Za jak dlouho vyprchá alkohol z krve?

Za jak dlouho vyprchá alkohol z krve? Jedno pivo vyprchá i za více jak dvě hodiny

Za jak dlouho vyprchá alkohol z krve? Chlast – slast. Těmito slovy kdysi ohodnotil alkoholické nápoje nejslavnější Čech, Jára Cimrman. Pravděpodobně však nevlastnil řidičský průkaz, jinak by jistě přidal dovětek… nikoli však za volantem. Tam totiž alkohol rozhodně nepatří a to ani v minimálním množství. Co když jste si ale dopřáli skleničku (nebo více) a potřebujete někam vyrazit? Jak dlouho je třeba počkat, než alkohol z těla vyprchá? Na to budeme hledat odpověď v dnešním článku.

Česká legislativa je k alkoholu za volantem přísná…

Jak jistě ví každý vlastník řidičského oprávnění, v ČR platí nulová tolerance alkoholu v krvi při řízení vozidla. Ne všechny země jsou tak přísné. Například v Německu či Francii lze beztrestně nadýchat až půl promile. Ve Velké Británii dokonce 0,8 promile! Česko je vlastně s nulovou tolerancí v menšině. Tvrdý přístup někdy budí odpor a kontroverzi, ale má naprosto logické opodstatnění a důvody.

Česko je dlouhodobě země alkoholu velmi příznivě nakloněna. Lámeme světové žebříčky spotřeby piva i alkoholu obecně. Počty nehod zaviněných pod vlivem alkoholu jdou u nás ročně do tisíců (i při nulové toleranci!). Riziko vážných zranění či smrti je u nehod s přítomností alkoholu dvojnásobné než u „normálních“ nehod.

A to jsou jen statistiky. Ještě zajímavější je podívat se na to, co s námi alkohol dělá a jak ovlivňuje naše chování za volantem. Výzkumy potvrzují, že i při relativně nízké koncentraci alkoholu v krvi (kolem 0,5 promile) dochází k vážným poruchám a omezením řidičských schopností. Alkohol za volantem způsobuje:

  • Vyšší riziko agresivního jednání, nebo naopak zvyšuje míru apatie a útlumu vědomí a soustředění.
  • Přeceňování vlastních řidičských schopností a podceňování rizik.
  • Omezení periferního vidění, tedy tzv. tunelové vidění.

To, co máme na alkoholu rádi, když se bavíme s přáteli nebo si třeba dopřáváme relaxační skleničku doma po náročném dni, jsou zároveň věci, které mohou být za volantem smrtící. Nejen pro nás, ale i pro ostatní – nevinné – účastníky, ba i neúčastníky, provozu.

Dříve se na alkohol za volantem pohlíželo jako na gentlemanský přečin. Ale aut je stále víc, provoz je hustší a rychlejší. Lidé si možná i více váží svého zdraví a života i životů osob okolo.

Co vás čeká za řízení pod vlivem?

Samotná hrozba sankci by měla být až druhotnou „motivací“ proč držet alkohol a volant dostatečně daleko od sebe. Tou první je výše zmíněné riziko způsobení nehody – nezřídka smrtelné. Jaké jsou však konkrétní postihy v případě, že budete lapeni při činu?

  • Do 0,3 promile jde „jen“ o přestupek, ale hrozí vám pokuta až 20 000 Kč a/nebo zákaz řízení až na 1 rok.
  • Od 0,3 do 1 promile vám bude odebráno 7 bodů plus pokuta až 20 000 Kč a/nebo zákaz řízení až na 1 rok.
  • Od 1 promile už jde o trestný čin. Kromě odebrání 7 bodů a pokuty až 50 000 Kč hrozí i zákaz řízení až na 10 let, nebo dokonce pobyt za mřížemi v délce až 3 roky.

Jak dlouho alkohol z těla „vyprchává“?

Alkohol nás může ovlivnit, nebo s námi rovnou zacvičit, různou měrou. Totéž platí pro rychlost, s níž ho tělo zvládne odbourávat. Ve hře je dost faktorů. Patří sem například:

  • Věk
  • Pohlaví
  • Tělesná hmotnost
  • Zkušenosti s alkoholem
  • Momentální stav: stres, únava, vyčerpání apod.
  • Zdravotní stav
  • Sytost/hlad
  • Léčiva
  • Etnická příslušnost

Ani tento výčet jistě není zcela kompletní. Každý zkušený a odpovědný degustátor alkoholu ví, že dopady pití se lépe snášejí s plným žaludkem a že kocovině může zamezit (nebo její riziko či intenzitu snížit) včasným a dostatečným příjmem nealkoholických tekutin – ideálně vody. Tím se omezí dehydratace, jeden z hlavních hnacích motorů kocoviny.

Lze ale nějak vysloveně urychlit odbourávání alkoholu z krve a zkrátit tak čas k usednutí za volant? Podle zkušeností odborníků jsou vyhlídky nevalné. Žádný zázračný „odbourávač“ zatím neexistuje. Nepomůže ani lák z okurek nebo silná káva – té byste prý museli vypít kolem sta litrů, aby se efekt výrazněji projevil.

Nejlepší je tedy dávat v inkriminované době organismu přiměřeně jíst a hodně pít, dopřát mu odpočinek na zotavení – a především čas. Kolik?

Jak dlouho vydrží alkohol v krvi?

Za jak dlouho vyprchá pivo, víno nebo tvrdé pití z krve? Na internetu najdete různé tabulky, ba i přesnější online kalkulačky, kde můžete zadat různé vstupní proměnné. Výsledek je vždy pouze orientační. Jedinou jistotu vám dá provedení testu pomocí kvalitního alkoholtesteru. Pojďme se přesto pro představu podívat na některé orientační hodnoty.

  • Dospělý muž o váze kolem 85 kg odbourá jedno pivo desítku (0,5 l) za cca 2,15 hodiny – ženě to trvá až 3 a půl hodiny.
  • Sedmičku vína (0,7 l) odbourá tentýž muž až za 8,4 hodiny. Tatáž žena za více než 14 hodin.
  • Lahvinka destilátu (40 %, 0,5 l) bude muži kolovat v krvi až 22 hodin, ženě dokonce 37 hodin.

Zkušenosti s alkoholem (i jiné faktory) mohou vést k rychlejšímu – či naopak pomalejšímu – odbourávání. Nelze na to však spoléhat. Každý máme specifickou geneticky danou i získanou odolnost vůči alkoholu.

Pozor je třeba dávat i na takzvaný zbytkový alkohol a post-alkoholové stavy, jako je právě kocovina. Je možné, že na druhý den po oslavě při lehčí kocovině už nenadýcháte. Vaše řidičské schopnosti a soustředění však zdaleka nemusejí být na 100 %.  Uvádí se, že ze střední zátěže způsobené alkoholem se tělo zotavuje až 3 dny.

Tipy na nejlepší alkohol testery

Pokud si nejste jisti, zda v sobě máte zbytkový alkohol, jistotu získáte díky alkohol testerům. Zde je výběr těch nejlepších.

Název
alkohol tester v-net al 5500-2V-net AL 5500 Zjistit cenu
alkohol tester V-net AL 5500V-net DA 8100 Zjistit cenu
alkohol tester alkohit x-5Alkohit X-5 Zjistit cenu
alkohol tester alcoforce masterAlcoforce Master Zjistit cenu
alkohol tester sencor sca ba01 v2Sencor SCA BA01 V2 Zjistit cenu
Recenze alkohol testerů zde
Alkoholium.cz