Řešíte-li otázku, do čeho nalít hostům jejich oblíbené alkoholické nápoje, nevěště hlavu. V následujícím článku poradíme, do čeho servírovat likéry a nejznámější destiláty.
Ač se to může zdá bagatelní, dobře naservírovaný alkohol nemusí být podáván pouze v luxusních restauracích. Zvládnout by to měli nejen všichni restauratéři, kteří alkohol podávají, ale i vy doma. Správně naservírovaný alkohol totiž zkrátka mnohem lépe vypadá. A to ocení jak zákazníci, tak hosté. V tomto článku se podíváme, do jakého skla podávat likéry a destiláty. Zmíníme tedy vše důležité od klasického panáku až po někomu dosud neznámou koňakovku.Panák
Klasický a univerzální panák, anglicky Shot Glass, se hodí na servírování likérů a destilátů, které se pijí na jeden lok, tedy “na ex“. Jeho použitím pravděpodobně nic nezkazíte, ale také zvlášť neohromíte. Na ovocné pálenky, vodku nebo třeba tequilu je však naprosto ideální. Rozličné likéry se do něj také vejdou, ovšem pro ně existují i vhodnější sklenky. Najdou se však alkoholické nápoje, pro které se tento typ skla naprosto nehodí. Jedná se o třeba o luxusnější destiláty, jako jsou whisky, brandy nebo koňak, zkrátka nápoje, které je lepší popíjet než „panákovat“.
Likérky
Tzv. likérka, neboli Cordial Glass, je sklenka, která může nabývat rozličných tvarů a objemů. Jedno je však pro likérky společné, častou mají dlouho nohu a malý kalíšek. Velmi často bývají také zdobné. Prostě sklenky, které svým vzhledem odpovídají mnohoznačným chutím likérů. Na podávání aperitivů v podobě hořkých, hořko-sladkých či sladkých likérů či pro jejich popíjení jen tak na chuť, jsou likérky prostě jako stvořené.
Sklenka na sherry
Někde na pomezí mezi vínem a destilátem bychom našli oblíbený alkoholický nápoj sherry. Pro pití sherry se používá speciální sklenka, která nese shodný název s názvem tohoto nápoje. Říká se jí tedy Sherry Glass. Vzhledem připomíná sklenka na sherry jakousi zmenšenou sklenku na víno s objemem kolem 120ml. Kromě sherry se hodí rovněž na podávání dalších aperitivů z řad likérů a dezertních vín, včetně portského. Ačkoliv se tedy tato sklenka nazývá Sherry Glass, její využití je, jak vidno, mnohem širší.
Whiskovky
Objednáte-li si ve většině podniků whisky, donesou vám ji na ledu a v široké sklence s tlustým dnem, tzv. Old Fashioned Glass, anebo v podobné sklence v tzv. Rock Glass, tedy sklence určené pro nápoje, které se podávají na led. Oběma se u nás většinou říká „whiskovky“. Pro podávání whisky však nejsou úplně ideální. Důvod je vcelku prostý, ale bohužel mnohými často opomíjený.
Správná sklenka na whisky, o ní kousek níže, by totiž měla být v hrdle zúžená, aby se její vůně více koncentrovala. Pro běžnou konzumaci však „whiskovky“ celkem stačí. Daleko větším prohřeškem při podávání whisky je servírování na led. Whisky by se měla správně pít při pokojové teplotě, aby se plně rozvinula její vůně. To při podávání na led rozhodně nemá. Zážitek z takové konzumace whisky tak není úplný.
Tulipán
Daleko lepší sklenkou na whisky je tzv. tulipán, anglicky Tulip Glass. Jak její název napovídá, má tato sklenka tvar tulipánu. Nožka, oblé rysy a zúžené hrdlo, to je ona. Tento tvar přesně odpovídá požadavkům na sklenku vhodnou pro konzumaci , ale také pro degustaci whisky. I proto je tento typ mezi opravdovými znalci whisky nejrozšířenější. Dostanete-li někde whisky do této sklenky, vězte, že jste na opravdu na místě whisky zaslíbeném.
Koňakovka
Jako poslední se budeme věnovat koňakovce, sklence vhodné na podávání brandy, koňaku, ale také whisky. Ač se jí u nás říká koňakovka, její anglický název zní Brandy Snifter nebo také Baloon. Druhý její anglický název hodně napovídá o jejím tvaru, který je nápadně zakulacený. Navrchu je opět zúžena, podobně jako tulipán. Důvod je stejný. Intenzivnější vůně podávaného nápoje. Její oblý tvar pak umožňuje pohodlné držení. Na rozdíl třeba od sklenky na víno se však koňakovka nedrží za nohu, ale za tělo sklenky. Pro svůj tvar je možné použít koňakovku i na podávání whisky.
V této minisérii dále zjistíte: