odpovídala kvalitě nápoje. Například k rumům Reserva Exclusiva se prý čokoláda obzvlášť hodí. Obecně nastiňuje, že vybrané sladké pochutiny (tedy nejen čokoláda) dokážou být skvělým doplňkem rumu.
Tito přidává i další tip, jak si dobrý rum vychutnat ještě o něco lépe, a tím je doutník. To ale pravděpodobně nikoho až tak nezaskočí. A jak se dívá na míchané rumové nápoje? Koktejly nijak neodsuzuje. Kvituje je, pokud dokážou podtrhnout charakter rumu. Dodává však, že pokud si chce člověk vychutnat všechny nuance a poznat dokonalost opravdu kvalitního rumu, měl by ho pít čistý.
A z čeho rum pít? Podle Tita je ideální koňaková sklenice, která nejlépe umožní rozvinutí vůní i chutí. Na druhé místo klade sklenici na portské.
Kolik stojí rumy Diplomatico?
Značka Diplomatico nabízí i u nás velmi pestrou škálu rumů. Cena rumů Diplomatico v průměru začíná někde u 600 Kč. Mezi levnější lahve patří osmiletý rum Mantuano, který jsme nedávno recenzovali. Dále mezi dostupnější patří třeba bílý rum Planas a 12leté rumy Reserva Exclusiva můžete pořídit kolem tisícovky.
Zřejmě nejdražším (běžně prodávaným) rumem této značky u nás je momentálně lahev Ambassador Selection 14y. I mnohem cennější lahve se však dají pořídit v nejrůznějších aukcích.
Nejlepší rumy značky Diplomatico (seznam)
Diplomatico Reserva Exclusiva
Reserva Exclusiva je legendární záležitost. Dvanáctileté „Reservy“ jsou u nás stále a dlouhodobě nejprodávanějšími rumy této značky. Tento rum by žádného fajnšmekra určitě neměl minout. V chuti silně zaznívají čokoládové tóny, ale taky vanilka, med, karamel nebo třeba banán či tabák. Nelze pochybovat o tom, že jde o skvělou záležitost. Tento rum můžete pořídit i v nejrůznějších dárkových baleních. A pokud o něm chcete vědět víc, poslužte si naší recenzí.
Diplomatico Mantuano
Osmiletý rum Mantuano má být jakýmsi nástupcem Reservy. Zdá se, že se mu daří dobře. V současnosti jde u nás určitě o jeden z vůbec nejlepších rumů v rámci své cenové relace, která není nijak vysoká.
Mantuano má rozhodně co nabídnout a byl by hřích se mu vyhýbat. Chuť je kořenitá s dřevitými tóny, samozřejmě v ní zaznívá i vanilka, ale překvapivě třeba taky švestky. I tento velmi vydařený nápoj jsme již recenzovali, a tak se s ním před ochutnáním můžete seznámit blíže.
Diplomatico Ambassador
Vrcholem nabídky Diplomatico, jak už jsme zmínili výše, je rum Ambassador. To potvrzuje i náš oblíbenec Tito Cordero – člověk nejpovolanější. Tento skvost se prodává v překrásné lahvi zdobené zlacením. Rum zrál 14 let. Hověl si v sudech po nejlepších španělských sherry z odrůdy Pedro Ximénez. Chuť i vůně jsou dokonale kultivované, komplexní a čarovné. Přesto zcela povědomé. Vanilka, karamel, dřevité náznaky anebo rozinky či oříšky. Zkrátka rum jako poleno. Snad jedinou vadou na kráse tohoto klenotu je opravdu vysoká cena. Láhev Ambassador Selection se dnes prodává od cca 6 tisíc Kč.
Diplomatico Single Vintage
Mezi špičkové záležitosti z produkce značky Diplomatico bezesporu patří i rumy Single Vintage. Láhev této dvanáctileté nádhery taky nedostanete zrovna lacino. Počítejte s investicí začínající kolem 3 tisíc Kč. Jestli se to vyplatí? Každopádně. V současnosti jsou běžně k dostání především lahve Single Vintage 2005. Jiné řady seženete spíše v aukcích a nezřídka za mnohem vyšší částky. Podobně jako v případě Ambassadoru může jít u některých lahví i o zajímavou volbu v rámci investičního alkoholu.
Diplomatico Planas
Planas je bílý rum značky Diplomatico. Patří rozhodně mezi kvalitnější bílé rumy, které lze u nás pořídit. V chuti a vůni dominuje kokos či kávové tóny. Tento rum je natolik ušlechtilý, že obstojí nejen v koktejlech, ale i při samostatném vychutnávání. Značka Diplomatico tudíž nezklamala ani v odvětví, které jí není zcela vlastní. Bílé rumy tvoří totiž jen zlomek její produkce – a to ještě nijak zvlášť podstatný.
Diplomatico Collection (No 1 – Batch Kettle, No 2 – Barbet, No 3 – Pot Still)
Série a lahve Diplomatico Collection mohou být zajímavou a lákavou záležitostí především pro sběratele. Některé cennější a dražší varianty mohou mít jistě i potenciál coby investiční alkohol. Jde o speciální edice, často limitované, které mají ukázat tři zásadní metody výroby rumů Diplomatico.
Prvním zástupcem je No. 1 Batch Kettle Rum – výroba vychází z technologie používané pro výrobu kanadské whisky. V palírně značky Diplomatico se používá od roku 1959.
Následuje No. 2 Barbet – tento rum je vyroben s použitím původně francouzské dvoufázové destilační kolony.
A konečně je to No. 3 Pot Still – a tato metoda už je poměrně známá. Jde o vícenásobnou destilaci po dávkách v měděných kotlích. Za ochutnání každopádně stojí všechny varianty.