Dom Perignon exkluzivní značka, dokonalé šampaňské. Láhev, která nese toto jméno, se osvědčí i při nejvýznamnějších příležitostech a nadchne i náročné milovníky špičkových vín a šampaňských. Jaký je příběh této značky? Na to se podíváme v dnešním článku.
Obsah článku
Perignon stál na samém počátku…
Dom Perignon nese název po mnichu, který žil mezi lety 1638 a 1715. Byl sklepmistrem v benediktínském opatství v kraji Champagne ve Francii a jeho celé jméno znělo Dom Pierre Pérignon.
Podle pověstí je právě tento mnich vynálezcem luxusního šumivého nápoje známého jako šampaňské. A jak se to mělo stát?
Existuje několik variant příběhu. Podle jednoho se tento mnich snažil paradoxně odstranit bublinky z nápojů, které mu ve sklepě druhotně zkvasily – po mnoha pokusech ochutnal svůj výtvor a zvolal, že právě „okusil, jak chutnají hvězdy“ – svět totiž spatřilo první šampaňské víno.
Toto je zcela jistě pouhá legenda. Další verze příběhu popisuje poněkud odlišné okolnosti. Víno prý mnichovi začalo kvasit při převozu do Anglie. I tak jde ale o pouhou pověst – avšak čile přiživovanou nejen samotnou značkou Dom Perignon.
Jak to bylo doopravdy?
Počátky šampaňského vína lze vysledovat už o století dříve, než se mnich Perignon narodil. Nelze však říct, že by se tento muž nijak nepodílel na vývoji tohoto tekutého klenotu. Předpokládá se, že mezi jeho významné reálné objevy patří cuvée – tedy víno smíchané z několika odrůd. Dále taky odhalil tajemství výroby bílého vína z modrých odrůd. A za třetí začal používat silnostěnné lahve a korek k jejich zátkování.
Zásluh má tedy víc než dost, přestože mu objektivně nelze zcela přiznat vynález šampaňského v pravém smyslu slova.
Současný Dom Perignon
V současnosti patří značka Dom Perignon mezi vůbec nejoceňovanější a nejluxusnější pravá šampaňská vína. Tento nápoj pochází z produkce vinařství Moët & Chandon – které je běžně vnímáno jako jeden z nejslavnějších a největších výrobců šampaňského na světě.
Historie vinařství sahá až do roku 1743 a v současnosti má tato firma k dispozici 1190 hektarů vinic, které produkují neuvěřitelných 28 milionů lahví vín ročně.
Vlastníkem značky Dom Perignon je pak skupina LVMH (Moët Hennessy – Louis Vuitton), do které patří nejen zmíněné vinařství, ale taky značka nejlepších koňaků Hennessy anebo módní společnost Louis Vuitton. Zřejmě žádné z těchto jmen a názvů není třeba speciálně představovat.
Vraťme se k samotnému šampaňskému Dom Perignon. První výroba začala v roce 1921. Do prodeje pak nápoj vstoupil až v roce 1936.
Ročníkové šampaňské
Dom Perignon nevzniká v každém roce. Vyrábí se pouze z hroznů z nejlepších let a vždy je vyrobeno ze surovin sklizených pouze v jediném roce. Od prvního ročníku (1921) do roku 2009 vzniklo 42 ročníků šampaňského Dom Perignon. Od roku 1959 se vyrábí taky růžová verze nápoje – Dom Perignon Rosé.
Charakter
Šampaňské Dom Perignon se, jak velí tradice, vyrábí ze směsi odrůd Pinot Noir a Chardonnay. V některých ročnících převažuje jedna odrůda, v jiných druhá – a to obvykle v poměru 60 : 40. Jiné poměry nebo úplná vyváženost jsou naprostou raritou.
Chuť tohoto šampaňského vína je vždy dokonale harmonická a zároveň sofistikovaná. Konkrétní chuti se samozřejmě liší svými nuancemi mezi ročníky. Ucítit ale můžete tóny mandlí, citrusových plodů i kořeněné příchutě nebo opékané pečivo.
Produkce jednoho ročníku se odhaduje na cca 5 milionů lahví.
Cena Dom Perignon
Je pravdou, že šampaňské Dom Perignon je celkem drahou záležitostí, ale pro vyjímečné příležitosti nebo jako vyjímečný dárek může být skvělou volbou. Počítejte však s tím, že cena za lahev začíná na 3500 Kč. Samozřejmě čím starší a exkluzivnější edice, tím je cena vyšší. Například za Brut z roku 1996 zaplatíte až 15000 Kč za lahev, za 3 litrový dárkový box z produkce roku 2003/2004 zaplatíte 31500 Kč a exkluzivní 6 litrová edice se svítící etiketou Dom Pérignon Blanc 2003 Luminous Label Methusalem 6l stojí až 100 000 Kč.