Pivní lázně
© Vanderfrog

Zaostřeno na pivní lázně, aneb proč je doporučit všem milovníkům piva

Máte-li opravdu rádi pivo, patrně jste někdy přemýšleli, jaké by to bylo, vykoupat se v něm. Váš sen nemusí být nesplnitelný díky pivním lázním, relaxačnímu zážitku nejen pro milovníky dobrého piva.

Máte-li opravdu rádi pivo, patrně jste někdy přemýšleli, jaké by to bylo, vykoupat se v něm. Váš sen nemusí být nesplnitelný díky pivním lázním, relaxačnímu zážitku nejen pro milovníky dobrého piva.

Pivní lázně
© Vanderfrog

Smočit se do příjemně teplého piva a přitom popíjet správně vychlazené pivo z malého pivovaru. Téměř snová představa, která se však může stát skutečností. Podívejme se tedy, kdo s pivními koupelemi začal, k čemu jsou dobré a jak taková pivní lázeň probíhá.

Z dávné historie až po renesanci v klášterním pivovaru Neuzelle

Že má tradice pití piva dlouhé kořeny, jistě nemusíme připomínat. Podobně jsou na tom i pivní lázně. Je pravděpodobné, že si tuto relaxační proceduru lidé dopřávali již během starověku. První zmínky o tom jsou starší než 2 000 let. Jak známo, tehdejší pivo se však od toho dnešního velmi lišilo. Tak například s přidáváním chmele se začalo nejspíše až během 8. století. První písemně dochovanou zmínku o dochucování piva chmelem najdeme až z roku 768 v listině franckého krále Pipina III. Krátkého. Původní pivní lázně se tedy od těch současných lišily, neboť právě role chmele je v nich nezastupitelná. Historická linie pivních lázní je pak po další staletí jen málo zřetelná až se téměř ztrácí.

Kostel kláštera v Neuzelle
Od Petrus Silesius [GFDL nebo CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Svůj návrat zažívá až v roce 1997 v malém klášterním pivovaru v braniborském Neuzelle. Kombinace malého pivovaru a lázní si poté získává spousty fanoušků nejen v Německu, ale také v sousedním Rakousku, aby se v roce 2006 dostala až k nám. V tomto roce se totiž otevírají vůbec první pivní lázně u nás v Chodové Plané.

Blahodárný vliv chmele a kvasnic

O tom, že umírněná konzumace piva může mít pozitivní vliv na zdraví, jsme již psali. Blahodárné účinky má však i jeho zevní použití. A jaké že to jsou?

Pivní koupel
© Marmite on toast

Tak předně prospěšná už je samotná horká koupel, která příznivě působí na cévní systém tím, že aktivuje krevní oběh v celém organismu. Teplo koupele rovněž prohřeje pokožku, což má za následek roztažení pórů, které se tak mohou perfektně pročistit. Co se piva týče, je nezanedbatelná role pivovarských kvasnic, které dodávají pokožce řadu vitamínů (především vitamíny skupiny B) a další zdraví prospěšné látky. Díky nim je pak pokožka nejen vláčná, ale také jsou posíleny její regenerační schopnosti. V mnoha pivních koupelích lze rovněž nalézt chmelové mláto, které působí jako peeling, neboť obrušuje odumřelou pokožku. Pivní lázeň tak působí pozitivně při léčbě ekzémů, akné či lupénky.

Ovšem nejen pokožka ocení proceduru pivní koupele. Horké pivo rovněž uvolní zatuhlé svaly a příjemně prohřeje klouby. Harmonická atmosféra pivních lázní pak zase uvolní mysl, což může pomoci odbourat nahromaděný každodenní stres, a tak rovněž posílit imunitní systém.

Jak procedura v pivních lázních probíhá?

Masáž
CC Nick Webb

Samotná koupel v pivu trvá od půl hodiny po zhruba hodinu. Záleží na konkrétních lázních. Většina pivních lázní umožňuje výběr mezi koupelí pro jednotlivce nebo pro pár. Po koupeli mnohdy následuje ještě uvolňující masáž. Po celou dobu bývá návštěvník lázní zásobován lahodným pivem, zpravidla místní výroby. Pokud se mu ani po masáži nechce domů, může zpravidla usednout do pivovarské restaurace, kde si vedle piva může dopřát také něco k snědku. Mnohdy je rovněž možné nechat se provést samotným pivovarem. Zkrátka a dobře, v pivních lázních si lze piva užít opravdu do sytosti.

Na co si dát pozor? Zdravotní rizika i nevalná kvalita

Pivní lázeň
CC Hotel Zugspitze

Předně je nutno pamatovat na své zdraví. Pivní lázně nejsou zpravidla vhodné pro osoby se srdečními obtížemi, vysokým krevním tlakem či křečovými žílami. Pivní lázně se rovněž nedoporučují těhotným ženám v 3. a pozdějším měsíci těhotenství. Stejně tak se pivní koupel nedoporučuje dětem do 12 let věku. V případě pochybností je rozhodně lepší poradit se s lékařem.

Vedle zdraví je dobré ohlídat si i kvalitu koupele. V touze ušetřit si totiž řada lidí dopřeje místo kvalitní pivní lázně s velkým podílem piva pouze obyčejnou horkou koupel s trochou pivní kosmetiky. Uvařit množství piva potřebné na pořádnou pivní koupel totiž zkrátka není nejlevnější. Odměnou za utracené peníze je však nezapomenutelný zážitek, který osvěží tělo i mysl.

Seznam pivních lázní u nás na webu

Alkoholium.cz