Kdo by neměl pít alkohol
© Skazka | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images

Situace, kdy je lepší se raději vyhnout konzumaci alkoholu…

Proti umírněné konzumaci alkoholu toho asi nejde mnoho namítat. Najdou se však situace, kdy je dobré se pití alkoholu obloukem vyhnout. Tady je pár těch nejzásadnějších.

Proti umírněné konzumaci alkoholu toho asi nejde mnoho namítat. Najdou se však situace, kdy je dobré se pití alkoholu obloukem vyhnout. Tady je pár těch nejzásadnějších.

… když jste vyléčení alkoholici

Alkoholismus
_

Je všeobecně známo, že vyléčený alkoholik nikdy není vyléčen úplně. I menší dávka alkoholu totiž může spustit zdrcující lavinu, kterou takový člověk zkrátka nemůže ustát. Návrat k alkoholismu je pak prakticky pravidlem. A proto platí zásada, že vyléčený alkoholik musí po zbytek života důsledně abstinovat. V ideálním případě dokonce zjistí, že alkohol ke svému životu vlastně nepotřebuje. Pozor by si měli dát také lidé, kteří mají sklony k závislostem. Ne každý je totiž vybaven stejnou vůlí odepřít si sklenku oblíbeného alkoholického nápoje. Když toto odpírání nepřichází a frekvence pití roste, neúměrně narůstá i riziko propuknuvší závislosti na alkoholu.

… když berete antibiotika

Léky, antibiotika a alkohol
© Paul Kemp

Důvodů, proč nekombinovat antibiotika a alkohol je dokonce hned několik. Tak předně touto kombinací neúměrně zatěžujete svá játra, která se kromě antibiotik musí popasovat ještě s alkoholem. Za druhé alkohol významně snižuje účinnost antibiotik, takže by vám nemusela zabrat a třeba by vám byla nakonec nasazena další. A to je další zátěž pro organismus. Třetím důvodem je zkrátka fakt, že když berete antibiotika, jste pravděpodobně nemocní nebo vaše nemoc doznívá. Za takové situace rozhodně není žádoucí lít do sebe litry alkoholu. No a na závěr je třeba zmínit fakt, že účinky alkoholu jsou v případě současné léčby antibiotiky nevypočitatelné. Mohou stačit dvě piva a budete ležet pod stolem. Vyšší dávky alkoholu pak mohou vést k rychlé akutní otravě alkoholem.

Antibiotika však nejsou jedinými léky, při jejichž užívání je dobré se vyhnout konzumaci alkoholu. Berete-li léky proti bolesti, rozhodně byste je neměli zapíjet pivem či jiným alkoholem. Taková kombinace totiž stejně jako u antibiotik poškozuje játra a dokonce zvyšuje riziko závislosti na alkoholu. Stejné pravidlo platí i pro užívání léků proti bolesti, kterými chcete léčit ranní kocovinu.

… když už máte problémy s játry

Zde je důvod jasný. Pitím alkoholu byste svá játra rozhodně nepodpořili. Spíš byste jim uštědřili pořádný kopanec, který by už nemusela rozdýchat. V takovém případě je tedy rozhodně lepší nepít alkohol vůbec. Játra se velmi dobře regenerují. Přestanete-li je proto poškozovat, možná si v budoucnu zase budete moci dopřát pár skleniček dobrého vína či jiného alkoholického nápoje.

… když očekáváte příchod potomka

Těhotenství a alkohol
_

Těhotné ženy by se rozhodně měly vyhýbat konzumaci alkoholu. Nedodržují-li toto pravidlo, narozené dítě bývá v “lepším” případě hyperaktivní nebo později trpí poruchami učení. V horším případě, kdy se naplno projeví tzv. fetální alkoholový syndrom, rodí se dítě mentálně i fyzicky zaostalé a závislé na alkoholu. Někteří odborníci však tvrdí, že sem tam sklenka neškodí. Bezpečná hranice podle jiných však neexistuje, a je proto lepší se alkoholu v těhotenství vyhnout úplně. Tento odstavec se však týká také budoucích otců. Ti by totiž měli své zakulacující se polovičky podpořit. Jinak by je totiž mohli k pití alkoholu takříkajíc lákat.

… když chcete alkoholem „léčit“ problémy

Kdo by neměl pít alkohol
© Skazka | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images

Alkohol by se měl pít s přáteli a to hlavně na chuť a drobné uvolnění nálady. Hasit problémy lahví vodky je cesta do pekel nebo spíš do rukou odborníků v protialkoholní léčebně. Alkohol totiž problémy vyřešit neumí. Umí však něco úplně opačného, problémy prohloubit. Strachujete se o práci, a tak pijete? Párkrát se vám proto kvůli kocovině nepodaří včas vstát a jste bez práce. Možná banální příklad, který ale není daleko od pravdy. Řešit problémy alkoholem se zkrátka nevyplácí.

… když jste ještě ve vývoji

Mladiství a alkohol
_

Mnozí dospívající jistě nebudou souhlasit, ale je tomu tak. Konzumace alkoholu během dospívání totiž rozhodně neprospívá psychickému ani fyzickému vývoji mladého člověka. Nehledě na vyšší riziko vzniku závislosti na alkoholu. Opět všeobecně známá a podložená fakta, která jsou však často ignorována i ze strany rodičů. Proto se stát rozhodl konzumaci alkoholu dětmi (ano, mnohdy už dnes začínají pít alkohol i děti) a mladistvými sankcionovat. Zákon sice dětem a mladistvým přímo nezakazuje konzumaci alkoholických nápojů, jenže takovéto případy jsou řešeny nejen s rodiči, ale také se sociálním odborem, případně školou. Důsledky tak dopadnou nejen na toho, kdo alkoholický nápoj podal, na něm leží největší vina, ale i na mladistvého a jeho rodiče.

Alkoholium.cz