Vychutnejte si Martini v pohodlí vašeho domova!

„Je to jediný americký vynález, který je stejně dokonalý jako sonet“, řekl populární americký novinář a kritik západního způsobu života v jedné osobě H. L. Mencken. Zajímá vás, o čem je řeč? Odpověď na vaši otázku najdete v následujícím článku. Věnovat se totiž pro tentokrát budeme slavnému koktejlu Martini.

„Je to jediný americký vynález, který je stejně dokonalý jako sonet“, řekl populární americký novinář a kritik západního způsobu života v jedné osobě H. L. Mencken. Zajímá vás, o čem je řeč? Odpověď na vaši otázku najdete v následujícím článku. Věnovat se totiž pro tentokrát budeme slavnému koktejlu Martini. Přejít na recept

Původ a historie Martini

_
Gin a suchý vermut nesmějí chybět

Jak již víme, ne vždy je původ koktejlu jasný. Nepřekvapí nás tedy, že je tomu tak i v případě Martini. Již v 19. století jsme se mohli setkat s koktejly podobnými právě dnešní podobě Martini.

V roce 1888 byla kupříkladu vydána příručka pro barmany, ve které se psalo právě o koktejlu, který se z poloviny skládal z ginu a z poloviny z vermutu. Téměř tak, jak známe Martini dnes.

Dalším příkladem nám může být jistý italský výrobce vermutu, který v roce 1863 začal prodávat svůj alkoholický nápoj s názvem Martini. S ním se můžeme setkat i dnes, ovšem v současnosti je znám spíše pod názvem Martini & Rossi.

Další teorie o vzniku Martini tvrdí, že náš koktejl vznikl z koktejlu jiného. Jednalo se o tzv. Martinez, který si lidé s oblibou dávali v hotelu Occidental v San Franciscu pokaždé, když čekali na trajekt do nedalekého města – Martinez. Může nám tedy být jasné, že skoro všichni obyvatelé tohoto městečka tvrdí, že koktejl Martini pochází právě od nich. V této teorii ovšem hraje roli také tzv. Court of Historical Review, který si stojí tvrdě za tím, že bylo Martini vynalezeno v San Franciscu. Tomu však, jak se dá čekat, oponuje martinézský soud, který s tímto tvrzením zásadně nesouhlasí.

_
Prohibice

Ovšem co by to bylo za historii, kdyby se neobjevila další teorie o vzniku Martini. Ta říká, že Martini vymyslel jistý barman v hotelu Knickerbocker v americkém New Yorku někdy mezi léty 1911 a 1912. Nutno však zmínit, že právě ve 20. letech 20. století byla v Americe zavedena prohibice. Ta ovšem, stejně jako snadná nelegální výroba ginu, vedla ke zvýšení popularity Martini a to se tak v té době stalo nejvyhledávanějším koktejlem v USA. V té době mu propadl i slavný spisovatel Ernest Hemingway.

Postupem času za přispění zrušení prohibice a snadnější dostupností kvalitního ginu se však stalo Martini méně žádaným pitím. To vedlo k tomu, že v 70. a 80. letech dávali lidé přednost jiným míchaným nápojům. To si však Martini nenechalo líbit a na scéně se objevuje znovu již v polovině 90. let, kdy přichází hned v několika dalších verzích.

Jaké ingredience budete potřebovat?

Hlavní součástí Martini je kvalitní gin. Naprostá klasicka je suchý London Dry Gin 0,7 l, což je zároveň nejprodávanější typ London Dry ginu nejen v Anglii, která je kolébkou ginu.

Asi nejprodávanějším ginem vyráběným přímo v Londýně je Beefeater 1 l, vychutnat si ho můžete už ve 170 zemích světa a je naším tipem číslo dva.

Lehce kořeněný a vonící po jalovci, koriandru, andělice a lékořici je čtyřikrát destilovaný GIN Tanqueray 0,7 l, který koktejl zase obohatí o další vonné a chuťové esennce. Je oblíbený právě na míchané koktejly.

Další nezbytnou ingrediencí je suchý vermut, což je vlastně spojení vína, alkoholu, cukru a aromatických látek. Mezi ty nejznámější suché vermuty skvěle se hodící do koktejlů patří Cinzano Dry 1 l nebo Noilly Prat Dry Vermut 0,75 l.

Příprava koktejlu Martini

_
Takto se podává pravé Martini

Jestliže máte chuť připravit si Martini i u vás doma, není nic lehčího než využít následujícího receptu. Příprava je velice rychlá a jednoduchá.

Potřebovat budete:

Gin a vermut (který se užívá i v koktejlu Perfect Manhattan) smícháme v mixovací sklenici společně s kostkami ledu a přes sítko přelijeme do klasické koktejlové sklenice. Ozdobíme jednou či dvěma olivami (popřípadě pak spirálkou z kůry) na napichovátku. Podáváme bez brčka.

Jak to má rád James Bond? Vesper!

Martini proslavil mimo jiné ve své filmové i knižní adaptaci agent Jejího Veličenstva James Bond. Ten vždy během objednávky pronese již bájná slova „Protřepat, nemíchat!“. V knize Casino Royal dokonce autor Ian Fleming prozrazuje originální recept. Takže pokud máte chuť vyzkoušet něco ve stylu agenta 007, budete potřebovat:

  • 3 díly Gordona (druh ginu)
  • 1 díl vodky
  • 0,5 dílu Kina Lille (francouzský druh vermutu)
  • plátek citronu

Vše promíchejte v šejkru a po vychlazení jej servírujte ve sklenici na šampaňské se silným plátkem citronu.

Další varianty Martini

V průběhu let se samozřejmě objevila řada receptů na Martini, tady jsou některé z nich.

  • MARTINI DRY – 4cl ginu, 2cl vermutu. Servírujeme s olivou na jehle.
  • MARTINI EXTRA DRY – 5cl ginu, 1cl vermutu. Servírujeme s olivou na jehle nebo s citronovou kůrou.
  • MARTINI MEDIUM – 4cl ginu, 1cl vermutu, 1cl vermutu rosso. Servírujeme s olivou nebo s citronovou kůrou.
  • MARTINI SWEET – 4cl ginu, 2cl vermutu rosso. Servírujeme s třešní na jehle.
  • Komu nechutná gin může zkusit VODKATINI. Což je stejný nápoj, jenže gin je zaměněn za Vodku.
Alkoholium.cz