Znojmo je metropolí nejvýznamnějšího vinařského regionu naší země, totiž jižní Moravy. Není tedy divu, že právě zde se taky koná jedno z nejvýznamnějších českých vinobraní. Znojemské vinobraní je slavností vinařské kultury par excellence a už několik dekád láká nejen místní publikum, ale i hosty a turisty ze všech koutů naší země, ba i ze zahraničí. Jak Znojemské vinobraní probíhá, na co se těšit a jakou má za sebou historii? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.
Obsah článku
Znojemské vinobraní 2023 – základní informace
- ⏱️ Kdy: 13. – 15. září 2024
- ? Kde: Znojmo
- Program: Hlavní hvězdy jsou Ewa Farna, David Koller, Monkey Business, D.Y.K.,Wohnout, IMT Smile a mnoho dalších. Kompletní program najdete zde
- Vstup: Do 30. 4. 2024 (650 Kč Pá+So) | do 31. 8. 2024 (750 Kč Pá+So) | od 1. 9. 2024 (850 Kč Pá+So), děti do 15 let vstup zdarma, zvýhodněné vstupné pro seniory, na místě jsou ceny ještě o něco vyšší
- Ubytování: Zobrazit nabídku ubytování v blízkém okolí vinobraní
- Oficiální web: https://www.znojemskevinobrani.cz
- Facebook: https://www.facebook.com/znojemskevinobrani.cz/
Morava vínu zaslíbená…
Tedy alespoň ta jižní, která může těžit z úrodnosti říčních niv a žírných půd v povodí řek Moravy a Dyje. Říká se, že když na jižní Moravě zarazíte do země hůl, vyroste z ní strom. Není tedy divu, že se tu skvěle daří i vinné révě.
Morava nese na svých bedrech čtyři vinařské podoblasti. Mikulovskou, Velkopavlovickou, Slováckou a právě Znojemskou. Ta v roce 2020 živila na 1100 pěstitelů v devadesáti vinařských obcích. Celková rozloha vinic tohoto regionu činí téměř 3200 hektarů! Kromě samotného Znojma se zde nacházejí i další významné vinařské obce jako Ivančice, Lechovice či Borotice a mnohé další.
A jakému vínu se na zdejších vinicích nejlépe daří? Specifická kamenitá půda svědčí Veltlínskému zelenému, což je obecně nejvíce zastoupená odrůda na Moravě, ale taky Mülleru, Ryzlinku rýnskému, Sauvignonu a v některých oblastech (jako Dolní Kounice) i Frankovce a některým dalším modrým odrůdám. Kromě toho se zde velmi úspěšně pěstují i další odrůdy – např. Tramín, Rulandské šedé i bílé nebo třeba Irsai Oliver.
Znojemská (nejen) vinařská historie
Znojmo bývalo královským městem a jeho historie je odedávna spojena s vínem a vinařskými tradicemi. Dokládají to mimo jiné i fascinující katakomby, které se klikatí pod městem. Jejich celková délka se odhaduje na neuvěřitelných 27 kilometrů a rozkládají se ve 4 „patrech“. Jde tedy o systém, který lze bez nadsázky přirovnat k mraveništi – a rozhodně stojí za návštěvu.
Předpokládá se přitom, že tyto chodby a sklepy, které vznikly během vrcholného a pozdního středověku, sloužívaly především k uskladnění sudů vína. Pravděpodobně se zde však uchovávaly i další suroviny. Tyto chodby každoročně navštíví několik desítek tisíc turistů a zvědavců. Nejsou však zdaleka jediným lákadlem, které Znojmo nabízí.
Město láká i dalšími pamětihodnostmi a atrakcemi. A není jich rozhodně málo. Zejména milovníci historie budou v sedmém nebi. Celé centrum je ostatně městskou památkovou rezervací. Jasnou dominantou je Znojemský hrad, který se tyčí na útesu nad řekou Dyjí. Je odsud úchvatný výhled do dyjského údolí. U hradu je slavná rotunda svaté Kateřiny. Historické jádro města pak nabízí bezpočet dalších krásných památek a báječných záhadných uliček, které vábí k prozkoumání.
Podyjí
Pokud dáváte před lidskými výtvory přednost těm přírodním, pak vás čekají stejně opulentní hody. Město totiž přímo sousedí s Národním parkem Podyjí. Od hradu pak vedou stezky, které vás tímto přírodním rájem provedou. Najdete zde několik legendárních vyhlídek – mezi nejznámější patří Sealsfieldův kámen, ale taky třeba Králův stolec (na protější straně řeky) a další.
Víno, burčák a vinobraní
Všude okolo Znojma se pak samozřejmě rozkládá bezpočet vinic a vinných sklepů. V mnoha z nich vás rádi přivítají a nabídnou pohoštění – především tekutého charakteru. V období vinobraní to nemusí být jen víno, ale i opěvovaný burčák, na který se mnozí Moravané těší celý rok. Ten pochopitelně teče proudem i na samotném vinobraní, které je zřejmě nejvýznamnější kulturní, gastronomickou a historickou akcí města. Této události se každoročně účastní okolo 80 tisíc návštěvníků! To už je pořádná party a rozhodně stojí za účast.
Lidové vinobraní je slavnost se staletou historií – o tom nelze pochybovat. Moderní a organizované vinobraní funguje však od roku 1966, kdy ho založil František Koukal. Tak jako prakticky všechna vinobraní pořádaná v naší zemi je i to znojemské úzce spjato a provázáno s historií. Odkazuje se dokonce na konkrétní událost. Má totiž připomínat návštěvu Jana Lucemburského v roce 1327.
Znojemské vinobraní má však trochu smutnější osud než někteří „kolegové“. Největšího rozmachu dosáhlo hned v druhém roce pořádání (tedy 1967, kdy se zúčastnilo na 110 000 lidí). O sedm let později však bylo zrušeno tehdejším režimem – až po jeho pádu se tato krásná tradice zase obnovila.
Průvod a oživlá historie
Podobně jako třeba mělnické vinobraní či mikulovské vinobraní má i to znojemské svůj zlatý hřeb v podobě historického průvodu. Průvod zkrátka k pořádnému vinobraní neodmyslitelně patří. Ve Znojmě ho vede vcelku očekávatelně postava krále Jana Lucemburského, na jehož počest se celá akce koná.
Kromě průvodu se můžete těšit i na spoustu dalších historických přehlídek a představení. Rozhodně se dočkáte šermířských a rytířských klání a turnajů. Chybět nemůže historické tržiště s představením lidových řemesel a autentických výrobků. Pobaví vás kejklíři a komedianti nebo ohňová show. Podívat se však můžete i na historický vojenský tábor, chudinskou uličku, navštívit středověkou krčmu a užít si další kratochvíle spojené s poznáváním dějin.
Znojemské vinobraní 2024
Kdy je vinobraní ve Znojmě?
Jelikož je vinobraní oslavou sklizně vinné révy, koná se v době k tomu určené – v našich zemích typicky v první polovině září. Termín znojemského vinobraní je pro rok 2024 stanoven na:
- 13. až 15. září
Nabídne tudíž tři dny zábavy – od pátku do neděle – s bohatým programem. Jisté je, že nebude chybět výše popsaný historický průvod s dalšími souvisejícími akcemi. Kromě toho se můžete těšit na bujarou a rozmanitou hudební produkci. Pořadatelé lákají například na umělce jako Ewa Farna, David Koller, Monkey Business, D.Y.K.,Wohnout, IMT Smile a mnohé další umělce.
Vinobraní však musí v první řadě patřit vínu a burčáku. Rozhodně se nemusíte bát, že byste na této akci měli trpět jejich nedostatkem. Koštovat budete jistě na každém rohu… několikrát. A neobejde se to ani bez „doprovodné“ gastronomie.
Znojemské vinobraní – vstupné / ceny
Kolik celá tahle paráda stojí? Vstupenky koupíte již nyní v předprodeji za 650 Kč na osobu. Od 1. 9. už pak budou o dvě stovky dražší, tedy za 750 Kč. Na místě pak zaplatíte ještě o něco více.
Děti a omladina až do 15 let má vstup zdarma. Senioři nad 60 let a studenti od 15 do 26 let pak mohou využít zvýhodněné vstupné. Těšte se na parádní akci.
Ubytování během Znojemského vinobraní
Pokud se chcete ubytovat během Znojemského vinobraní, budete muset tradičně rezervovat již velmi brzo. Znojmo je sice město větší, ale ubytování na takhle velkou akci mizí doslova rychlostí blesku.Ubytovat se můžete třeba přímo v oblíbeném hotelu, který má víno i v samotném názvu – PREMIUM Wellness & Wine Hotel Znojmo, nebo přímo v historickém centru Znojma – v hotelu Mariel Znojmo.
Zdroj fotografií: znojemskevinobrani.cz