Až se vás zima zeptá, co jste dělali v létě, můžete nyní směle odpovědět, že jste přemýšleli, jakým horkým alkoholickým nápojem se zahřejete a zlepšíte si náladu. V dnešním článku pro vás máme pořádnou porci inspirace. Začneme osvědčenými záležitostmi a postupně se dostaneme k originálnějším receptům a specialitám. Až mráz zaklepe na dveře, budete dokonale připraveni.
Obsah článku
Nejlepší teplé alkoholické nápoje a drinky na zahřátí podle naší redakce
1. Čajový grog
Grog patří rozhodně mezi evergreene světa horkých alkoholických nápojů. Jeho původ je poměrně zajímavý. Kořeny sahají do cca 17. století, kdy docházelo k rozvoji dlouhých, mezikontinentálních, plaveb po moři. Námořníci tehdy dostávali příděly rumu, ale často si je šetřili, aby je později vypili naráz a opili se. Příděly se tedy začaly povinně ředit vodou. Účinek rumu se oslabil a rum se i rychleji kazil, takže nebylo výhodné si ho šetřit. A někde tady je počátek grogu.
Jeho název prý vychází z přezdívky britského viceadmirála E. Vernona, kterému se říkalo „Old Grog“ (Starý Grog). To proto, že nosil pláště z grogrénu. Byl to právě Vernon, kdo oficiálně nařídil, že dávky rumu se budou ředit vodou v poměru cca 1:4 (ve prospěch vody).
Později se začala do rumu přidávat horká voda – což se ukázalo jako velmi praktické a příjemné v chladných dnech na lodi. Dále přibyl cukr či limetková (citronová šťáva). Tvrzení, že šlo původně o obranu proti kurdějím je dnes považováno pochybné. Dost možná bylo důvodem prosté ochucení nápoje.
Zcela tradiční variantou grogu je tedy kombinace rumu a horké vody s přídavkem cukru. Dnes je ale grog chápán šířeji. Dokonce může obsahovat i jiný druh alkoholu – například brandy nebo ovocné likéry a další destiláty. Grog se dá taky vylepšit tím, že místo obyčejné vody použijete například čaj. Hodí se sem černý čaj ochucený cukrem a citronem. Ale zkusit můžete i různé další variace.
Například Američané znají složitější variantu, kdy v hrnci rozpustí máslo s třtinovým cukrem, ten ochutí novým kořením, hřebíčkem, muškátovým oříškem, a především skořicí. Tuto směs (kterou lze uchovávat v lednici) pak vmíchají do čaje s rumem (či jen rumovým extraktem) a zdobí pomerančovou a citronovou kůrou.
2. Domácí svařené víno
Společně s grogem je u nás svařené víno zřejmě nejpopulárnějším lidovým horkým nápojem obsahujícím alkohol. Svařák je oblíbená zimní záležitost, kterou si většina lidí spojuje především se svátečními časy kolem Vánoc. Ale zajisté může přijít vhod, příjemně zahřát a povzbudit i kdykoli jindy během zimy nebo i v chladných dnech jiných ročních období.
Víno svařené s kořením není žádný moderní vynález. Jeho historie sahá podle některých zdrojů minimálně k období římské říše. Tímto nápojem se mohli zahřívat římští vojáci na taženích sychravými končinami severní Galie, Germánie či Británie.
Svařák je populární dodnes. A to tak, že velmi. Tento nápoj může být jen příjemnou chuťovkou, ale lze ho brát i jako lék. Chrání proti prochladnutí a nachlazení, má antiseptické účinky, rozšiřuje cévy, stimuluje trávení a imunitu. A v neposlední řadě dokáže výrazně zlepšit náladu. Svařák si můžete hojně dopřát na vánočních trzích, ale taky ve většině restaurací a hospod – a můžete si ho samozřejmě udělat i doma. Není to nic složitého. Jak na to?
Důležité je použít vhodné víno. Traduje se, že svařák klidně snese nekvalitní víno, třeba i „krabičák“. Ale to je chyba. Připravíte se o chuťové vlastnosti i zdravotní přínosy svařáku. Budete navíc muset použít hodně cukru k „maskování“, což taky není ideální. Není nutné svařovat rovnou Chateau Latour, ale zkuste zvolit solidní víno.
Víno poté v hrnci „svařte“ s trochou cukru a s kořením. Teplota by však neměla překročit cca 90°C – víno se nemá vařit. K ochucení použijte hřebíček, badyán, anýz, skořici. Tato tradiční koření svařáku sedí nejvíc. Výsledný nápoj ozdobte plátky či kousky pomerančů nebo jablíček.
3. Punč
Královskou trojici horkých alkoholických nápojů uzavírá punč. Dá se říct, že punč je opravdu velmi široký pojem. V našich končinách ho chápeme především jako nasládlý, horký nápoj s obsahem alkoholu a ovoce, který se podává nejčastěji na vánočních trzích. Na rozdíl od grogu či svařáku není punč tak rozšířený coby domácí nápoj – skutečně jde častěji o příležitostné pití. Ale samozřejmě, že i to se dá změnit.
Příprava punče nemusí být nijak složitá. Záleží na tom, jaký recept zvolíte. Je jich naprosto nepřeberné množství. Punč má zřejmě původ v Indii, odkud se během 17. století dostal do Británie a odsud v notně pozměněné podobě dále do světa. Punč je velmi blízký svařáku i grogu a často je zaměňován s nápojem zvaným „bowle“.
Bowle je skutečně velmi podobná záležitost, ale je především doménou oslav a akci, kde se podává ve velké oblé míse (odtud právě pramení název bowle, což je anglické označení takové nádoby). Zřejmě nejzásadnější rozdíl je však v tom, že bowle nebývá horká, nýbrž se naopak připravuje za studena a ještě vychlazuje.
Směs na punč se naproti tomu svařuje. Používá se víno, cukr a koření jako hřebíček, vanilka, zázvor, skořice, kardamom a podobně. Úplně na závěr (až po svaření) se přidává vhodný destilát. Do punče se často přidávají rozinky, používají se i ovocné džusy, závěrem se často přidává nakrájené ovoce. Jde tedy o jakési spojení grogu a svařáku s něčím navíc.
4. Horká whisky s citrónem a skořicí
V tomto případě jde de facto o jednu z možných variací grogu. Tato verze zaujme především ty, kteří příliš neholdují rumu a dají přednost whisky. Příprava je jednoduchá. Whisky se svaří při teplotě těsně pod bodem varu, následně se dolije horkou vodou, ochutí cukrem a citronovou šťávou, někdy se doporučuje i med. Nápoj můžete ozdobit celou skořicí a plátkem citronu. Poměr vody a whisky se obvykle pohybuje okolo cca 1:1,5 – tedy jen lehce ve prospěch vody.
Opět velmi záleží i na tom, jakou whisky použijete. Určitě bychom se vyhnuli použití drahé, kvalitní whisky. Postačí dostupnější „komerční“ alternativy.
5. Horká čokoláda s rumem
Mlsné jazyky budou mlaskat blahem nad tímto přísně alkoholickým a zároveň lahodně, až dětsky, sladkým potěšením. Recept je opět jednoduchý a můžete si snadno zpříjemnit den. Základem je horká čokoláda.
Připravit si ji můžete doma od podlahy z kvalitní čokolády a mléka či smetany, ale příprava (má-li výsledek stát za to) není až tak banální, jak by se mohlo stát. Proto v žebříčku popularity vedou „instantní“ horké čokolády. Směs se jednoduše vmíchá do teplého mléka.
Do tohoto nápoje pak jednoduše nalijete rum dle chuti. Podobě jako u svařáku doporučujeme použít středně kvalitní rum. Vyhnout se nejsprostším konzumním „tuzemákům“ a zvolit solidní, ale ne příliš drahý ani cenný pravý rum. Poměr by měl být cca 1:2 ve prospěch čokolády, ale můžete si ho samozřejmě upravit dle chuti. Nápoj ozdobte šlehačkou a nastrouhanou čokoládou. Lahůdka!
6. Bombardino
Bombardino je italská specialitka, kterou byste rozhodně neměli minout, pokud si do Itálie pojedete zalyžovat. Původ Bombardina leží pravděpodobně v horských končinách kolem města Livigno.
Základem nápoje je vaječný likér (původně Zabaglione) a brandy v poměru 1:1. Velmi oblíbená je i kávová varianta Calimero, kdy nápoj tvoří v poměru 1:1:1 vaječný likér, brandy a espresso. Bombardino se podává vždy ohřáté a patří k němu krásná čepice šlehačky ozdobená ještě kakaem.
Nápoj Bombardino prošel složitým vývojem a dnes existuje mnoho rozličných receptů a variací. Zcela nejjednodušší možností je pořídit si již „hotové“ bombardino. Nápoj se totiž běžně prodává v lahvích a stačí si ho ohřát a ozdobit.
7. Punč s Becherovkou
Becherovka patří mezi tradiční české bylinné likéry. O její propagaci se svého času štědře zasloužil i prezident Miloš Zeman. Tento nápoj vyráběný v Karlových Varech obsahuje tajnou směs bylin a má velmi specifickou chuť. Dal by se ale použít v míchaných drincích, či dokonce jako základ horkého nápoje? Překvapivě ano.
Na internetu najdete spoustu zajímavých receptů jak naložit s Becherovkou. Jedním z nich je i Becherovka „ala“ punč. Potřebovat budete 45 ml Becherovky, 10 ml citronové šťávy, 10 ml pomerančové šťávy, 20 ml cukrového sirupu či grenadiny. Tyto složky společně svařte a nalijte do sklenice, poté ozdobte plátkem pomeranče, citronu či limety.
8. Horký cider
Cidery se u nás v posledních letech stávají stále oblíbenějšími. Mohli bychom je s trochou nadsázky označit za jakousi jablečnou variantu piva. Podobně jako pivo mají nízký podíl alkoholu a jsou osvěžující. Jsou však sladší a vyrábějí se z jablečného moštu. A když se řekne „jablečný“, jistě vám na mysli vytane skořice. A když už skořice, tak proč ne za tepla…
Skvělý horký cider připravíte tak, že v menším hrnci svaříte cider s cukrem, novým kořením a skořicí. Výsledný nápoj můžete ozdobit celou skořicí, plátky jablíčka, nebo dokonce říznout rumem, aby měl větší jiskru.