Přišli jste z venku celí promrzlí a máte pocit, že buď musíte onemocnět, anebo vám už bude navždy zima? Máme pro vás recept na domácí svařák, který si tak budete moci snadno připravit přímo u vás doma. Recept je to opravdu snadný a zvládnout by ho měl snad každý. Hotové svařené víno navíc vdechne vašemu domovu atmosféru blížících se Vánoc. Přejít na recept
Obsah článku
Střípky z historie svařáku
Historie svařeného vína se táhne až do antického Říma. Jak známo, Římané víno milovali a pili ho na mnoho způsobů. Nezřídka kdy do něj přidávali i různé koření, což víme z historie vína. Dali tak vlastně vzniknout i dnešnímu svařáku. Vždyť usuďte sami, jak málo se od dnešních receptů na svařené víno liší, ten z jedné z prvních kuchařek na světě, z kuchařky Marca Gavia Apicia, který do vína přidával skořici, hřebíček, bobkový list, tymián a koriandr. O rozšíření svařeného vína po Evropě se pak postarala římská válečná tažení.
Co vše budete potřebovat na svařené víno?
Na přípravu zhruba 4 porcí svařáku budete potřebovat:- 1l červeného vína
- 1-4 kousky skořice (dle chuti)
- 5-15 kusů hřebíčku (opět dle chuti)
- cca 6 polévkových lžic cukru
- kůru z citrónu nebo pomeranče (je možné použít i kůru z jiných citrusů)
- další koření dle chuti: muškátový květ, badyán či rozinky
Dva podobné recepty na svařák
Příprava už je pak vcelku snadná. Víno společně s cukrem a ostatními ingrediencemi zvolna ohříváme tak dlouho, než se jeho teplota přiblíží k varu. To poznáme tak, že se na dně hrnce začnou objevovat bublinky. Pokud by se nám začalo víno vařit, začal by nám také vyprchávat alkohol a to není pro správné zahřátí žádoucí. Během přípravy svařák ochutnáváme a případně dosladíme. Poté necháme svařák zhruba 5 minut odstát. Ještě než svařák podáváme, je třeba ho procedit přes sítko a tím ho zbavíme přidaného koření. Hotové svařené víno podáváme a pijeme, dokud je teplé, protože tak je nejlepší a také nejlépe zahřeje.
Svařák se dá připravit také jiným způsobem. Do malého hrnce si dáte cukr a 3 lžíce vody. Zprudka ohříváte, až začne cukr karamelizovat. Poté ho přelejete cca 150-200ml vody a přidáte koření. Na středním plameni zhruba 5 minut vařte tak, aby koření správně pustilo chuť. Mezitím si můžete v jiném hrnci ohřát víno. Do ohřátého vína pak přeceďte obsah prvního hrnce a svařák je hotov.
Výhodou druhého postupu je fakt, že chuť koření je v takovém svařáku intenzivnější a není třeba ho použít tolik. Je však o něco složitější, a proto uvádíme i první postup výroby svařáku, která je o něco rychlejší a snazší.
Jaké víno na svařák použít?
Jistě vás napadá tato otázka. Možná by vás to ani nenapadlo, ale na svařák nemusíte používat pouze červené víno. Svařené víno totiž můžete udělat i z bílého vína, které není třeba tolik sladit, a výsledný svařák je lehčí. Tato varianta však není tak častá.
Uvažujete-li nad kvalitou použitého vína, nemusíte si s ní až tolik lámat hlavu. Na svařák totiž stačí použít i stolní víno (stolní podle dřívějšího dělení), popřípadě jakostní víno. Přívlastkového vína je na svařák škoda a je lepší nechat si ho na přímou konzumaci. Máte-li radši sladší svařák, použijte polosladké víno. Nebude pak nutné používat tolik cukru.
Svařené víno lepší než ze stánku
K Vánocům svařák tak nějak patří. Snad na každém vánočním trhu najdete stánek se svařákem. Dodává jim totiž tu pravou vánoční atmosféru. Podobné jako u nás je to i u našich rakouských a německých sousedů. Tam se ale nesetkáte s nápisem „Svařák“, nýbrž „Glühwein“.
Většinou i kultura podávání svařáku je u našich německy mluvících sousedů lepší, než u nás. V Čechách totiž dostanete svařené víno většinou do plastového kelímku, který je pro konzumaci teplých nápojů velmi nešikovný. Oproti tomu v zahraničí dostanete svařák do zálohovaného hrnečku. Ten si navíc můžete nechat jako pěknou vzpomínku na vánoční trhy. Výhodou domácí přípravy je hlavně to, že můžete ovlivnit, jak bude váš svařák chutnat. Sami si totiž zvolíte kvalitu vína i množství jednotlivých ingrediencí podle toho, jak máte svařák nejraději.
V minisérii Alkohol a Vánoce dále zjistíte: