Stejně jako je Manhattan téměř nejnavštěvovanější a nejslavnější částí amerického New Yorku, má i koktejl se stejným názvem svá nej. Předně se jedná o snad nejznámější míchaný nápoj z whisky a mnozí by řekli, že také nejlépe chutná. V následujících řádcích se společně vydáme na procházku historií tohoto drinku i jeho přípravou. Přejít na recept
Obsah článku
Zrod koktejlu Manhattan a jeho první umíchání
Píše se rok 1870 a u zrodu slavného Manhattanu stojí jistý Dr. Iain Marshall a to přímo ve slavném Manhattan Clubu v NY City. Na počest prezidentské kandidatury Samuela J. Tildena se zde totiž koná banket, pořádaný Jennie Jerome – budoucí matkou Winstona Churchilla, a podává se zde netradiční a neokoukaný míchaný nápoj – Manhattan. Koktejl všem náramně chutná a i po banketu je velice žádaným pitím v ostatních New Yorských barech. Všichni se ptají na „ten výtečný koktejl, který ochutnali v Manhattan Baru“. A tak se tento koktejl rozšířil do širého okolí a označení Manhattan mu zkrátka zůstalo.
Traduje se také, že by Manhattan poprvé umíchán v Marylandu, USA někdy během 19. století a že podával zraněným účastníkům nejrůznějších soubojů jako lék.
Na rozdíl od současnosti se původně „Manhattan cocktail“ míchal z americké whisky, italského vermutu a hořkého Angostura Aromatic Bitteru.
Recept na koktejl Manhattan
Tradiční recept říká, že by se tento míchaný nápoj měl připravovat z žitné whisky. Dnes je však častější užití bourbonu nebo kanadské whisky. Ostatní ingredience však zůstávají stejné.
Pokud máte chuť nebo se chystáte s přáteli uspořádat večírek, je právě Manhattan vhodným společníkem. Zkuste si jej tedy umíchat i u vás doma! Příprava je jednoduchá a vězte, že nebudete litovat.
Pro výrobu koktejlu Manhattan si tedy připravte následující ingredience:
- 5 cl whisky (žitné či kanadské) nebo bourbonu
- 2 cl sladkého červeného vermutu
- kapka Angostura Aromatic Bitteru
Veškeré ledově vychlazené ingredience vložíme do míchací sklenice, zamícháme a přes sítko nalijeme do koktejlové sklenice. Nezapomeneme přiložit třešničku. Podáváme bez brčka a nejčastěji jako aperitiv.
Další varianty koktejlu Manhattan
Pokud chcete vyzkoušet i jiné podoby Manhattanu, přinášíme vám hned několik variant, které stojí za to vyzkoušet.
Dry Manhattan
V případě suchého Manhattanu přichází na řadu suchý vermut, kterým nahradíme vermut sladký. Zde je rovněž nutné vyměnit třešničku za spirálu z citronové či pomerančové kůry.
Perfect Manhattan
U této varianty je nutno použít jeden díl (1 cl) sladkého a jeden díl (1 cl) suchého vermutu.
Rob Roy
Zde je žitná nebo kanadská whisky či bourbon nahrazen skotskou whisky.
Brandy Manhattan
Místo žitné whisky je zde použita brandy.
Ruby Manhattan
V tomto případě vyměníme vermut za kvalitní portské víno. Koktejl tak dostane překrásnou rubínově červenou barvu.
Cuban Manhattan
Kubánský Manhattan je v podstatě obdobou Perfect Manhattanu, přičemž je přidán tmavý rum. Recept je tedy následující: 1 cl sladkého vermutu, 1 cl suchého vermutu a 5 cl tmavého kubánského rumu.
Tijuana Manhattan
Mezi klasické ingredience je zde přidána Tequila. Jedná se o netradiční variantu se specifickou chutí.